Slovenija

Dan rožnatih majic: 'Prevečkrat se zgodi, da smo priče nasilja tiho'

Ljubljana, 26. 02. 2025 10.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Obeležujemo dan rožnatih majic (Pink Shirt Day) oziroma dan boja proti ustrahovanju, ki je namenjen ozaveščanju o škodljivih posledicah medvrstniškega nasilja. Svojo podporo so izrazili tudi naši novinarji in uredniki. Številni so pri svojem delu govorili tako z žrtvami kot nasilneži, nekateri so se v času osnovne šole tudi sami znašli v vlogi žrtve, tretji na problematiko gledajo z očmi zaskrbljenih staršev, vsi pa so prepričani, da je treba o tej tematiki več govoriti in se postaviti za šibkejše.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Dan rožnatih majic
    02:58
    Iz SVETA: Dan rožnatih majic
  • Dan rožnatih majic
    00:31
    Dan rožnatih majic

 

Vsako zadnjo sredo v februarju obeležujemo dan rožnatih majic. Gibanje za boj proti medvrstniškemu nasilju izvira iz Kanade, kjer sta se leta 2007 dva srednješolca David Shepherd in Travis Price v bran postavila sošolcu, ki so ga vrstniki zasmehovali in ustrahovali zaradi rožnate majice, ki jo je nosil v podporo svoji mami z rakom na dojki. Kupila sta 50 rožnatih majic in jih razdelila med prijatelje, s tem pa sošolcu izkazala solidarnost. 

Novinarji Sveta na Kanalu A in POP IN
Novinarji Sveta na Kanalu A in POP IN FOTO: 24ur.com

Njuna akcija je kmalu prerasla v svetovno gibanje. Danes na ta dan ljudje rožnate majice nosijo kot simbol boja proti nasilju, še posebej med mladimi v šolah. Oblekli so jih tudi naši novinarji in uredniki. 

Eva Mavrič
Eva Mavrič FOTO: 24ur.com

"Lagala bi, če bi dejala, da je medvrstniško nasilje nov pojav, saj je bilo zbadanje prisotno tudi, ko sem bila sama v šoli. Že takrat se je prevečkrat zgodilo, da so bili nekateri zaradi zunanjega videza, nacionalnosti ali finančne stiske tarče neprijaznih besed in celo fizičnega nasilja," pravi novinarka POP IN Eva Mavrič. Spomni se, da je na račun zunanjega videza tudi sama slišala marsikatero zbadljivko, ki pa zaradi podpore družine in prijateljev k sreči ni zabolela toliko, kot bi lahko.

"Ko z očmi odrasle pogledam nazaj, mi je žal, da se nisem bolj aktivno zavzela za tiste, ki podpore niso imeli. Prevečkrat se namreč zgodi, da smo očividci raje tiho, kot da z zavzemanjem za dober namen nase pritegnemo pozornost. Tudi zato sem vesela, da lahko sedaj sodelujem pri akciji naše medijske hiše, ki namesto medvrstniškega nasilja podpira prijateljstvo! Predvsem v sodobnem času, ko se je nasilje premaknilo na splet, je ključno, da se o tem pogovarjamo vsi!" je še dodala. 

 Katja Horvat Plevnik
Katja Horvat Plevnik FOTO: 24ur.com

Urednica redakcije Katja Horvat Plevnik je poudarila, da se t. i. bullying začne že pri petletnikih. "To vem iz osebne izkušnje. Najslabša stvar, ki jo slišim okoli sebe, v garderobi v vrtcu, na igrišču, tudi v družini, naj otroke pustimo, da se bodo sami zmenili med seboj. Ne! Naša naloga je, da jim pomagamo reševati nesporazume, da jih naučimo pravilnega odziva in jim damo orodja, kako se ustrezno spopasti s frustracijami," je povedala in dodala, da jih učimo plavati in voziti kolo, ne učimo pa jih o medsebojnih odnosih. "Kar je nesprejemljivo zanje in za družbo."

