Iz Urada RS za intelektualno lastnino, ki od Združenja skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic zahteva spremembo statuta in omogočanje enakopravnega sodelovanja vseh avtorjev pri glasovanju in delovanju združenja, so sporočili, da so na podlagi prejetih pritožb, dokumentov in informacij predložili prijavo Komisiji za preprečevanje korupcije.
Zloraba položaja, delitev premoženja mimo predpisov, davčna utaja?
Zbrani podatki naj bi prikazovali več domnevnih nepravilnosti v poslovanju Sazasa. Tako naj bi med drugim šlo za konflikt interesov oseb, katerih pooblastila in naloge po mnenju urada izkazujejo sum nedovoljenega nasprotja interesov. Obstaja tudi sum nepravilnega izpolnjevanja davčnih obveznosti, sum zlorabe prevladujočega položaja in določanje poslovnih pogojev. Urad je prejel tudi večje število pritožb in navedb o sredstvih, ki se delijo iz najrazličnejših skladov, obstaja pa celo sum delitve premoženja med člane v nasprotju z drugimi predpisi.
Urad bo navedene podatke posredoval tudi drugim pristojnim organom.
Sazas odgovarja z ovadbami in tožbo zoper državo
'Glasovalna pravica ne more biti za vse enaka!'
Po besedah predstavnika Sazasa Janeza Hvaleta statut v tistih točkah, ki naj ne bi bile usklajene, velja že od leta 1993. Kot je dejal, gre predvsem za oblike članstva, ki so v svetu nekaj popolnoma samoumevnega. "Težko ima glasovalno pravico nekdo, ki je ob kitari zapel eno skladbo. Glasovalna pravica v takih primerih ne more biti enaka tistim, ki jo imajo klasični skladatelji, ki ustvarjajo simfonije, opere in podobno,“ je dejal in dodal, da so o vsem že obvestili Inštitut pravne fakultete v Mariboru, ki pripravlja pravno mnenje glede statuta, na osnovi katerega bodo spremljali nadaljnje odločitve.
"Ob tem pa morate vedeti, da je Sazas dolžan ščititi vsakogar, ki ustvari avtorsko delo, pod enakimi pogoji. Tukaj ni razlik, gre le za to, ali nekdo izpolnjuje pogoje za članstvo, kar pa je stvar njegove ustvarjalnosti,“ pravi Hvale.
Tožba zoper državo
Vodstvo združenja se je zaradi dejanj visokega državnega uslužbenca odločilo tudi za odškodninsko tožbo zoper državo. "Državo bomo tožili zaradi materialne in nematerialne škode, ki jo je s svojimi dejanji Žurej povzročil avtorjem,“ so dejali predstavniki združenja. Na Sazasu še ponavljajo, da urad, ki deluje pod okriljem ministrstva za gospodarstvo, zastopa interese gospodarskih družb in uporabnikov glasbenih del.
Predin: Očitno želijo brezplačni prevzem
Tiskovne konference v prostorih Sazasa so se danes udeležili tudi nekateri avtorji, ki v zahtevah Urada RS za intelektualno lastnino vidijo prikrite namene prevzema posla. "Danes moram na žalost sam ščititi svoje pravice. Namesto da bi za to skrbela država, moram sam sedeti tukaj pred vami in se boriti za svoj kruh,“ je bil kritičen glasbenik in član združenja Zoran Predin. "Pet let že traja zelo dobro organizirana gonja proti Sazasu. V teh letih se ni s strani revizorjev in davkarije našlo nobeno kaznivo dejanje zoper združenje. Očitno je namen tega, da posel prevzame nekdo drug, da brezplačno pride do prevzema. Jaz bi rad čim prej v roke prijel kitaro,“ je še dejal.
Žurej: Urad ni bil obveščen o razlogih za ponovno vključevanje že obstoječih članov
Direktor Urada RS za intelektualno lastnino dr. Jurij Žurej je pred dnevi medijem pojasnil, da je bil s strani nekaterih avtorjev obveščen, da Združenje Sazas od posameznih članov zahteva, da podpišejo nova pooblastila, kljub temu da so to v preteklosti že storili in da so torej še vedno člani. "Urad opozarja, da se Zakon o avtorski in sorodnih pravicah v zadnjem letu v tem delu ni spremenil, urad pa ni bil obveščen o razlogih za zahtevanje podpisa novega pooblastila ali "ponovno vključevanje že obstoječih članov" v združenje," je dejal Žurej.
Poziv k združevanju "malih" avtorjev
Po elektronski pošti je minuli teden med avtorji zaokrožilo pismo avtorja Dušana Zoreta, ki glasbenike poziva, da bodo le združeni lahko končno dokazali, da niso le "tako mali in nepotrebni". Zore še opozarja, da se med domnevne zlorabe avtorske pravice šteje tudi dejstvo, če na razpisano skupščino, ki bo v torek, niste dobili vabila, čeprav ste član Sazasa.
"Pri napovedih za torek gre za tipični primer, kako želi ulica prejudicirati zahteve. Oni že pravijo, da ima urad prav, čeprav še ni nobenega pravnega mnenja," je pozivanje na skupščino komentiral Predin in dodal, da je nesporno dejstvo, da kapital poskuša prevzeti nadzor s pomočjo državnega uradnika na nezakonit način tako, da bi rad izvedel spremembo, ki ni v skladu z zakonodajo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.