Koordinator in poslanec Levice Luka Mesec je v današnji izjavi za medije v DZ dejal, da se bo moral vsak poslanec v volilni kabini soočiti s svojo vestjo in se vprašati, ali bo stanje, ki ga imamo v državi, s svojim glasom omogočal in podpiral še naprej. "Mi računamo da, sploh glede na to, kaj se zadnje tedne dogaja, ta dilema ne bi smela biti težka," je dejal.
Podobno ocenjuje tudi predsednica in poslanka SAB Alenka Bratušek, ki je napovedala, da bo SAB prispevala pet glasov za konstruktivno nezaupnico. Kot je dejala, se tudi v SAB veliko pogovarjajo s poslanci SMC. "Na njih pa je, ali se bodo na koncu odločili, če bodo Slovenijo še naprej peljali po poti vlade Janeza Janše, za katero v SAB ocenjujemo, da je napačna, ali bodo končno stopili nazaj na stran socialno-liberalnih vrednot," je izpostavila. Po mnenju Bratuškove ima sicer kar nekaj poslancev SMC veliko dilemo.
"Jaz lahko odgovorim zase, da dilem nimam," pa je na to v izjavi za medije odgovorila poslanka SMC Mojca Žnidarič.
Glede na poslovniške roke bi o konstruktivni nezaupnici, če bo vložena v sredo, poslanci lahko razpravljali in odločali že v petek, najpozneje pa v sredo teden za tem. DZ namreč po poslovniku o nezaupnici vladi oziroma o kandidatu za novega predsednika vlade odloča najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga.
Ponovna vložitev konstruktivne nezaupnice se obeta po manj kot enem mesecu od prve. Prvič so jo opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in del DeSUS z 42 poslanskimi podpisi vložile 15. januarja. A glasovali niso, saj je Karl Erjavec z obrazložitvijo, da iz epidemioloških razlogov ne bi mogli vsi podpisani poslanci glasovati v DZ, soglasje h kandidaturi pozneje umaknil.
KOMENTARJI (1191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.