Druga v vrsti treh superlun – prva je bila oktobra, druga je danes, tretja pa bo decembra – ki bo na nebu zasvetila ravno danes, je največja luna od leta 1948. Ker bo luna ponovno tako blizu Zemlji šele čez 18 let, 25. novembra 2034, je danes idealna priložnost za vse zvezdoljubce, da si jo ogledajo. Najboljši razgled imajo Primorci, kjer je vreme najbolj jasno, najbolj pa bodo prikrajšani Kočevci in Notranjci, kjer vremenoslovci napovedujejo precej oblačno vreme.
Zadnje tri polne lune v letu nastopijo, ko je luna na točki na eliptični krožnici, ki je najbližje Zemlji. Ker so videti 14 odstotkov večje in 30 odstotkov svetlejše od siceršnjih polnih lun, jim pravimo superlune. Gre za pojav, pri katerem se polna luna znajde v prizemlju ali perigeju. Lunina orbita okoli Zemljine ni okrogla, temveč eliptična, njena oddaljenost od Zemlje se spreminja.
Najbolj vidna na Primorskem, najmanj na Kočevskem in Notranjskem
Luna danes nastopi ob 14.52, opazovali pa jo bomo lahko v noči na jutri. Današnja predstava na nebu bo tako prava poslastica za zvezdoljubce.
Vidnost lune je seveda odvisna od vremena, a dežurni prognostik z Agencije RS za okolje (Arso) Brane Gregorčič kljub oblakom zagotavlja, da bomo superluno zagotovo lahko videli. "Najbolj jasno bo na Primorskem, prebivalci osrednje Slovenije bodo luno lahko opazovali skozi sloj oblakov, ki bodo do večera zamrli, a se lahko zvečer znova formirajo. A vmes bodo zagotovo luknje jasnine," je prepričan Gregorčič. Najslabše kaže Notranjcem in Kočevcem, ki sem jim obeta več oblačnosti, je še dodal.
Andrej Žiberna, predsednik Astronomskega društva Orion, na spletni strani društva opozarja še na eno zanimivost: "Dan po superluni se bo luna v času vzida nahajala zelo blizu Aldebarana, najsvetlejše zvezde v ozvezdju Bika, ki sveti z magnitudo 0,75 in je torej brez težav vidna tudi s prostimi očmi. Navidezna razdalja med luno in Aldebaranom bo tega dne najmanjša okoli 17:30, ko pa bo luna še dve stopinji pod matematičnim obzorjem."
Superluno pričakujejo povsod po svetu
A Slovenci zagotovo ne bomo edini, ki bomo zvečer zrli v nebo in skozi oblake skušali uzreti to žarečo kroglo, temveč se na današnji večer pripravljajo kar povsod po svetu. Superluno naj bi videli po vsej Aziji, zagotovo jo bodo videli v Avstraliji, medtem ko prebivalci indijskega Delhija upajo, da jim smog in onesnažen zrak ne bosta kratila tega veselja.
Superluna pomeni tudi močnejšo plimo, kar bo zagotovo privabilo večje število ljubiteljev deskanja na morju, večje plimovanje denimo pričakujejo na indonezijskem Baliju.
Tajski astrologi superluni pripisujejo tako pozitivne kot negativne lastnosti. Še namreč pomnijo cunami iz leta 2004, v katerem je umrlo veliko ljudi in se je zgodilo ravno takrat, ko je bila Luna blizu Zemlje.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.