
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes ob dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva v parku Vile Podrožnik priredil sprejem za člane senata Združenih držav Amerike, ki so obiskali Slovenijo. Na obisku v Sloveniji so senatorji Richard Shelby, Mike Crapo, John Cornyn, Deb Fischer, John Kennedy in Roger Marshall. Zbrane sta nagovorila predsednik republike in vodja delegacije, ameriški senator Richard Shelby.
Slovesnosti so se udeležili predstavniki gospodarskega, znanstvenega, kulturnega in športnega področja, ki si prizadevajo za prijateljstvo med državama. Glasbeni program je pripravila Hannah Mancini. Predsednik Pahor se je pred slovesnostjo sestal s člani senata Združenih držav Amerike.
Popoldne pa je na Andražu nad Polzelo potekala tradicionalna slovesnost Dan slovensko-ameriškega prijateljstva, na kateri je imel Pahor slavnostni nagovor ob obletnici strmoglavljenja ameriškega bombnika B-17. Po nagovoru je položil venec k spominski plošči v spomin na osem članov posadke, ki so ob strmoglavljenju izgubili življenje. Na slovesnosti je spregovoril tudi general ameriških letalskih sil Jason E. Bailey, poveljnik 31. polka v letalski bazi Aviano.
Oba govornika sta v nagovoru izpostavila trdno in trajno prijateljstvo med Slovenijo in Združenimi državami Amerike, ki se je okrepilo po tem, ko se je Slovenije pridružila Zvezi Nato in Evropski uniji. Kot je poudaril general Bailey, Slovenija in ZDA svoje vezi krepita tudi s skupnimi misijami in treningi, prav tako pa se častniki in podčastniki slovenske in ameriške vojske izobražujejo tako v Sloveniji kot v ZDA. "Naše partnerstvo je močno in vsak dan postaja močnejše. Skupaj se lahko zoperstavimo vsakemu izzivu, če ohranimo vero in skupne vrednote," je dejal general Bailey in izrazil hvaležnost, da se lahko danes spominjamo ljudi, ki so v vojni dali svoje življenje.
Med zbranimi je bil tudi predsednik vlade Janez Janša, ki se je umrlim članom posadke prav tako poklonil z vencem.
V Andražu nad Polzelo je postavljena spominska plošča v spomin na posadko desetih pilotov bombnika B-17, ki je 19. marca 1944 strmoglavil ob vznožju Gore Oljke. Osem jih je umrlo in so pokopani na pokopališču v Andražu nad Polzelo, dva sta strmoglavljenje preživela ob pomoči lokalnih prebivalcev. Kot so poudarili v predsednikovem uradu, se na dan slovensko-ameriškega prijateljstva spominjamo sodelovanja med ameriškimi vojaki in slovenskim narodnoosvobodilnim gibanjem med drugo svetovno vojno.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.