Slovenija

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

Ljubljana, 08. 03. 2022 16.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Maja Račič, STA
Komentarji
55

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

"V Sloveniji imamo občutek, da so ženske enake moškim, a v resnici ni tako," so ocenili gostje današnjega dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je uvodoma opozorila, da raven enakosti spolov, kakršno imamo danes v Sloveniji, ni rezultat zadnjih dveh stoletij, temveč zadnjih 30, 40 let.

Še vedno pa so nekateri poklici, ki so hkrati najslabše plačani, zelo feminizirani, žensk pa je manj tam, kjer so najvišje plače in največ moči, je izpostavila in dodala, da si morajo ženske za isti položaj veliko bolj prizadevati, znati veliko več potrpeti, a z vztrajnim prizadevanjem spreminjajo stereotipe.

Sledila je okrogla miza na temo usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, na kateri je Živa Humer z Mirovnega inštituta pojasnila, da so se neenakosti posebej izkristalizirale v obdobju pandemije covida-19, ko so ženske v večji meri prevzele skrb za otroke, njihove šolske obveznosti, za gospodinjska dela.

Povedala je še, da je Slovenija po zaposlenosti žensk z otroki za polni delovni čas med vodilnimi evropskimi državami, da pa ima tudi zelo velik delež žensk, ki skrbijo za ostarele sorodnike, za to koristijo dopust in proste ure, v skrajnem primeru pa celo pustijo službo.

Matija Drmota iz ZSSS je spomnil, da morajo države članice do 2. avgusta letos v pravni red prenesti direktivo o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev, katere cilji so tudi spodbujanje udeležbe žensk na trgu dela, enake porazdelitve odgovornosti za oskrbo in odprave plačnih nesorazmerij. Ženske so namreč zaradi skrbi za otroke in starejše zdaj pogosteje odsotne, to pa vpliva tudi na njihove plače.

Ker večina očetov starševski dopust prenese na matere, direktiva neprenosljivi del starševskega dopusta podaljšuje na dva meseca (trenutno lahko oče v Sloveniji na mater prenese vseh 130 dni). Poleg tega predvideva tudi pravico do oskrbovalnega dopusta petih delovnih dni za vsakega delavca.

Nekatera podjetja se medtem trudijo biti družbeno odgovorna in se potegujejo za krovni certifikat Družbeno odgovoren delodajalec ali za certifikat z enega od njegovih štirih področij. Kot je povedala Petra Sternad iz Gospodarske zbornice Slovenije, je bilo 22. februarja v projekt s pogodbo vključenih 164 podjetij, od tega 38 odstotkov v certificiranje za krovni certifikat, 26 odstotkov pa v certificiranje za usklajevanje poklicnega, družinskega in zasebnega življenja.

V zvezi s slednjim ima delodajalec na voljo več ukrepov, od fleksibilnega delovnega časa in načrtovanja letnega dopusta do otroškega konta, po katerem se zaposlenim z otroki priznajo dodatne delovne ure ali prosti delovni dnevi, denimo za prvi šolski dan v 2. in/ali 3. razredu ali v tednu, ko se otrok uvaja v vrtec. Med ukrepi sta tudi časovni konto (gibljiv delovni čas, opravljene ure se lahko obravnavajo kot dobroimetje ali dolgovane ure) in načrtovanje delovnega časa z upoštevanjem skrbstvenih obveznosti.

Primer dobre prakse oz. pridobivanja certifikata je predstavila Lilijana Strmšek iz podjetja Eta Cerkno, kjer so izbrali ukrepe fleksibilen delovni čas, izmensko delo, delitev delovnega mesta, izmenično delo od doma, obdaritve otrok zaposlenih, počitniške ponudbe za šoloobvezne otroke, druženje med zaposlenimi, informiranje o prihajajočih spremembah, pomembnih za zaposlene, ter ponudbo za prosti delovni čas.

Sindikatu Skei Metalflex Tolmin in Kobarid, ki sodi pod okrilje ZSSS, pa je denimo v podjetju uspelo doseči pravilnik o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, s katerim so po besedah Marka Rušiča iz sindikata pomagali že več materam, da zaradi družinskih obveznosti določeno obdobje delajo samo dopoldne.

