"Vedno več nas je na svetu, pa vendar trendi kažejo na staranje prebivalstva in pomanjkanje naravnih virov, s katerimi bomo lahko zadovoljili naše potrebe. Prišel je čas, ko se morajo vsi narodi, ne le Evropa, ukvarjati s sistemskimi spremembami, ki uvajajo ukrepe za prilagajanje novi situaciji. Brezbrižno izčrpavanje bo onemogočilo kakovostno življenje prihodnjim generacijam. Negativne posledice našega ravnanja nas vsak dan opominjajo, da tako ne moremo več nadaljevati," ob dnevu Zemlje pravi premier Janez Janša.

Predsednik vlade se zaveda, da so smernice trajnostnega razvoja temelj za našo prihodnost in prav zaradi tega vztraja na predlaganih ukrepih, ki so pereče teme vsakdana v Sloveniji, so navedli v njegovem kabinetu. Dodajajo, da predsednik vlade opozarja tudi na to, da moramo ceniti, kar imamo doma. Slovenija ima še neizkoriščene naravne danosti, ki v svetu postajajo luksuzna dobrina in ki so pomemben vir za razvoj gospodarstva v prihodnje.
Pozivi k varovanju planeta in trajnostnemu razvoju
Na pobudo civilne družbe vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Aktivisti s številnimi dogodki v teh dneh po vsem svetu sporočajo vladam, da Zemlja v času globalne recesije ne čaka, ampak da so ukrepi za trajnostni razvoj planeta nujni. Aktivnostim se pridružujejo tudi organizacije in ustanove po Sloveniji.
Organizacija Greenpeace v Sloveniji pred svetovnim dnevom Zemlje v luči dejstva, da je Organizacija združenih narodov leto 2012 razglasila za leto trajnostne energije za vse, poziva slovensko vlado k preusmeritvi Slovenije iz fosilne in jedrske energije k virom, ki izkoriščajo naravne danosti Zemlje. "Slovenija je izredno bogata z obnovljivimi viri energije. Imamo gozdove, reke, veliko sonca, nekaj vetra in veliko pameti ter spretnih rok, da lahko te vire s pridom izkoristimo," navajajo v organizaciji Greenpeace, kjer vlado pozivajo, naj ustavi vse projekte, ki delajo škodo planetu in namesto tega odločneje spodbuja tiste rešitve, ki prinašajo zeleni razvoj, ustvarjajo kakovostna delovna mesta, zagotavljajo učinkovito ravnanje z viri in zmanjšujejo človekov negativni vpliv na okolje.

Podobno izpostavljajo v Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG), kjer navajajo, da se današnja civilizacija še vedno vzdržuje predvsem s trošenjem naravnih rezerv oziroma virov in da za seboj pušča poškodbe in odpadke, ki povzročajo nove poškodbe v naravi. "Čeprav vemo, kako bi morali delati, posvečamo premalo pozornosti temu, v kaj spreminjamo neuničljivo materijo. Predpisi so premalo zavezujoči in nepopolni, zakonske ureditve vedno prepozne," je zapisal predsednik ZEG Karel Lipič. Ugotavlja, da razmer, v katerih danes živimo, ne moremo ne na globalni ne na slovenski ravni označiti kot sonaravne in trajnostne.
Dan Zemlje po vsem svetu obeležujejo od leta 1970, po podatkih svetovne mreže dneva Zemlje pa bo letos v aktivnosti sodelovala milijarda ljudi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.