Konferenca o Zahodnem Balkanu ni več vprašljiva. Začela se bo jutri ob 10. uri. Dolgo je bilo vprašljivo, ali se je bo udeležil tudi srbski predsednik Boris Tadić. Zdaj pa so v njegovi tiskovni službi dejali, da Tadića v Slovenijo ne bo.
Zakaj Tadić ne pride?
Srbija je dolgo oklevala s potrditvijo udeležbe na konferenci, ker so vabljeni tudi predstavniki kosovskih oblasti. Srbija zahteva, da Kosovo ni predstavljeno kot samostojna država, temveč da bo Kosovo zastopano v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN 1244, ki ga še vedno obravnava kot del Srbije. "Žal se organizatorji niso strinjali s tem, da bi bilo srečanje organizirano v skladu s tem načelom, zaradi česar je onemogočena navzočnost srbskega predsednika na srečanju na Brdu pri Kranju," so zapisali v sporočilu za javnost.
Dodali so, da je Srbija od samega začetka igrala konstruktivno vlogo v pogovorih o obliki organizacije konference in ni želela blokirati udeležbe predstavnikov Kosova. Zato je že v začetku jasno dala vedeti, kakšno je njeno stališče, da bi to služilo za orientacijo organizatorjem, katerih naloga je bila najti formulo, ki bi bila v skladu z načeli ZN, še piše v sporočilu.
Thaci pride!
Kosovski premier Hashim Thaci je danes po srečanju z evropskim komisarjem za širitev Štefanom Fülejem v Prištini dejal, da se bo konference udeležil kot predstavnik neodvisne države Kosovo, enakopravne z drugimi državami v regiji. "Treba je vedeti, da demokratizacija in perspektiva regije in njenih držav, ki bodo sodelovale na srečanju, niso odvisne od Beograda. Vsi smo v enakopravnem položaju, vse države so neodvisne in nobena ni bolj pomembna od druge," je dejal. Prišel naj bi tudi kosovski predsednik Fatmir Sejdiju.
Tadić: Srbije ne bo mogoče obtoževati
V četrtek je srbski predsednik povedal, da v primeru, da se bo konferenca zgodila brez srbskih predstavnikov, Srbije ne bo mogoče obtoževati, saj je že vnaprej povedala, pod katerimi pogoji je pripravljena sodelovati. "Zato je popolnoma narobe trditi, kar pravijo nekateri mednarodni predstavniki, poročevalci Evropskega parlamenta in drugi, ki poskušajo učiti Srbijo, kaj naj stori v tem primeru," pravi srbski predsednik.
Pahor: Kogar ne bo, ga ne bomo obsojali
Slovenski premier Borut Pahor je povedal, da ne bodo obsojali nikogar, ki se je ne bo udeležil. Ni pa razkril, kdo od povabljenih bo prišel. "Vsak, ki bo jutri prišel na to konferenco, bo prispeval svoje stališče k dialogu o tem vprašanju. Kogar ne bo, ga ne bomo obsojali," je povedal Pahor. Pojasnil je še, da sta se s sogostiteljico konference, hrvaško premierko Jadranko Kosor, dokončno odločila za izvedbo konference, potem ko se je v zadnjih dneh pogovarjal z voditelji držav JV Evrope in drugimi voditelji.
Pahor še naprej upa
Zunanji minister Samuel Žbogar je za nacionalno televizijo dejal, bo na konferenci sodelovalo sedem premierov iz regije, Pahor pa si še prizadeva zagotoviti tudi udeležbo predstavnika Srbije. Ob tem je Žbogar zavrnil navedbe, da je Pahor danes v prizadevanjih zagotoviti udeležbo Srbije na konferenci na Brdu pri Kranju zvečer odpotoval v Beograd. "Premier ni odpotoval v Beograd, je pa v stalnih stikih z vsemi v regiji, ker do zadnjega skuša vendarle zagotoviti udeležbo srbskega predstavnika na konferenci," je pojasnil.
'Konferenca bo tudi brez Srbije uspeh'
Konferenca bo po besedah zunanjega ministra sicer tudi brez Srbije uspeh, saj gre za prvi sestanek ostalih sedmih voditeljev iz regije po 20 letih. "Jutri bo začetek nekega procesa, mislim, da se regija začenja ponovno povezovati," je dejal Žbogar. Dejstvo, da na konferenci ne bo Srbije, ki je pomemben dejavnik stabilnosti v regiji, pa po njegovem kaže na neko dogajanje, ki bi moralo zaskrbeti tudi Evropsko unijo. Minister je sicer še menil, da je bila odločitev, da se srečanja ne udeleži, težka tudi za Srbijo.
Žbogar je tudi zavrnil očitke, da Slovenija z organizacijo sobotne konference hodi v zelje EU, ki bo junija pripravila podobno srečanja v Sarajevu. Poudaril je, da je konferenca na Brdu skoordinirana s srečanjem v Sarajevu, poleg tega gre za različni srečanji. Kot je pojasnil, bo v Sarajevu potekala ministrska konferenca v okviru EU, medtem ko bo v Sloveniji konferenca voditeljev Zahodnega Balkana.
Van Rompuy ne pride
Predsednik EU Herman Van Rompuy ne bo prišel na konferenco, so danes v Bruslju povedali v njegovi tiskovni službi. Viri pri EU so pred tem danes pojasnili, da je prihod Van Rompuya na Brdo odvisen od organizacije konference – od tega, ali bosta na njej sodelovala Srbija in Kosovo, oziroma od tega, ali bo njegova udeležba "koristna". Povedali so še, da udeležba Van Rompuya ni bila nikoli uradno potrjena, da ni bila vključena v predsednikovo agendo srečanj ravno zato, ker je obstajal prej omenjeni "dvom".
V Fülejevi tiskovni službi so potrdili, da komisar pride na konferenco, španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos pa ne bo sodeloval na konferenci, so danes povedali v španskem zunanjem ministrstvu. Španija kot predsedujoča Uniji pa tudi ena izmed držav EU, ki Kosova niso priznale, sicer za junij v Sarajevu prav tako načrtuje srečanje EU.
Prvo srečanje predstavnikov republik nekdanje Jugoslavije
Gre za prvo srečanje voditeljev držav nekdanje Jugoslavije po razpadu skupne države pred skoraj dvema desetletjema. Namen srečanja je sicer, kot piše na spletni strani slovenske vlade, pokazati pripravljenost Zahodnega Balkana za sodelovanje na politični in praktični ravni in s tem dodatno prispevati k uresničitvi skupnega cilja držav v regiji, članstva v EU.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.