Na dan vseh svetih so se sprva spominjali le mučencev, kasneje pa so začeli častiti tudi svetnike, ki niso bili mučenci. Ker pa je število mučencev zaradi preganjanja kristjanov skozi čas močno naraščalo, tako da vsak ni mogel več dobiti svojega godovnega dne, se je Cerkev odločila za poseben spominski dan, ko naj bi se spominjali vseh mučencev. Namen tega praznika je bil tudi dati vernikom možnost, da se spomnijo tistih svetnikov, na katere so pozabili med letom.
Staro krščansko prepričanje, razširjeno po celotni krščanski Evropi, je, da se na dan vseh svetih ob večernem zvonjenju začnejo duše vračati na svoje domove. Namen zvonjenja je bil prebuditi rajne, katerih duše so tako do zvonjenja naslednjega dne rešene trpljenja. To idejo je krščanstvo prevzelo še iz poganske vere, vračajoče duše rajnikov pa so spremenili v trpeče verne duše v vicah. Izročilo pravi, da če luč na grobu mirno pokonci gori, je duša rajnega že v nebesih, če pa plamen nemirno plapola, je duša še v vicah.
Papež nagovoril vernike
Papež Janez Pavel II. se je danes ob prazniku vseh svetih spomnil vseh, ki dosegli nebesa in vseh, ki so umrli in so bili pozabljeni. "Danes praznujemo praznik vseh svetih. Ob tej priložnosti moramo občudovati vse tiste, ki so že dosegli sveto deželo in se usmeriti na pot, ki nas bo vodila do tega cilja," je poudaril papež in dodal, da moli za vse tiste, na katere nihče več ne misli, predvsem na številne žrtve nasilja.
Žalne slovesnosti
Na osrednjem komemorativnem prostoru partizanskega grobišča v Mariboru je bila spominska slovesnost Mestne občine Maribor, govornik je bil mariborski župan Boris Sovič. Žalna slovesnost ZZB in udeležencev NOB Ljubljane je bila na sv. Urhu pri Ljubljani.

V Gonarsu, kjer je v taborišču med drugo svetovno vojno umrlo več kot štiristo ljudi slovenske in hrvaške narodnosti, je danes potekala spominska slovesnost, na kateri je spregovoril predsednik državnega zbora Borut Pahor, ki je v spremstvu generalne konzulke RS v Trstu Jadranke Šturm Kocjan in konzula RS Zorka Pelikana tudi položil venec v spomin na vse žrtve fašizma v gonarškem taborišču ob kostnici in slovenskem spomeniku na pokopališču v Gonarsu. Poleg predsednika DZ Pahorja se je spominske slovesnosti udeležil tudi predsednik deželnega sveta Furlanije-Julijske krajine Alessandro Tesini. Po slovesnosti je predsedniku DZ v krajšem pogovoru predlagal, da bi italijanski predsednik parlamenta in Pahor pred vstopom Slovenije v Evropsko unijo imela "spominsko srečanje, ki pa bi bilo zazrto v prihodnost", in obiskala s svojima delegacijama kraje spomina na žrtve druge svetovne vojne in fašizma Gonars, Bazovico ter Rižarno v Trstu.
Delegaciji Maribora in Celja pa sta se udeležili slovesnosti na centralnem pokopališču v avstrijskem Grazu, kjer je spomenik 2516 borcem, talcem, internirancem in žrtvam nacizma, med katerimi je 1213 Slovencev.

Po župnijah maše in molitve
Po župnijah so danes potekale maše in molitve za verne rajne. V stolni cerkevi sv. Nikolaja v Ljubljani je slovesno mašo vodil ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode, v župnijski cerkevi Marije matere Cerkve v Pobrežju mariborski škof Franc Kramberger, v župnijski cerkvi Lokovec pa koprski škof Metod Pirih.