Sara Volčič
Sara Volčič FOTO: 24ur.com

Novinarka oddaje Svet na Kanalu A Sara Volčič je v svoji dolgoletni novinarski praksi že ničkolikokrat govorila z mladimi, ki so bili bodisi žrtve bodisi so povzročali medvrstniško nasilje. "Opažam, da je najlažje definirati, prijaviti, obsoditi telesno nasilje, in družba je na to zelo senzibilizirana, kar je dobro. V razmahu pa so psihično in verbalno nasilje ter seveda spletno nasilje, ki vplivajo uničujoče na odraščajoče mlade ljudi. Te vrste nasilja je težje preprečevati, težko je to ustavljati, težko je žrtvam takšnega nasilja prositi za pomoč in sploh opredeliti, kaj se jim dogaja," je poudarila. 

Meni namreč, da včasih odrasli, h katerim se zatečejo po pomoč, ne razumejo, kako zelo prizadene, ko te sošolke ali sošolci "samo" malo zafrkavajo ali te "samo" izločijo iz skupine na telefonu ali se "samo" pretvarjajo, da te ni. "Neko dekle je zaradi tega padlo v globoko stisko in poskušalo storiti samomor pri komaj 13 letih! Zato je treba ostreje in predvsem hitreje poseči, ko se začnejo mladi pogosto v skupinah spravljati na nekoga, pa četudi 'samo' verbalno, ko ga osamijo, ga šikanirajo, ga žalijo, ker ima morda po njihovem mnenju zastarela oblačila ali nima vseh stvari, ki jih oni imajo, ali ker je preprosto drugačen ali drugačna," je odločena.  

Dodaja, da morajo odgovorni odrasli to prepoznati pravočasno in reševati, če se nasilje že zgodi, hitro in učinkovito. "Predvsem pa moramo biti  vsi starejši za zgled, kako je prav obnašati se, kako je prav razreševati razlike, ki so med nami, tudi konflikte," še pravi. 

Barbara Bašić
Barbara Bašić FOTO: 24ur.com

"V nobenem pogledu ne bi kot družba smeli odobravati in spodbujati medvrstniškega nasilja in mladostnikom, ki so žrtve, pomagati. Kajti s tem, ko smo tiho ali ko se obrnemo stran, samo dajemo moč tistim, ki povzročajo nasilje. Žrtev pa samo še bolj trpi. O tem je treba glasno govoriti in povzročitelje kaznovati," je prepričana Barbara Bašić, novinarka oddaje Svet na Kanalu A. 

Nuša Dekleva
Nuša Dekleva FOTO: 24ur.com

Žrtev medvrstniškega nasilja je bila v osnovni šoli tudi Nuša Dekleva, novinarka oddaje Svet na Kanalu A. "Velikokrat sem bila deležna zmerjanja in različnih žaljivih vzdevkov. Ko si starejši in ko nekaj časa mine, začneš na situacijo gledati drugače. In čeprav se zavedaš, da so bili nasilneži prav tako otroci, grenki spomini ostanejo za vedno," je delila. 

Danica Jovanović
Danica Jovanović FOTO: 24ur.com

"Medvrstniško nasilje v vseh oblikah od fizičnega nasilja do psihičnega nasilja (ustrahovanj, groženj, zaničevanja ...), prisotnega tako v fizičnem kot virtualnem svetu, je treba zaustaviti, saj na mladih pušča resne posledice, ki jih otroci in najstniki s seboj nemalokrat odnesejo tudi v odraslo življenje. Namesto tega moramo med mladimi krepiti razvoj empatije, s katero vsi skupaj lažje soustvarjamo prijazen svet," meni novinarka oddaje Svet na Kanalu A Danica Jovanović

Rebeka Tomaduz
Rebeka Tomaduz FOTO: 24ur.com

"Kaj bi sama povedala o medvrstniškem nasilju? Da bi mu morali kot posamezniki in kot družba odločno nasprotovati. Nasilje do drugega ne pokaže tvojih mišic, precej bolj pogumen je po mojem mnenju tisti, ki na miren način izrazi svoja čustva: srečo, veselje ali pa jezo in frustracijo. Na glas povedati, kako se počutiš, zahteva ogromno poguma," pravi Rebeka Tomaduz, novinarka oddaje Svet na Kanalu A.

