Čeprav zdravila za nekatere bolezni stanejo le nekaj centov, so v tretjem tisočletju še vedno nedosegljiva za približno 9,2 milijona otrok na leto, ki umrejo pred petim letom starosti.
Ob današnjem svetovnem dnevu otroka specializirane agencije Združenih narodov, Sklad ZN za otroke (Unicef), državne in nevladne organizacije opozarjajo na vrsto težav, s katerimi se spopadajo otroci in njihove družine. Tako je med drugim ameriški sklad za Unicef danes sprožil akcijo z naslovom Verjamemo v ničlo, v okviru katere želijo dnevno smrtnost otrok pod petim letom starosti znižati na nič. ''Vse te smrti, ki bi jih lahko preprečili, so globoko sramotne in popolnoma nepotrebne,'' pravijo v organizaciji. Kot je poudarila vodja organizacije Caryl Stern, je ''nesprejemljivo in neopravičljivo, da nemočni otroci umirajo, medtem ko razpolagamo s tehnologijo, znanjem in rešitvami, ki bi to preprečile''.
Generalna skupščina je leta 1954 razglasila 20. november za svetovni dan otroka z namenom krepitve prizadevanj za izboljšanje življenjskih pogojev otrok. Prav 20. novembra 1989 pa so ZN sprejeli tudi temeljni dokument na področju zaščite otrok – Konvencijo ZN o pravicah otroka, s tem pa je večina svetovnih držav formalno priznala obveznost mednarodne skupnosti, da pomaga otrokom, ki se borijo za preživetje.
Kljub temu pa tudi 19 let pozneje življenjske razmere otrok po svetu še zdaleč niso rožnate. Poleg visoke stopnje smrtnosti, ki še vedno ogroža otroke predvsem v najmanj razvitih državah, je še veliko drugih okoliščin, ki otroke oropajo lepega in brezskrbnega otroštva, do katerega naj bi imel pravico vsak. Tako je po podatkih Unicefa na svetu 158 milijonov otrok žrtev otroškega dela, več kot 60 milijonov deklic prisiljenih v poroko, okoli 93 milijonov otrok nima možnosti obiskovati osnovno šolo, samo v državah v razvoju pa je najmanj 143 milijonov otrok podhranjenih. Med letoma 2004 in 2007 je v 19 državah in teritorijih sodelovalo več deset tisoč otrok – vojakov. Po ocenah nevladnih organizacij pa naj bi bilo kar 50 odstotkov žrtev trgovine z otroki, torej od 400 tisoč do milijon otrok. Prav tako pa je mnogo otrok vsak dan izpostavljenih prisilni prostituciji, pedofiliji, nasilju v družini in nasilju vrstnikov.
Svetovni dan otroka so zaznamovali tudi pri Unicefu Slovenije. Njihov nacionalni odbor za participacijo otrok in mladostnikov (NOPOM) je organiziral nacionalni posvet z naslovom Nič o nas brez nas v občini. Na njem so aktivni mladostniki in tisti, ki odločitve sprejemajo, ocenjevali uresničevanje participacije otrok in mladostnikov na lokalni ravni, predstavili primere dobre prakse ter oblikovali pobude in predloge za nadaljnje sodelovanje. Otroci in mladostniki želijo in morajo imeti več besede na lokalni ravni, so sklenili udeleženci posveta. ''Dejstvo je, da se prepočasi uresničuje pravica mladih do sodelovanja in soodločanja. O svojih pravicah in dolžnostih otrok do otrok naj vedno znova premislijo skladno s svojo vlogo in odgovornostjo tudi starši, vzgojitelji in odgovorni v naši državi,'' je poudarila Zora Tomič, predsednica društva.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.