Sicer pa so v ZSSS ob 8. marcu, "prazniku borbenih žensk", v voščilu zapisali, da gre za praznik "solidarnosti, družbenega angažmaja in upov ter truda za boljši svet. Truda za politične, ekonomske, socialne pravice ter enakopravnost žensk".

Čestitkam so se v svojem zapisu pridružili tudi v Sindikatu kulture in narave Slovenije Glosa, hkrati pa so podprli sredino stavko v šolstvu, kjer je večina zaposlenih žensk.

Slovenija skorajda ni imela ženske na nobenem od štirih ključnih predsedniških položajev

Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. O dilemah, stereotipih, predsodkih, tabujih ter drugih perečih vprašanjih so se tokrat pogovarjali z Andrejo Katič, slovensko pravnico in političarko, Alenko Jeraj, slovensko političarko in poslanko, in Mileno Miklavčič, slovensko pisateljico, zgodovinarko, antropologinjo in raziskovalno novinarko.

Andreja Katič je spregovorila o svojih izkušnjah v vlogi ministrice za obrambo in pravosodje, o nujnosti pravnih in ustavnih podlag za enakopravnost med spoloma ter odgovornosti družbe, da te pravice tudi udejanjajo v vsakdanjem življenju. Milena Miklavčič je glasna kritičarka tega, da se v sedanjosti izgubljajo stare, znane ločnice med vlogami ženske in moškega. Alenka Jeraj pa je poudarila, da smo v vsakdanjem življenju deležni serije stereotipov in predsodkov žensk do žensk ter da se to močno odraža tudi na pojavnosti žensk na kandidatnih listah ne glede na politično pripadnost.

Slovenija se je od 2012 do 2018 po deležu žensk v parlamentu uvrščala nad povprečje EU z deležem žensk nad 30 odstotkov, nato pa leta 2018 ponovno padla pod povprečje EU. Leta 2020 v slovenskem parlamentu deluje 26,7 odstotka poslank in zastopanost žensk v vladi je 26,4 odstotka, kar Slovenijo uvršča na 17. mesto med vsemi članicami EU. Potrebno je poudariti tudi, da Slovenija vse od svoje osamosvojitve z izjemo Alenke Bratušek kot predsednice vlade med 2013 in 2014 skorajda ni imela ženske na nobenem od štirih ključnih predsedniških položajev. Raziskava Združenih narodov o pravicah žensk leta 2019 pa razkriva, da ima 91 odstotkov moških in 86 odstotkov žensk predsodke in stereotipe o sposobnostih žensk na področju delovanja v javnem življenju, tudi v politiki.

Ženske v kmetijstvu se spopadajo s spolno diskriminacijo

Ženske igrajo ključno vlogo tudi v kmetijstvu in z njim povezanih panogah, pa poudarjajo na kmetijskem ministrstvu. "Prispevek kmetic in podeželskih žena je v ospredju zlasti pri trajnostnem kmetovanju, varni oskrbi s hrano, pomembno vlogo pa imajo tudi pri zmanjševanju revščine na podeželju. Seveda pa so ženske nenadomestljiva pomoč tudi pri drugih opravilih na področju gozdarstva, lova in ribištva," so zapisali ob današnjem dnevu žena.

Po podatkih Organizacije združenih narodov (OZN) ena izmed treh zaposlenih žensk v svetu opravlja dela v kmetijskem sektorju, navajajo na ministrstvu. OZN ob tem dodaja, da kmečke ženske v nerazvitem svetu z ročnim črpanjem vode zalagajo 80 odstotkov gospodinjstev brez tekoče vode, medtem ko v EU v povprečju okrog 30 odstotkov kmetijskih gospodarstev upravljajo ženske. Ob vsem tem kmetice uživajo manj pravic od moških in se spopadajo s spolno diskriminacijo.

"Ženske na podeželju imate ključno gospodarsko in družbeno vlogo. Ste steber družinskih kmetij. Pogosto ste pobudnice novih idej, s podjetniškim duhom in čutom za inovacije pa spodbujate k razvoju številnih projektov na podeželju," je ob tem dejal kmetijski minister Jože Podgoršek.

Ker se na ministrstvu zavedajo specifičnega socialnega položaja predvsem kmečkih žensk, so leta 2019 kot posvetovalno telo ustanovili svet za ženske na podeželju. Svet v okviru svojih nalog spremlja položaj žensk na podeželju in daje predloge za izboljšanje njihovega položaja.

