Vlada je na današnji seji pričakovano predlagala zvišanje davka na dodano vrednost (DDV) za določeno blago in storitve z 8,5 na 20 odstotkov.
"Ali si v tem času res lahko privoščimo, da je toliko stvari obdavčenih z nižjo stopnjo?" je na novinarski konferenci po seji vlade vprašal finančni minister Janez Šušteršič. Z 20-odstotno stopnjo DDV bodo tako obdavčeni komunalne storitve, uporaba športnih objektov, časopisi in revije, hrana za male živali, storitve čiščenja oken, frizerske storitve ter dobava lončnic, sadik in rezanega cvetja. Zaradi zvišanja DDV za komunalne storitve bodo mesečni računi slovenskih gospodinjstev za tri do štiri evre višji, je napovedal. "To pomeni, da vsako gospodinjstvo nekaj malega prispeva k naporom za reševanje krize," je dejal.
Z vsemi predloganimi dvigi DDV pa se ne strinjajo vsi v koaliciji. Tako je minister za zunanje zadeve in predsednik koalicijske DeSUS Karl Erjavec pojasnil, da je že na vladni seji izpostavil dve pripombi na zakon o DDV. Kot je dejal, nasprotujejo dvigu DDV za časopise in revije ter dvigu za uporabo športnih igrišč. Erjavec meni, da bo glede slednjega najbolj trpel mladinski šport. ''Če se otroci ne ukvarjajo s športom, kulturo, potem se hitro znajdejo v kakšnih čudnih okoliščinah, zato smatramo, da ta ukrep ni dober,'' je razložil. Stranka DeSUS bo zato vztrajala, da za ti dve postavki ostane znižana stopnja DDV.
Z Erjavcem se strinja generalni sekretar Zbornice davčnih svetovalcev Slovenije Darko Končan, ki opozarja, da moramo imeti zdrave delavce in dati veliko na rekreacijo, če želimo imeti zdravo ekonomijo. Uporaba teh objektov se bo podražila, ljudje jih bodo manj uporabljali in to bi se lahko v končni fazi odrazilo tudi v višjih stroških za zdravstvo, dodaja. Končan ocenjuje, da bi bilo bolje sistemsko dvigniti splošno stopnjo DDV za eno ali dve odstotni točki, a ob hkratnih varčevalnih in racionalizacijskih ukrepih. Na prihodkovni strani proračuna pa Končan predlaga povečanje strokovnosti in učinkovitosti davčne uprave Durs, da bi lahko pobrala več davka tam, kjer so utajevane večje vsote.
Gospodarstvo: To je spirala, ki ne pelje k razvoju
Tudi v Društvu novinarjev Slovenije so se že odzvali na napovedan dvig DDV za tiskane medije. Obžalujejo, da je vlada ignorirala argumente "medijskih hiš, ki izdajajo časopise in revije, vsa opozorila novinarjev in stroke, da je dvig DDV za časopise in revije lahko izjemno močan, morda celo zadnji udarec temu delu medijske panoge". Ob tem še vedno upajo, da bo DZ tak predlog zavrnil.
Že pred sejo vlade pa je Združenje novinarjev in publicistov danes vlado pozvalo, da ne sprejme zvišanja DDV za tiskane medije, med drugim zato, ker bi se lahko zaradi tega mnoge časopisne hiše znašle na robu preživetja in da bi največjo škodo povzročil manjšim medijem.
"Predstavljajte si, da delate v nekem podjetju, da ga vodite, ko vam čez noč povečajo stroške, obveznosti za 10, 12 odstotkov. Nobeno podjetje v tej branži, kot je meni znano, ni imelo takega dobička, kar pomeni, da bodo imela izgubo, da bodo ogrožena delovna mesta," pa je včeraj v oddaji 24UR ZVEČER direktor Gospodarske zbornice Samo Hribar Milič komentiral, kaj bi se zgodilo v primeru dviga DDV za tiskane medije.
"Ampak kar je še večji problem: danes DDV tukaj, jutri trošarine tam, pojutrišnjem neke druge takse za odpad in tako naprej. Skratka, smo v situaciji, ko se na eni strani zadolžujemo za javno porabo, po drugi strani pa čedalje bolj z davki obremenjujemo gospodarstvo, in to je negativna spirala, ki ne pelje k razvoju," je še dodal.
Višji davki za luksuzne avtomobile?
Dodatnih prilivov v proračun si vlada obeta tudi od javnega objavljanja davčnih dolžnikov, zvišanja okoljskih dajatev, sprememb pri davku na motorna vozila, večje obremenitve dražjih vozil, je še nanizal Šušteršič. Kot je povedal, bo predlog sprememb obdavčitev na tem področju pripravilo ministrstvo za infrastrukturo.
KOMENTARJI (562)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.