Že tretje leto zapored je 2. januar deloven dan. Razlog, da ni več praznik, je v varčevanju. Z dodatnim delovnim dnem naj bi namreč ustvarili več, z višjo gospodarsko rastjo pa naj bi se potegnili iz krize. Pa je res temu tako?
Vlada Janeza Janše je maja 2012 sprejela ukrep, da 2. januar ni več dela prost dan. Statistični podatki za zadnjih nekaj let kažejo, da v povprečju vsak delovni dan prispeva k bruto domačemu proizvodu (BDP) okoli 35 milijonov evrov, kar je 0,1 odstotka BDP. Ocene, kolikšni naj bi bili ekonomski in produktivni učinki glede na to, da je letošnji 2. januar petek, na Statističnem uradu RS za zdaj nimajo. Sklepajo le, da bo ta vpliv manjši, kot bi bil, če bi bil 2. januar na začetku delovnega tedna. Mnogi so namreč današnji dan vzeli dopust in si tako privoščili podaljšan konec tedna.

GZS: učinek naj bi bil kar 50 milijonov evrov
V GZS pravijo, da naj bi prihranek pri stroških dela na račun delovnega 2. januarja znašal kar 50 milijonov evrov. Pozitivna Slovenija pa je leta 2013 izračunala, da se je z odpravo dela prostega dne, privarčevalo 170.000 evrov, ker zaposlenim, ki morajo delati v vsakem primeru, ni bilo treba izplačati dodatkov za nadure oziroma praznično delo.
Zaradi ukinitve praznika so privarčevali tudi v javnem sektorju, predvsem na račun tega, ker nekateri zaposleni ne bodo prejeli dodatka za praznično delo ter na račun tega, da ne bodo izplačali regresa za hrano in prevoza na delo.
So na dopustu ali delajo?

Redne seje se sklicujejo v času rednih letnih zasedanj državnega zbora: v času pomladanskega zasedanja med 10. januarjem in 15. julijem in v času jesenskega zasedanja med 1. septembrom in 20. decembrom. 6. člen Poslovnika DZ
Iz terminskega programa Državnega zbora lahko ugotovimo, da bodo v DZ počivali do vključno 11. januarja, že naslednji dan pa začnejo z "delom v poslanskih pisarnah". Poklicali smo v pisarno službe za odnose z javnostmi DZ, kjer so nam razložili, da tu ni nič neobičajnega, saj da je v poslovniku določeno, in sicer v 6. členu, da od 20. decembra do 10. januarja ni rednega zasedanja.
Jasno pa je tudi določeno, kako poslanke in poslanci koristijo dopust, pravijo v DZ. 31. člen Zakona o poslancih pravi, da ima "poslanec pravico do letnega dopusta v trajanju do 40 delovnih dni ter pravico do izrednega plačanega dopusta do 7 delovnih dni v posameznem koledarskem letu zaradi osebnih razlogov. V izjemnih primerih se lahko poslancu odobri izredni dopust do 30 dni v koledarskem letu". Od 1. januarja 2013 za njih – tako kot za vse ostale funkcionarje – velja omejitev letnega dopusta na največ 35 dni.
"Letni dopust poslanca je odvisen od delovne dobe, zahtevnosti dela, zdravstvenih in drugih razmer in starosti. V letu 2013 so imeli poslanci in poslanke odmerjenih od 28 do 35 dni dopusta. Ta dopust lahko izkoristijo v času parlamentarnih počitnic ali izven teh počitnic, odvisno od dogovora z vodjo poslanske skupine," so nam še razložili.
Koliko poslancev je danes na rednem dopustu?
SD: Iz poslanske skupine SD so za 24ur.com sporočili, da so za današnji dan dopust prijavili trije poslanci oziroma poslanke. Ostali so danes na delovnem mestu v DZ. Poslanska skupina SD sicer šteje šest članov.
DeSUS: Iz poslanske skupine DeSUS so nam sporočili, da so danes v službi štirje njihovi poslanci, in sicer: Jana Jenko, Primož Hainz, Ivan Hršak in Uroš Prikl. Kaj počnejo? Poslanci se pripravljajo na nov delovni teden, preučujejo predlagano zakonodajo, saj se že drug teden začne redno delo DZ, pregledujejo pošto in podobno. "Ostali poslanci danes koristijo redni dopust, že v ponedeljek pa bodo vsi v službi, saj ob ponedeljkih potekajo poslanske pisarne," so nam sporočili iz pisarne omenjene skupine. Poslanska skupina DeSUS sicer šteje 10 članov.
SMC: Iz poslanske skupine SMC, ki šteje 36 poslank in poslancev, so sporočili, da danes delajo vodja poslanske skupine, njen namestnik ter osem ostalih poslancev. Prav tako tri referentke in štirje strokovni sodelavci.
SDS: Iz SDS so za 24ur.com sporočili, da danes dopust koristi 11 poslank in poslancev njihove poslanske skupine, ki sicer šteje 21 oseb.
Združena levica: Dopust imajo urejen Violeta Tomić, Franc Trček in Matej T. Vatovec, danes pa delajo Luka Mesec, Matjaž Hanžek in Miha Kordiš, so nam sporočili iz omenjene poslanske skupine.
ZaAB: Iz poslanske skupine so sporočili, da je Mirjam Bon Klanjšček na dopustu, Alenka Bratušek, Peter Vilfan in Jani Möderndorfer pa delajo.
NSi: V poslanski skupini NSi, ki šteje pet članov, so sicer za danes vsi prijavili dopust, a načrti so se spremenili. Zaradi "neodložljivih obveznosti" je Jernej Vrtovec kljub dopustu v DZ in opravlja svoje poslanske naloge. Uradno imajo dopust prijavljen tudi Ljudmila Novak, Matej Tonin, Jožef Horvat ter Iva Dimic. A tudi oni imajo obveznosti in so ves čas dosegljivi, poudarjajo v NSi.
Kako pa delajo ministri in ministrice? Kateri danes počivajo, saj koristijo svoj dopust?
Predsednik vlade Miro Cerar je danes na dopustu. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je danes dežuren in je polno operativen ter ves čas dosegljiv na telefonu in elektronski pošti, so sporočili njegovi predstavniki. Dela tudi obrambni minister Janko Veber.
Kdo torej počiva? Vsi ostali oziroma: ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar, minister za pravosodje Goran Klemenčič, minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, zunanji minister Karl Erjavec, ministrica za okolje in prostor Irena Majcen ter ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Na dopustu sta tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak ter ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, a njuni sodelavci poudarjajo, da sta dosegljivi za pomembnejše oziroma nujne zadeve. Prav tako je na dopustu, a za nujne zadeve dosegljiv, minister za finance Dušan Mramor.
Mminister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek pa je odsoten zaradi bolezni in koristi letni dopust, so sporočili njegovi kolegi.
Parkirišča pred nekaterimi podjetji samevajo
Mesta in ceste so danes samevale. Ker je 2. januar petek, ima večina podjetij kolektivni dopust, tisti, ki imajo doma šolarje, pa so vzeli dopust tudi zaradi njih, saj so šole danes ostale zaprte.

In čeprav je večina gospodarstvenikov poudarjala, da je izredno pomembno, da je 2. januar delovni dan, smo se danes prepričali, da jih večina danes počiva. V spodnji fotogaleriji si poglejte, kako so danes videti nekatere ljubljanske industrijske cone in parkirišča pred podjetji.
KOMENTARJI (665)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.