
Predsednik države Milan Kučan se je poklonil talcem na Stranicah pri Frankolovem, kamor so iz celjskih zaporov odpeljali 100 talcev, 98 so jih obesili, dva pa ustrelili. Venec je položil tudi žrtvam povojnih pobojev na Teharjah, kjer še vedno ni dokončan Park spomina, čeprav bi za izgradnjo država morala že zdavnaj poskrbeti.
Z delegacijo je bil predsednik tudi v Starem piskru, kjer je bilo med vojno ustreljenih 374 talcev. Občinska delegacija pa se je spominskih slovesnosti udeležila že v sredo, tudi pri spomeniku Vojna in mir v centru mesta, kjer je pokopanih pet narodnih herojev.
Franc Rode daroval sveto mašo
Prvi november je tudi verski praznik vseh svetih, tako so bile po vsej Sloveniji številne maše. Ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode je v ljubljanski stolnici dopoldne vodil slovesno mašo, popoldne pa je maševal v cerkvi Vseh svetih na ljubljanskih Žalah. V nagovoru vernikom je med drugim dejal, da uradna javnost podaja idejo človeka zgolj v okviru tega sveta in tega časa in pri tem pozablja, da je človek presežno bitje. "Današnji dan najbolj oporeka ideologiji končnosti in omejenosti na sedanji čas in prostor. Vse to vedenje na dan mrtvih ima nenazadnje svoj religiozni pomen in pokaže, da se pod zunanjo nevero skriva nepriznana vernost in da je zunanji izraz te vernosti prava tolažba sredi puščave ateistične civilizacije," je ob sveti maši dejal Rode.
Popoldne je Rode ob spomeniku padlih v vojni za Slovenijo molil za vse tiste, ki so dali svoje življenje za čast države Slovenije. Dejal je, da so za svoje dejanje padli borci prejeli nagrado pri Bogu in da se življenje ne konča v grobu, temveč v večni domovini.
Tudi letos je potekala žalna slovesnost ob Lipi sprave in Odrešenikovem znamenju z govorom, namenjenim vsem žrtvam vojne. Slovesnost so pripravili Združeni ob Lipi sprave. Ljubljanska zveza združenj borcev NOB je pripravila komemoracije v Senici, Preski ter na Urhu pri Ljubljani pred obnovljenim spomenikom padlim v NOB in žrtvam vojnega nasilja 1941-1945.
Slovesnosti tudi v sosednji Avstriji in Italiji

Osrednja slovesnost na avstrijskem Koroškem je potekala na osrednjem pokopališču v Gradcu, med drugim pa so se je udeležili podpredsednik državnega sveta Avgust Majerič, slovenski veleposlanik na Dunaju ter delegaciji mariborske in celjske občine.
Na spominski slovesnosti v italijanskem Gonarsu, kjer je v taborišču med drugo svetovno vojno umrlo več kot štiristo Slovencev in Hrvatov, pa je slovensko delegacijo vodil predsednik državnega zbora Borut Pahor. "Ob kostnici v Gonarsu smo se zbrali zato, da se poklonimo in spomnimo vseh žrtev taborišča, predvsem pa, da se poklonimo vsem tistim ljudem, ki so darovali svoja življenja, da lahko živimo v svobodi," je dejal Pahor.