Čestitkam ob 8. marcu se pridružujejo tudi v parlamentarnih strankah

Parlamentarne stranke pa so današnji mednarodni dan žensk obeležile s čestitkami in lepimi željami. Nekatere so ob tem izpostavile, da sporočilo 8. marca ostaja aktualno in da prizadevanja za pravice žensk še niso končana.

Kot so zapisali v SD, verjamejo v družbo, kjer so ženske in moški enako udeleženi na vseh področjih javnega in zasebnega življenja, imajo enak položaj in enake možnosti za uživanje vseh pravic ter razvoj osebnih potencialov, s katerim prispevajo k družbenemu razvoju, ter enako korist od rezultatov, ki jih prinaša razvoj.

Zahtevajo enakost žensk in moških pri družbenem odločanju na vseh ravneh družbe, v izvršni in zakonodajni oblasti, organih odločanja v gospodarstvu, javnih zavodih, javnih gospodarskih zavodih, agencijah in skladih ter civilnih oblikah združevanja ljudi. Prav tako zahtevajo odpravo stereotipov glede tradicionalne vloge žensk ter ničelno toleranco do nasilja nad ženskami. Kot so še zapisali, zahtevajo tudi enako ekonomsko neodvisnost žensk in moških, odpravo plačnih vrzeli in enako plačilo za delo enake vrednosti.

Kot menijo v SAB, pa se je treba ob današnjem prazniku še posebej spomniti na "naše kolegice, ki so z otroci na begu pred vojno ali celo na fronti branijo lastno državo", so zapisali. Prioriteta Slovenije mora biti pomoč ženskam in otrokom, ki bežijo pred vojno, so dodali.

Čestitkam ob dnevu žensk se pridružujejo tudi v stranki Konkretno. Kot so zapisali, je današnji praznik namenjen spodbujanju svobodnih in enakih možnosti za doseganje življenjskih ambicij ter "proslavljanju vaših uspehov".

Tudi v stranki Levica so ženskam čestitali za njihov pogum in aktivistično delo ter izrazili podporo v parlamentarnem boju za žensko enakopravnost. Poudarili so, da je v času, ko se vse bolj preizprašujejo že izborjene pravice, še toliko bolj pomembno izraziti podporo manj slišanim glasovom zlasti ženskam, ki se borijo za nadaljnjo emancipacijo in vključitev v vse sfere družbenega življenja.

Kustečeva ob 8. marcu poudarila pomen svobode in dostojanstva žensk

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je medtem v poslanici ob 8. marcu poudarila pomen svobode in dostojanstva žensk. Ob tem je izpostavila tudi situacijo, v kateri se zaradi ruskega napada na Ukrajino trenutno nahajajo Ukrajinke vseh generacij, so objavili na spletni strani ministrstva.

"8. marec je mednarodni dan vseh žensk. Je dan praznovanja enakopravnosti in dosežkov žensk. Je dan praznovanja pravice žensk, da same odločajo o sebi o lastni svobodi, o svojih izbirah. Da so pri tem spoštovane, cenjene in deležne enakih izhodiščnih priložnosti kot moški," je izpostavila in ženske pozvala, naj bodo ponosne nase in na poslanstva, ki jih opravljajo v svojem življenju doma in pri delu.

Dodala je, da je v današnjem času to za milijone žensk po svetu še vedno nedosegljivo, ker jim tega ne priznavajo kulturni, družbeni, politični sistemi in norme. "Milijonom žensk po svetu te temeljne pravice odvzema vojna, med zadnjimi od njih ženskam, deklicam, dekletom, ženam, mamam, babicam iz Ukrajine, iz geografsko največje države sodobnega civiliziranega evropskega kontinenta," je poudarila.

