Potem ko je predsednik vlade Janez Janša včeraj napovedal, da kljub odhodu DL iz koalicije ne namerava odstopiti ali sprožiti glasovanja o zaupnici, stranke preigravajo različne možnosti razpleta politične krize.
Janši sta v četrtek podala odstopni izjavi oba ministra iz vrst Državljanske liste (DL), Senko Pličanič in Janez Šušteršič. A premier kljub temu vztraja, da ima vlada še vedno polna pooblastila. Tako bo delala dalje, dokler ne pride do konstruktivne nezaupnice ali pa do sprememb volilnega sistema, ki bi jim lahko sledile predčasne volitve.
Je pa Gregor Virant danes dejal, da se mu je kar zdelo, da se bo usulo po njem, ker si je upal reči, da je cesar nag. "Vsa Evropa se nam bo smejala, če se bo Janša iracionalno oklepal oblasti ter vodil vlado z maksimalno petimi ministri," je še dodal predsednik DL.
Verbalni obračun Tanka in Viranta
Na kolegiju pri predsedniku parlamenta, ki ga je Virant po odstopu vodil še zadnjič, pa sta danes obračunavala Virant in vodja poslanske skupine Jože Tanko. Slednji se je vprašal, zakaj sta ministra DL odstopila v četrtek šele po seji vlade. "Najbrž zato, da se delo vlade ovira, ali pa morda s kakšnim drugim razlogom, da se morda sklene še kakšna pogodba s kom iz interesnega zaledja DL," je dejal Tanko.
"Poglejte, gospod Tanko, državnega zbora ne vodite vi, tudi od ponedeljka naprej ga ne boste vi, danes ga vodim še jaz," je odvrnil Virant. Tanko meni, da se poskuša s tem nagajati vladi, in opozarja, da to ni dobro za državo. V komentarju dogajanja na seji je Virant dejal, da sam parlament razume kot hram demokracije, Tanko pa kot tehnološki obrat za potrjevanje odločitev svojega strankarskega predsednika.
V koaliciji s SDS bi ostal le NSi
Tako so očitno na potezi predvsem preostale parlamentarne stranke, ki se bodo morale odločiti, kako naprej. Po koncu februarske seje DZ bo iz koalicije očitno izstopil še SLS, ministri in državni sekretarji iz vrst DeSUS pa bodo svoje odstopne izjave predvidoma podali 22. februarja. Izvršni odbor DeSUS je v četrtek sklenil tak sklep predlagati svetu stranke, ki bo o tem odločal v začetku februarja. Edini, ki napoveduje, da bo ostal v koaliciji z SDS, je tako NSi.
Bi nas rešila projektna vlada?
Po mnenju začasne vodje največje parlamentarne stranke Pozitivna Slovenija (PS) Alenke Bratušek bi bilo najbolje oblikovati projektno vlado, ki bi izpeljala nujno potrebne projekte, nato pa se dogovorila za predčasne volitve, zato je stranke že povabila na sestanek. Medtem pa si v SD po besedah predsednika stranke Igorja Lukšiča volitev želijo čim prej.
Danes obletnica koalicije: skupaj niso zdržali niti leto dni
Danes mineva natanko leto dni, odkar so SDS, DL, SLS, DeSUS in NSi podpisale koalicijsko pogodbo. Janša je ob podpisu takrat dejal, da je koalicija po svoji naravi in po svojih ciljih "protikrizna koalicija razuma, ki se ne obremenjuje z ideološkimi oznakami". Kljub temu je do najbolj napetih odnosov v koaliciji prišlo ravno zaradi odpiranja ideoloških vprašanj, dokončno pa se je zalomilo po objavi poročila protikorupcijske komisije, ki Janši očita kršitev protikorupcijske zakonodaje. Janša je sicer na poročilo že vložil pritožbo in dejal, da gre za "akt politične inkvizicije".
Delodajalci od politikov zahtevajo odgovornost, sindikati radikalne ukrepe
Aktualno politično dogajanje pozorno spremljajo tudi delodajalci in sindikati. "Vsako gospodarstvo pričakuje stabilnost, predvidljivost, transparentnost in zakonitost," se je odzval prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič. "Žal so to točke, v katerih v Sloveniji nimamo neke konkurenčnosti," je dodal. Skladno s tem v GZS po njegovih besedah od slovenske politike zahtevajo, da je bolj odgovorna do države, naroda in gospodarstva, "ne pa da gleda samo na svoje ozke politične interese". Ta apel so politikom že posredovali, je povedal.
"Glede na to, da so politiki tako radi govorili, da verodostojnost in ugled Slovenije s tem, da branimo socialne pravice, zbijamo sindikati, je treba zdaj preprosto videti, katera skupina je v resnici tista, ki znižuje ugled države v svetu," pa je zadnje dogodke komentiral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Prepričan je, da je to skupina politikov, ki v tem trenutku vodi to državo. In prav ta skupina mora v dobro vseh čim prej rešiti nastale razmere, ki zagotovo niso dobre, je menil. "Tako da so na potezi gospodje politiki," je dodal.
Sam se zavzema za to, da se negotovost, prepire in blokade reši z bolj radikalnimi ukrepi, ki pa morajo biti demokratične narave. V ta sklop zagotovo ne sodi prizadevanje politikov, da zmanjšajo vlogo referenduma, ki je poleg volitev edino sredstvo, da o pomembnih stvareh odločajo tudi ljudje, verjame.
KOMENTARJI (815)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.