Tistim, ki so tarnali, da junij ni opravičil slovesa prvega poletnega meseca, je vreme zaprlo usta. Že v minulih dveh, treh dneh so temperature presegle 30 stopinj Celzija, danes in jutri pa se bo vročina še stopnjevala. Živo srebro se je tako danes povzpelo do 35 stopinj, medtem ko se bo jutri ponekod povzpelo na "pasjih" 38 stopinj Celzija. Na Agenciji RS za okolje (Arso) opozarjajo, da bo predvsem v popoldanskem času zaradi visokih temperatur velika toplotna obremenitev.
Čez dan so samodejne merilne naprave Arsa v skladu z napovedjo vremenoslovcev zabeležile temperature do 35 stopinj Celzija. Toliko so termometri med drugim namerili v Črnomlju, Metliki in Mariboru.
Vroče je tudi pri sosedih
Tudi hrvaški meteorološki zavod je zaradi vročinskega vala za konec tedna izdal opozorilo. Temperature so se povzpele do 37 stopinj Celzija.
Današnji temperaturni rekorderji pri sosedih so bili kraji Knin, kjer so namerili 37 stopinj, Slunj in Beli Manastir, kjer so namerili 36 stopinj ter Đakovo, Županja, Imotski, Metković, Sisak in Sinj, kjer se je živo srebro povzpelo do 35 stopinj Celzija.
Vročina lahko škoduje zdravju
Pohode in druge športne aktivnosti je tako najbolje začeti zgodaj dopoldne ali se jih lotiti proti večeru. Predvsem zjutraj bodo temperature primernejše, čeprav se bodo ob morju in v večjih mestih že zjutraj povzpele do 24 stopinj Celzija.
Visoke temperature imajo tudi številne neprijetne posledice za zdravje, zlasti za določene skupine ljudi, opozarjajo na inštitutu za varovanje zdravja. Upoštevati je torej treba določene napotke, s katerimi lahko zmanjšamo tveganje, ki ga prinaša vročinski val.
Najbolj so izpostavljeni otroci do štirih let starosti, starejši od 65 let, kronični bolniki, ki se zdravijo z določenimi zdravili, ljudje z duševnimi motnjami, ljudje s čezmerno telesno težo in ljudje, ki opravljajo delo na prostem. Dobimo lahko namreč kožne izpuščaje, počutimo se utrujeno, dobimo vročinske krče, motena je naša zavest, poleg tega pa lahko doživimo vročinsko izčrpanost ali celo vročinsko kap.
Piti je treba dovolj vode
Da bi preprečili zdravstvene težave zaradi visokih temperatur, na Inštitutu za varovanje zdravja svetujejo, da dnevno spijemo vsaj dva litra tekočine. Piti je treba dovolj vode in pravočasno zagotoviti soli in minerale, ki jih izgubljamo s potenjem, obenem pa je priporočljivo zmanjšati pitje kofeinskih napitkov in alkohola, ker pospešujejo dehidracijo.
Glede zračenja prostorov priporočajo, da to storimo zjutraj in zvečer, čez dan pa čim manj. Ko izbiramo oblačila, izberimo bombažna ali lanena lahka, ohlapna oblačila svetlejših barv. Oči pa si zaščitimo s sončnimi očali, glavo pa s pokrivalom za glavo. Uporabimo tudi zaščitno kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 20 ali več (oznaka SPF-UVB-zaščita) ter z ustrezno zaščito pred UVA-žarki.
Vročina se bo nadaljevala tudi v začetku delovnega tedna, vsak dan pa bo tudi bolj soparno. V notranjosti Slovenije bodo nastajale popoldne posamezne vročinske nevihte. Občutnejša osvežitev bo predvidoma sledila šele proti koncu prihodnjega tedna, napovedujejo vremenoslovci.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.