
Od 22. ure nocoj in vse do 15. ure v soboto velja v predoru Karavanke omejitev prometa tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone. Kot je znano, je Avstrija prepoved enostransko uvedla zaradi povečanega prometa v predoru Karavanke ob koncih tedna.
Predstavniki slovenskega in avstrijskega prometnega ministrstva so sicer dosegli začasen dogovor, da bodo lahko pokvarljivo blago in nevarni tovori, kot doslej, vozili prek predora. V skladu s tem dogovorom bi se avtoprevoznikom tudi povrnilo razliko v cestnini za pot od Beljaka do Šentilja, zmanjšano za tunelnino skozi Karavanke. A ta dogovor po mnenju predsednika sekcije za promet pri OZS Andreja Klobase ni zadovoljiv. Zato vztrajajo pri blokadi karavanškega predora.
“Dogovor ni dober za nas. Vztrajamo pri svojem. Rekli smo, naj povrnejo cestnino iz Salzburga do Šentilja. Drugače se pogovarjati ne moremo,” je za 24ur.com povedal Klobasa. “Slovenski organi naj si prizadevajo, da bo Avstrija spustila vsa vozila, registrirana v Sloveniji, skozi karavanški predor. To je edina oprijemljiva rešitev,” je še dodal.
Koliko avtoprevoznikov se bo pridružilo blokadi, Klobasa ni želel razkriti, je pa dejal, da bodo blokade, če dogovora ne bo, izvajali vse petke do začetka septembra.
Obenem je potrdil, da se bodo avtoprevozniki v soboto ob 8. uri zbrali na Hrušici pred karavanškim predorom. "Stopili bomo do avstrijskih organov in poskušali doseči dogovor," je za nacionalno televizijo dejal Klobasa. Vztrajali bodo toliko časa, dokler dogovor ne bo dosežen, je še dejal in dodal, da so pripravljeni blokirati celotno Slovenijo.
Ne pristajajo na daljšo pot
Slovenska in avstrijska stran sta že v četrtek dosegli začasen dogovor, da bodo lahko pokvarljivo blago in nevarni tovori, kot doslej, vozili skozi predor, medtem ko bodo preostali tovor preusmerjali na mejni prehod Šentilj, avstrijski upravljalec avtocest Asfinag pa bo prevoznikom povrnil cestnino od Beljaka do Šentilja, če bodo na vožnji iz Salzburga izbrali pot preko Beljaka.
Avtoprevozniki so se temu dogovoru po Vlačičevih besedah uprli z argumentom, da jih ta sili, da opravijo daljšo pot, kot če bi se pri Salzburgu usmerili neposredno na Šentilj.
Današnji dogovor zato predvideva, da gredo lahko prevozniki iz Salzburga po kateri koli poti proti Šentilju in da dobijo s strani Asfinaga povrnjeno cestnino od Beljaka do Šentilja, zmanjšano za tunelnino za Karavanke, ki jim je ni treba plačati.
Dogovor po Vlačičevi oceni primerno rešuje nastali zaplet, saj upošteva zahtevo prevoznikov, tunelnina pa se odbije. Točne vsote teh povračil minister trenutno nima.

Vlačič: Zapora nesprejemljiva in nerazumna
Vlačič, ki se je pravočasno vrnil z dopusta, je danes poudaril, da se mu zdi, da je vsakršna zapora slovenskih cest nesprejemljiva in nerazumna, "saj tega ni povzročila slovenska država".
"Prišlo je od zunaj, mi smo storili za avtoprevoznike, kar je bilo ta trenutek v naši moči, zato naši državljani in infrastruktura ne smeta biti kaznovana za to, kar je storila neka druga država," je poudaril.
Dodal je, da je v preteklih dneh govoril tudi s predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki prav tako ne podpirajo zapore slovenskih cest. Kot je za 24UR povedal direktor združenja za promet pri GZS Robert Sever: “Naši člani ne bodo sodelovali.”
Vlačič je napovedal, da se bodo tudi v prihodnje z avstrijsko stranjo trudili doseči dogovor. Ob tem je poudaril, da v letošnji poletni sezoni najbrž ne bo možno rešiti omenjenih težav. Po njegovem mnenju bi sicer težave lahko rešili z izgradnjo druge cevi predora na Karavankah, kljub temu da avstrijska stran za zdaj na to ne pristaja.
Kako se izogniti zapori?
Kot kaže, se torej jutri obeta zapora karavanškega predora. Utegne se torej zgoditi, da bo promet na gorenjski avtocesti popolnoma ohromljen. Mejnemu prehodu Karavanke se je torej pametno na daleč izogniti. Katero pot torej ubrati?
Na Prometnoinformacijskem centru svetujejo, naj vozniki osebnih vozil v primeru blokade uporabijo druge, bližnje mejne prehode, kot so Ljubelj, Korensko Sedlo, Jezersko in Rateče. Ob tem velja opozoriti, da naj bodo vozniki na večurno čakanje pripravljeni tudi na teh mejnih prehodih. To so manjši mejni prehodi, ki toliko prometa, če zapora bo, namreč ne pogoltnejo kar tako.
Policija pripravljena
V policiji so na načrtovano blokado pripravljeni, je za 24ur.com sporočil Leon Keder, predstavnik PU Kranj. Pri tem pa sodelujejo tudi z avstrijskimi varnostnimi organi. ''Če se bo zapora dejansko zgodila, bomo poskrbeli za varnost cestnega prometa (preusmerili promet z avtoceste na druge ceste itd.) in o zapori obvestili Prometni inšpektorat ter upravljavca avtoceste Dars, ki je nato dolžan postaviti ustrezno prometno signalizacijo,'' je sporočil in dodal, da lahko v skladu z zakonskimi pooblastili voznikom, ki se bodo ustavili na avtocesti, izrečejo tudi globe zaradi neupoštevanja določb Zakona o pravilih cestnega prometa, Zakona o javnih zbiranjih, Zakona o varstvu javnega reda in miru.

Černač Vlačiča poziva k odstopu
Podpredsednik SDS Zvone Černač pričakuje, da bo prometni minister Patrick Vlačič prevzel odgovornost za zaplete s predorom Karavanke in odstopil z mesta ministra. "Ne moremo verjeti, da minister za promet ni pravočasno vedel, kaj se bo zgodilo, lahko pa verjamemo, da se ni bil pripravljen soočiti s posledicami tega, kar se bo zgodilo," je dejal.
"Posledice začasnega zaprtja predora ne bodo nosili samo slovenski avtoprevozniki, temveč celotno slovensko gospodarstvo," je dejal. Černač meni, da avstrijska stran naši prometni politiki ni zaupala in zato sprejela neprimerne in enostranske ukrepe, ki pa bi bili lahko preprečeni, če bi prometni minister pravočasno in pravilno ukrepal.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.