"Zaradi vsega tega milijonom žensk, ki se nam ni potrebno soočati in živeti s tovrstnim bojem za svoje pravice in življenjske usode, želim, da za vse njih in zase na današnji 8. marec slavimo pravico do dostojanstva. Dostojanstvo lahko v sebi nosi vrlino spoštovanja, k miru, medsebojnemu sodelovanju in pogovoru usmerjene drugačnosti, drugačnega pogleda na svet, drugačnega poguma, kar nas vse lahko dela boljše, bolj strpne, razumevajoče, povezovalne. Kar nas dela ženske," je zaključila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dannyer
09. 03. 2022 13.01
+4
spet fn feministična propaganda ki ne zdrži realnosti..
Vitruvio
09. 03. 2022 08.13
+3
Na poziv iz Poljske se je odzvala tudi partnerica predsednika države Tanje Pečar. Urška Bačovnik Janša vse Slovenke poziva, da storijo enako, saj bo le tako sporočilo doseglo vse Rusinje. Zakaj se naši znani Slovenki nikoli ne oglasijo v podporo naših žena ?
jodr
09. 03. 2022 08.12
+1
Ženske, če želite popolno enakopravnost z moškimi, potem pojdite delat na gradbišča, v železarne, rudnike,....
maksi23
09. 03. 2022 09.11
+0
A tam so najboljše plače? Ah, Jodr, gre za to, da v istem poklicu plače niso enake, če lahko to razumeš? Sicer pa vabljeni, fantje, tudi v poklice kot babištvo, nega starejših in podobno ...
KleniSDSar
08. 03. 2022 21.57
+2
Se enakost konca v klimatiziranih prostorih? Kaj naredimo glede delovne dobe?
txoxnxy
08. 03. 2022 21.41
+1
Večina teh s fotografij sploh ne ve kaj je to delo, kako potem sploh lahko govorijo o različnih plačah? Ta praznik je že zdavnaj zgubil svoj prvotni pomen.
Chrome
08. 03. 2022 21.27
+3
Z veseljem sem za enakopravnost, zakaj bi bila vsa težaška dela samo na moških, tudi jaz bi špilal tajnico pa kuhal kofetke.
Novorazodetje
08. 03. 2022 21.20
+2
Kaj pa Barbika, se je kdo spomnil in čestital 8.marec?
zmago56
08. 03. 2022 20.03
+9
Ni prav, da ženske za enako delo kot moški dobijo manj plače. Še bolj narobe pa je, da tiste ženske, ki delajo dobijo manj od tistih ( moških in žensk ), ki nočejo delat.
Jure Puncher
08. 03. 2022 20.52
-1
To seveda ni prav... Ne pomeni pa, da se to sploh dogaja. Če bi delodajalci lahko ženske plačali za isto opravljeno delo manj, potem bi nehali zaposlovati moške, anede?
Andrej58
08. 03. 2022 21.29
+1
Kaj pa moški upokojenci, ki so kar nekaj let odhajali s 57%, ženske pa 63% v pokoj, se tudi ni nihče vprašal, zakaj so moški manj vredni od žensk pri pokojninah.
_Heisenberg_
08. 03. 2022 19.52
+12
Zenske... Na mojem sihtu se je ena pritozevala,ker so v pisarno vzeli moskega namesto nje.Je rekla,da je to tako,ker nima lulcka...mater me je pogrelo...sem ji rekel.Poglej tam cez okno in mi povej koha vidis sedeti v pisarni.95% je zensk. Lena,nasramna in niti ne pametna pa se gre take.Nisi dobila,ker nisi sposobna.
hondoid
08. 03. 2022 19.40
+5
Zato bom volil stranko ga.Pivec.💐
maksi23
09. 03. 2022 09.12
-1
Vitruvio
09. 03. 2022 09.42
+0
Česnova kraljica ima poseben vonj ...po oblasti .
El pi5tolero
08. 03. 2022 19.33
+10
Ženske (bog jim daj 1000 let življenja) majo tri praznike na leto! Osmi marc, petindvajseti marc in valentinovo pogojno! Pa pride golob in prav da je to tud za moske ki se pocutjo kot zenske pa vse unic v trenutku…
El pi5tolero
08. 03. 2022 19.31
+11
Golob je cestital 8marec vsem ki se pocutijo kot ženske…?! Ljudje bozji ta tip je fsekan!
minkica91
08. 03. 2022 19.25
+12
no ja, ko pogledam kdo so te ženske, ki se naj bi borile za pravice žensk, se borijo le zase in za svoje pravice, za druge se še nikoli niso borile, vsaj kolikor jih poznam. Nikoli.
Jure Puncher
08. 03. 2022 20.58
+1
