S Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja so sporočili, da so dobili zadnje laboratorijske izvide pacientke s sumom na ebolo, in preiskave so pokazale, da so rezultati negativni. S tem je sum na ebolo ovržen.
Izvidi prvih vzorcev so bili negativni že v četrtek, a so za dokončno izključitev suma na ebolo morali opraviti še eno analizo.
Pri bolnici bodo v naslednjih dneh opravili še nekaj dodatnih laboratorijskih preiskav, a jo bodo danes odpustili iz bolnišnice. Bolnica se namreč počuti dobro, nima več vročine ali kakšnih dodatnih težav.
Ustrezna zaščita, šibka točka so premajhni prostori
Predstojnik ljubljanske infekcijske klinike Franc Strle je ocenil, da je bil odziv zdravstva ob tokratnem primeru suma na okužbo z ebolo zelo dober. Po njegovih besedah so si zabeležili vse pripombe, ki so se pojavile v zadnjih dneh, že prihodnji teden pa jih bodo podrobneje preučili. S tem bodo ugotovili, kaj bi se dalo v prihodnje še izboljšati.
Po Strletovih besedah v Sloveniji ne more priti do epidemije ebole, lahko pa pride do vnosa bolnika z ebolo in do posameznih prenosov na tiste osebe, ki bi bile zelo izpostavljene. Še posebej izpostavljeni v takih primerih so prav zdravstveni delavci.
"Za obsežnejše širjenje bolezni pa bi bil potreben prenos preko zraka, kar pa pri eboli ni verjetno. Nevaren je neposreden stik z bolnikom ali pa z njegovimi izločki," je dejal Sterle. Po njegovih besedah se lahko Slovenija pohvali z večino sodobne zaščitne opreme, ki jo pozna tujina. Šibka točka so prostori, kar pa se ne da rešiti čez noč, je še poudaril.
Mojca Gobec je za 24UR ZVEČER predhodno potrdila, da lahko strokovnjaki v primeru ponovnega negativnega testa z gotovostjo ovržejo sum na ebolo.
Če bi rezultati bili pozitivni, bi "osebje nadaljevalo z zdravljenjem bolnice in upoštevalo vse ukrepe, ki so potrebni za maksimalno zaščito osebja". V tem primeru bi epidemiološka služba dobila navodila od strokovnjakov, redno bi morala spremljati svoje zdravstveno stanje in o tem sproti poročati epidemiologu.
Pristojni so se ustrezno odzvali
Mojca Gobec ocenjuje, da so se pristojne službe odzvale zelo hitro in ustrezno, vseeno pa bodo primer in ravnanje še podrobno obravnavali ter ugotavljali, ali bi vendarle lahko storili kaj drugače in se tako pripravili na morebitne prihodnje primere. Poudarila pa je ogromno prednost, ki jo imamo v Sloveniji, in sicer, da imamo tako dobro opremljen laboratorij ter primerno znanje strokovnjakov. Zato so se lahko odzvali tako hitro, saj vzorcev ni bilo potrebno pošiljati v tujino. Tega se sami včasih niti ne zavedamo, nam pa to prednost priznavajo tudi v tujini.
Bolnica pripotovala iz Afrike
Omenjeno osebo, ki je po prihodu z območja Zahodne Afrike, kjer je še razširjena ebola, zbolela za vročinsko boleznijo, so na ljubljanski infekcijski kliniki sprejeli v sredo pozno zvečer.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.