Mednarodni dan proti nasilju in ustrahovanju v šolah, vključno s spletnim ustrahovanjem, UNESCO obeležuje vsak prvi četrtek v novembru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
26. 02. 2025 20.04
Če ne znate vzgajati ne imejte otrok!!!!!!!
Verus
26. 02. 2025 18.49
Nasilja je ogromno. Tudi na delovnih mestih, psihičnega, verbalnega. Povsod samo nasilje, nihče se pa noče s tem ukvarjati in iščejo "hitro" rešitev. ljudje, ki sprožijo poskuse reševanja so deležni še več nasilja.
SlobodaNE
26. 02. 2025 18.25
Nasilja je toliko da ne veš kam z njim. Človek obdarjen z razumom?
SlobodaNE
26. 02. 2025 18.18
+1
Kaj pa križ v šoli to pa ne?
kita 1111
26. 02. 2025 18.01
+1
Pozdravljam takšne geste vendar to ne bo ničemer pripomoglo ,če država ni pripravljena narediti red
konc
26. 02. 2025 16.04
+2
Vrnite zasposlenim v šolah AVTORITETO, problem rešen!
Amethist
27. 02. 2025 13.10
BMReloaded
26. 02. 2025 12.23
+1
Zakj tak barva? To je predivje za otroke. Resno. Zelena pomirja oci, modra tut ni slaba...ampak viola??? Pa se barve ste pomesali
srecnii
26. 02. 2025 12.07
+4
Najboljš je čimprej spokat stran od doma, ko se začne nasilje se samo še slabše, dijaki v dijaški dom, po srednji šoli delat ali študirat tud v tujino pejte, v zadnjih 15 letih se je sigurno 100.000 Slovencev odselil v tujino. Pogumno naprej mladi,
Artechh
26. 02. 2025 12.05
+7
In kakšen je pravilni postopek proti bulijem? Tudi mladoletnim? Ker noben nič ne naredi..ne šola ne policijola ne csd...
Uporabnik1539232
26. 02. 2025 12.04
+0
Kje lahko dobim majico?? Hvala
mamma
26. 02. 2025 11.32
+6
ravnatelj v soli samo rece ˝saj bo, pac tak je˝in to je to. Nice ne naredijo, ne vrzejo iz sole, otroku, ki rece , da ima tezave s sosolcem je uciteljica rekla- pusti ga, on je tak, pa bo. In to je to. nic od nic. ne nakladat z nekimi majci- kaj to pomaga? da se vidi, kdo je zrtev????
galeon
26. 02. 2025 11.07
+3
Porežte perutke staršem, pa boste imel red in mir.
proofreader
26. 02. 2025 10.41
+12
Tudi politiki bi morali prenehali uporabljati nasilništvo, sploh tisti iz skrajne Levice in Svobode. Golobove izjave o "čiščenju" so bile srhljive, kar je obsodil tudi Borut Pahor.
Eos_5
26. 02. 2025 10.41
+9
Slovenija je zelo ne-pravna država, kriminala je preveč v politiki in sodstvo ne deluje. Potem se to kot rana širi na obnašanje plebejcev.
CorbaMorba
26. 02. 2025 10.38
+6
Pravi moški nosijo katerokol barvo majce, ker jih to niti malo ne gane. Razen, ce morajo na vsakem koraku afirmirati svojo ‘moškost’, ker so tk svinjsko nesigurni. Odrastite. Lp
galeon
26. 02. 2025 10.35
+7
Vsi bi se postavljali za šibkejše. Kdo pa bo ustavil nasilneže? Če zoper njih ni ukrepov ne bo nič. Ravnatelji vseh šol, naj se malo zamislijo. Poznal sem prakso ene srednje šole. Kršenje ugleda šole tudi izven nje, je bila hujša kršitev discipline. Možen ukrep tudi izključitev iz šole. Pa se mal zamislite.
jedupančpil
26. 02. 2025 10.52
+10
avtoriteto nazaj v sole! pa stran z odvetniki
krpati
26. 02. 2025 10.26
+6
akcija je vredu a z izbiro barve majic so pa usekali mimo....
galeon
26. 02. 2025 10.21
+9
Rožnato majico nosijo kolesarji. Ta je pa tudi za slabovidne še vedno rdeča- Kar vse bi rad spremenil v LGTB.