Jaz se bom pridružil feministkam in zahteval popolno enakost žensk in moških na vseh področjih. Zahteval bom enako število samomorov (zdaj je večina samomorov moških), pa enako število poškodb na delovnem mestu (zdaj večina moških). Zahteval bom enako število brezdomnih žensk (večina jih je zdaj moških). Boril se bom za enako število žensk na gradbiščih, med smetarji, med varilci, med avtokleparji. Zahteval bom enako število primerov, ko v ločitvi moški dobi skrbništvo, in zahteval bom enako število žensk, ki plačujejo preživnino. Zahteval bom tudi, da se ukine 8. marec, ker če moški nimajo svojega praznika, ga tudi ženske ne smejo imeti, po načelu enakopravnosti. Zahteval bom ukinitev vseh štipendij, ki so namenjene izključno ženskam (ker tudi štipendij, namenjenih izključno moškim, ni).
gorden
08. 03. 2022 21.18
+0
nevtroalko
08. 03. 2022 21.41
+0
Dobro napisano ampak moški imajo svoj praznik 19 novembra. Problem je ker v "globalistični" feminizirani sloveniji ni priznan. Femnistke katere so za enakost pa še nisem slišal da bi karkoli naredile da bi ta praznik dobil kakšno večjo pozornost.
maksi23
09. 03. 2022 09.20
-1
Kakšne nebuloze so pa to? Moški so očitno psihološko slabše opremljeni, če si raje izberejo štrik okoli vratu ali alko, kot reševanje svojih težav. A kaj ima s tem zakonodaja? Druga pa je, če dva za enako delo dobivata različno plačilo. Sicer pa se bojim da, če bi kakšen mehkužen dečko kdaj poskusil rodit, bi bil to konec človeške rase, kaj šele razmišljanj o enakopravnosti. So pa zanimivi tile komentarji z drugega vidika - ste Slovenceljni res sami sovražniki žensk, ali kaj???
Kisli_slon
08. 03. 2022 19.21
+5
Spet protivladni protest, zasvojencev
Neutrino
08. 03. 2022 18.56
-5
Kako pa to da tega shoda Janša z slovenskim Mengelejem ni prepovedal? Rdeči nageljni, rdeča zvezda in sindikati so ja njegova nočna mora....
pepikrlinca
08. 03. 2022 18.56
+16
Mati narava je poskrbela, da ženske niso enake moškim. Lahko so enakopravne, enake pa nikoli.
nivampomo?i
08. 03. 2022 18.54
+7
Skozi več žensk vsak dan izgublja kompas in so tako sebične da so pripravljene iti preko trupel da bi zadovoljile svoje želje in nagone.Pravih žensk boginj skoraj ni več.Žal.
OrodniK
08. 03. 2022 18.53
+5
Čestitke ob 8.marcu dragi Golob! Se verjetno počutiš žensko, pa ti vošim, tko kot si ti vošču vsem ženkam in vsem ki se počutijo kot ženske.... 😂😂😂
za dom pripravljen
08. 03. 2022 18.45
+8
Ko bodo ženske pripravljene sprejeti VSAKRŠNO delo , ne samo tista ki jih same izberejo , potem bomo govorili o enakosti . Kje so ženske v poklicih z najtežjimi delovnimi pogoji ???? JIH NI !!! Na gradbiščih po vsej državi , na mrazu , vetru , poletni pripeki , dežju in blatu jih ne boste našli ..... Nehajte že enkrat bluzit !
Jure Puncher
08. 03. 2022 18.51
+7
Jasno, feministke bi rade bile direktorice in šefice (če si to zaslužijo ali ne), ne bi pa si mazale nohtkov v jarkih, na gradbiščih in na smetarskih tovornjakih.
Jure Puncher
08. 03. 2022 18.40
+17
Prvič, ženske so za enako delo plačane enako denarja. Drugič, ženske same prosto izbirajo poklice, ki so lažji, zahtevajo manj vložkov v strokovna znanja, in so posledično manj plačani. Mi smo kot družba popolnoma enakopravni, smo si pa različni po zmogljivostih, talentih, ambicijah in željah. Nisem jaz kriv, da toliko žensk študira neumnosti na filozofski fakulteti in FDVju, namesto da bi šle študirat tehnične poklice. Njihova svobodna izbira.
Vitruvio
09. 03. 2022 09.46
-1
Svobodna izbira glede na sposobnost in želje poklica ,ki ga želi opravljati vse življenje . Ti si se odločil za delo kjer ni potrebna izobrazba in raje nabijaš na forumih kot bi se izobraževal . Sorry .