"Po posameznih območjih se celo ocenjuje, da nam gre tako dobro, če smem reči v narekovajih, da bomo po prazniku že razmišljali o zmanjševanju prostovoljstva. In bomo pustili tam, kjer bo potreba, seveda te težke stroje, mehanizacijo in pa predvsem gasilske enote, ki bodo delale tudi pranje terena in podobne stvari," pravi Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite RS.
Čeprav se bo država jutri ustavila, bo vseeno delovala ključna državna infrastruktura, to pomeni običajne storitve v sedmih ključnih sektorjih in njihovih državnih institucijah. Od energetike do informacijsko-komunikacijskih storitev. Podobno velja tudi za upravne enote: "Ker so v poplavah številni izgubili osebne dokumente, jih bodo lahko naročili v odprtih upravnih enotah, ki bodo delovale. Da ne bo prihajalo do zamika pri dostavi potnih listov in osebnih dokumentov, bo Pošta Slovenije opravila prevzem teh pošiljk ter jih dostavila do naslovnikov predvidoma do 16. avgusta," razloži Petra Bezjak Cirman, direktorica Urada vlade za komuniciranje.
Živilske trgovine se lahko same odločijo, če bodo odprte
Praznično delo čaka tudi zdravstvene koncesionarje, centre za socialno delo, veterinarje in zavarovalnice. Živilske trgovine se lahko odločijo po svoje – pri čemer večji trgovci sporočajo, da bodo po večini odprti, a po skrajšanem urniku. Kaj pa plačilo? Tako velja za javne uslužbence: "Zaposlenim, ki bodo delali, pripada dodatek za delo v manj ugodnem delovnem času. To je dodatek za delo na dan praznika oziroma na dela prosti dan, ki za zaposlene v javnem sektorju znaša sto dvajset odstotkov. Zaposleni, ki zaradi dela prostega dne ne delajo, prejmejo nadomestilo plače zaradi praznika oziroma dela prostega dne v višini stotih odstotkov plače," sporočajo z Urada.
V zasebnem sektorju je praznični dodatek odvisen od kolektivnih pogodb v približno petindvajsetih različnih panogah. Praviloma pa znaša od 150 do 200 odstotkov običajne urne postavke. Tu pa je še zadnji napotek za tiste, ki jutri ne bodo delali, ampak bodo pomagali na terenu: "Jih prosim, da so ustrezno opremljeni, kar pomeni gumijaste škornje ali pa vsaj pohodne čevlje, malo močnejše. Rokavice, vsekakor, ker so tukaj verjetno kakšne kužnine že prisotne v materialih. Pa seveda sendvič in voda. Ne smemo obremenjevati lokalnih skupnosti s tem, da jim še hrano pripravljajo, čeprav nekatere se res potrudijo in tudi to storijo," opozarja Srečko Šestan.
Vsekakor pa naj se prostovoljci prijavijo prek spletne strani Poplave 2023.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.