Finski preiskovalci so v zvezi z afero patria zaslišali nekdanjega premierja Janeza Janšo, zaslišali pa naj bi tudi Marjana Senico, bolj znanega kot pogajalca s finsko Patrio. Senica je bil nadzornik Skimarja, njegova naloga pa je bila tudi razvoj novih industrijskih programov, tudi vojaškega.
Janša je na zaslišanje prišel brez odvetnika, spremljal pa naj bi ga kriminalist. Janša je po zaslišanju povedal, da gre za korupcijsko zgodbo, ki je nastala na podlagi navedb in dokumentov Jureta Cekute. "Vesel sem, da sem lahko tudi uradno pojasnil nekatere zadeve," je po zaslišanju v zadevi Patria povedal predsednik SDS in nekdanji premier Janez Janša. Izpostavil je t. i. štabni dokument Patrie, v katerem je ta načrtovala, kako dobiti posel v Sloveniji. Iz tega dokumenta je po njegovem razvidno, da je nastal na podlagi informacij Jureta Cekute.
To je po njegovih besedah razvidno že iz zaglavja dokumenta. V dokumentu pa tudi piše, da ima ta oseba, ko gre za lobiranje, za ta posel že 'pokrite' nekatere kontakte, kot so predsednik države – takrat Janez Drnovšek, predsednik vlade Anton Rop, navedeni pa so še nekateri nižji uradniki ministrstva za obrambo.
Kot je navedel Janša, pa je v dokumentu zapisano tudi, da "problem ostaja, kako priti do predsednika vlade po volitvah – se pravi do mene – in do njegove stranke, oziroma kako zadovoljiti potrebe predsednika vlade in njegove stranke". To je po besedah Janše ključni dokument, na podlagi katerega se je zgodba okoli njega začela zapletati.
Cekuta zanikal obtožbe
Jure Cekuta, ki naj bi bil po mnenju Janeza Janše avtor načrta, po katerem naj bi Patria v Sloveniji dobila 280 milijonski posel z osemkolesniki, je že večkrat zanikal, da bi bil vpleten v korupcijo. Toda po začetnem izmikanju zdaj že posredno omenja, da naj bi za določena svetovanja prejel plačilo. "Če sem pa v svojem poslanstvu opravljal za kogarkoli kakšno svetovanje, je to moja zasebna stvar, in če sem dobil plačilo za to, ne more biti predmet javnega razpravljanja," je komentiral afero Cekuta. Prav tako je zanikal, da bi za Patrio pripravljal karšnekoli dokumente.
Nekdanji predsednik preiskovalne komisije Milan M. Cvikl je glede afere dejal sledeče: "Žal mi je, da se g. Janša ni odzval na tri vabila na sejo parlamantarne komisije, ker je imel pomembnejše opravke. Pustimo organom preiskovanja, da opravijo svoje delo."
Sum, da je nekaj narobe
Janez Janša je prvič posumil, da bi lahko bilo s poslom kar koli narobe, ko je izvedel, da se operira z imeni, ki so že v 90. letih sodelovala v nabavah oborožitve in vojaške opreme – to sta Walter Wolf in Jure Cekuta.
Tudi iz tega štabnega dokumenta Patrie po Janševih besedah izhaja, da je ta svetovalec nekdo, ki je pri takšnih poslih sodeloval že prej. Poleg tega je bila pri tem dokumentu pozabljena po mnenju Janše "bistvena stvar", namreč da se je postopek odločanja pri vojaških nabavah leta 2004 spremenil. Deloma se je spremenil zaradi pristopa nove vlade, deloma pa tudi zaradi vstopa v Nato.
Kdo naj bi podkupil Janšo?
Zaradi tega je Janša preiskovalce tudi vprašal, kdo naj bi pravzaprav bil tisti, ki naj bi ga podkupil, a odgovora ni dobil. Večina dodatnih vprašanj pa se je nanašala še na to, ali se je srečal z določenimi konkretnimi ljudmi iz Patrie. Povedal je, da se z nikomer iz Patrie ni srečal, niti jih ne pozna. Prav tako v smislu, da bi z njimi kakor koli kdaj sodeloval, ne pozna Walterja Wolfa, Jureta Cekute ali Wolfganga Riedla, je svoja zaslišanje povzel predsednik SDS.
Na vprašanje, ali je bil na zaslišanje vabljen kot osumljenec, je Janša povedal, da je dobil vabilo, ki je bilo prevod iz finščine in "kjer je uporabljena ta beseda". Vendar pa na njem po njegovih besedah ni navedeno, katerega dejanja je neposredno osumljen. "Niti na moje izrecno vprašanje to ni bilo pojasnjeno," je poudaril.
Ozadje afere Patria
Kot je znano, je finska televizija pred dobrim letom poročala, da je finsko državno podjetje podkupilo takratnega predsednika vlade Janeza Janšo. Do takšnega sklepa naj bi prišli na podlagi dokumentacije, ki so jo neuradno dobili iz Patrie in iz tujine in kjer naj bi bil Janša označen s črko J. Skupna vrednost podkupnin naj bi znašala 21 milijonov evrov.
Finski preiskovalci, med njimi je tudi glavni preiskovalec Kaj Erik Björqvist, naj bi v Sloveniji ostali do konca tedna. Premier Borut Pahor o preiskavi oziroma zaslišanjih v zvezi s Patrio ni želel govoriti, saj, kot je povedal, se politika v delo preiskovalnih organov ne bo vpletala.
Kot smo že poročali včeraj, so finski preiskovalci že v torek ponovno zaslišali slikarja Jureta Cekuto, včeraj pa tudi Rudolfa Lebana, ki je bil v poslu pogodbeni svetovalec Patrie za protidobave. Leban je po zaslišanju povedal, da je šlo za neke vrste policijsko rutino oziroma preverjanje, ''ali sem na prvem zaslišanju povedal enako kot na drugem".
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.