Slovenija

Dan slovensko-ameriškega prijateljstva in spomin na strmoglavljen B-17

Ljubljana, 25. 08. 2021 15.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Daniel Fazlić , STA, D.L.
Komentarji
10

Predsednik republike je v Vili Podrožnik ob dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva priredil sprejem za člane senata Združenih držav Amerike, ki so obiskali Slovenijo. Na tradicionalni slovesnosti Dan slovensko-ameriškega prijateljstva na Andražu nad Polzelo pa so položili venec k spominski plošči v spomin na osem članov posadke strmoglavljenega ameriškega bombnika B-17.

Dan slovensko-ameriškega prijateljstva
Dan slovensko-ameriškega prijateljstva FOTO: Daniel Novakovič (STA)

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes ob dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva v parku Vile Podrožnik priredil sprejem za člane senata Združenih držav Amerike, ki so obiskali Slovenijo. Na obisku v Sloveniji so senatorji Richard Shelby, Mike Crapo, John Cornyn, Deb Fischer, John Kennedy in Roger Marshall.  Zbrane sta nagovorila predsednik republike in vodja delegacije, ameriški senator Richard Shelby.  



Slovesnosti so se udeležili predstavniki gospodarskega, znanstvenega, kulturnega in športnega področja, ki si prizadevajo za prijateljstvo med državama. Glasbeni program je pripravila Hannah Mancini.  Predsednik Pahor se je pred slovesnostjo sestal s člani senata Združenih držav Amerike.

Popoldne pa je na Andražu nad Polzelo potekala tradicionalna slovesnost Dan slovensko-ameriškega prijateljstva, na kateri je imel Pahor slavnostni nagovor ob obletnici strmoglavljenja ameriškega bombnika B-17. Po nagovoru je položil venec k spominski plošči v spomin na osem članov posadke, ki so ob strmoglavljenju izgubili življenje. Na slovesnosti je spregovoril tudi general ameriških letalskih sil Jason E. Bailey, poveljnik 31. polka v letalski bazi Aviano. 

Oba govornika sta v nagovoru izpostavila trdno in trajno prijateljstvo med Slovenijo in Združenimi državami Amerike, ki se je okrepilo po tem, ko se je Slovenije pridružila Zvezi Nato in Evropski uniji. Kot je poudaril general Bailey, Slovenija in ZDA svoje vezi krepita tudi s skupnimi misijami in treningi, prav tako pa se častniki in podčastniki slovenske in ameriške vojske izobražujejo tako v Sloveniji kot v ZDA. "Naše partnerstvo je močno in vsak dan postaja močnejše. Skupaj se lahko zoperstavimo vsakemu izzivu, če ohranimo vero in skupne vrednote," je dejal general Bailey in izrazil hvaležnost, da se lahko danes spominjamo ljudi, ki so v vojni dali svoje življenje.

Med zbranimi je bil tudi predsednik vlade Janez Janša, ki se je umrlim članom posadke prav tako poklonil z vencem. 

V Andražu nad Polzelo je postavljena spominska plošča v spomin na posadko desetih pilotov bombnika B-17, ki je 19. marca 1944 strmoglavil ob vznožju Gore Oljke. Osem jih je umrlo in so pokopani na pokopališču v Andražu nad Polzelo, dva sta strmoglavljenje preživela ob pomoči lokalnih prebivalcev. Kot so poudarili v predsednikovem uradu, se na dan slovensko-ameriškega prijateljstva spominjamo sodelovanja med ameriškimi vojaki in slovenskim narodnoosvobodilnim gibanjem med drugo svetovno vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

0005
25. 08. 2021 20.55
Ste nekateri res mentalno na dnu ,še ob poklonu žrtvam se ne znate vsaj vzdržati ,,da bi napisali kaj pametnega je pa že znanstvena fantastika.
Antikrist Anarhist
25. 08. 2021 18.50
-3
A je Pahor povedal Američanom, da smo jim leta 1949 sestrelili vojaško letalo nad Gorjušami na Gorenjskem! Pet Američanov je bilo takrat mrtvih!
SVETTEL5
26. 08. 2021 10.11
+1
Bedasto samo v Mariboru so Ameriška letala pobila 80 ljudi
Antoniozmaj
25. 08. 2021 18.36
+3
janšisti pa danes obeležujejo dan uspešne sestrelitve letala
Lutra Lutra 1
25. 08. 2021 18.07
+4
Kako že? A niso ameriškim vojakom med drugo svetovno vojno pomagali belogardisti?
Antoniozmaj
25. 08. 2021 19.47
+1
Veles_zaš?itnik
25. 08. 2021 18.06
+2
Moji sorodniki so mi pripovedovali o tem dogodku. Nemci so iskali ta dva preživela letalca po okolici. Tako so opravili hišne preiskave po širši okolici,..., tudi v hiši mojega pradeda in prababice v hribih med Polzelo in Velenjem. Ta dva letalca so nemški vojaki kasneje ulovili, čeprav so se domačini trudili, da bi jih spravili do partizanov.
mbtukaj
25. 08. 2021 16.25
+3
Spet nekaj za Lepotca.
Jožajoža
25. 08. 2021 16.06
+3
A so bili domobranci zraven na spominski Slovesnosti.po moje ne,ker so se Američani skupaj s partizani borili proti njim in osvobodili slovenijo pred nacisti,fašisti in njihovimi pomagaći domobranci dane s imenovani janšisti,ki danes javno poveličujejo nacizem
flojdi
25. 08. 2021 15.55
-1
spomin je vse. ( še dobr , da nimamo praznikov za jutri ; ali : čudno , da jih (še) ni