Na dan solidarnosti je sotesko Vintgar obiskalo 3023 obiskovalcev s celega sveta, največ iz sosednjih držav, Nemčije, Češke in Poljske, so sporočili. Turistično društvo Gorje, ki upravlja s sotesko in njeno podjetje Soteska Vintgar, pa sta zdaj uresničili zavezo.
Ves prihodek od prodanih vstopnic ob dnevu solidarnosti bo namreč namenjen žrtvam poplav. "Namenili pa smo jim tudi del prihodkov z naslova tržne dejavnosti (gostinstvo in prodaja spominkov). Tako bo skupna vrednost donacije pomoči potrebnim visoka 45.000 evrov," so sporočili.
"To je najmanj, kar lahko kot upravljalec naravne vrednote državnega pomena storimo za vse tiste, ki so potrebni pomoči po poplavah. Če kdo, mi vemo, ki že 130 let upravljamo s tem slovenskim biserom, kaj je moč narave in kaj je moč povezovanja," ob tem pravi predsednik Turističnega društva Gorje Janez Poklukar. Bojan Traven, direktor podjetja Vintgar pa dodaja, da so sotesko zaposleni in sodelavci po poplavah sanirali v rekordnem času. "Mi smo imeli srečo in prav je, da našo srečo in složnost delimo z drugimi."
Da bodo pomagali prizadetim v poplavah, so se odločili tudi v Zgornjesavski dolini. Kranjskogorsko turistično gospodarstvo je v sodelovanju s Turizmom Kranjska Gora in Območnim združenjem Rdečega križa Jesenice v ponedeljek pripravilo celodnevno dobrodelno akcijo Kranjska Gora za Slovenijo. Prizadetim v poplavah bodo namenili dohodke od prodaje izdelkov in storitev.
V Kranjski Gori so pripravili dobrodelni koncert, na katerem so med drugim nastopili Zvita feltna, Vili Resnik, Denis Porčič - Chorchyp, Alenka Gotar in Marko Stanković. Vstop je bil prost, obiskovalci pa so lahko oddali prostovoljne prispevke za žrtve poplav. Z dobrodelnim koncertom so tako domačinom kot domačim in tujim gostom dali možnost, da tudi oni pomagajo.
Tudi gosti, ki v teh dneh počitnikujejo na Bledu, so lahko pomagali prizadetim v poplavah. Na prireditvi Pivo in gin ob jezeru, ki je pretekli konec tedna potekala na jezerski promenadi, je namreč vse tri dni potekala tudi akcija zbiranja denarja za žrtve poplav. Kot so sporočili iz Turizma Bled, kjer so pri akciji sodelovali z Območnim združenjem Rdečega križa Radovljica, so zbrali 3370 evrov.
Rdeči križ bo 100 otrok iz poplavljenih območij odpeljal na letovanje
Rdeči križ Slovenije bo v sodelovanju z Zdraviliščem RKS Debeli rtič s sredstvi donatorjev v prihodnjih dveh tednih za okoli 100 otrok iz območij, ki so jih poplave najbolj prizadele, organiziral brezplačno letovanje. Poleg strokovne službe in animatorjev bo otrokom na voljo tudi specialni pedagog, ki jim bo nudil psihosocialno podporo in pomoč, poleg tega bodo otroci deležni tudi učne ure prve pomoči. Prve stiske po ujmi so se namreč začele najprej kazati pri starejši, v zadnjem času pa tudi pri najmlajših, so še sporočili.
"Pri Rdečem križu Slovenije smo - tudi v tem izredno težkem obdobju za Slovenijo - zavezani načelu, da pomoč ponudimo vsem, ki jo potrebujejo, prednost pa vsekakor dajemo socialno najšibkejšim," so zapisali.
Od prejšnjega četrtka so aktivirali ekipe prve pomoči, ki na najbolj ogroženih področjih poleg prve pomoči nudijo tudi psihosocialno podporo. Prav tako na posamezna področja dostavljajo ustekleničeno vodo in brezalkoholne napitke, mleko, prehranske pakete, hrano, higienske potrebščine, čistila in pripomočke za čiščenje.
Letos poleti so v RKS s sredstvi različnih donatorjev že omogočili brezplačno letovanje 990 socialno ogroženim otrokom.
ZZZS za mesec dni poenostavil pravila za pridobitev zdravil in medicinskih pripomočkov izgubljenih v ujmi
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je za mesec dni poenostavil pravila za pridobitev zdravil in medicinskih pripomočkov, ki so jih ljudje izgubili v nedavni ujmi. Do 9. septembra je tako do novih zdravil in medicinskih pripomočkov, ki so jih ljudje izgubili v ujmi, mogoče priti brez osebne prisotnosti, to je na daljavo. Oboje je mogoče pri zdravniku naročiti po telefonu, pri tem tudi ni potrebna zdravstvena izkaznica.
Še preprosteje je, kadar ima pacient obnovljiv recept. V tem primeru se po besedah Ane Vodičar iz ZZZS pacient oglasi v ambulanti pri zdravniku, ta pa mu bo predpisal novo zdravilo, kljub temu da mu je bilo zdravilo že predpisano in da še ni poteklo obdobje, ko bi bil upravičen do novega paketa.
Podobno je pri medicinskih pripomočkih. Pacient gre k dobavitelju in bo dobil nove. To sicer po poročanju radia velja le za medicinske pripomočke potrošnega značaja, kot so denimo plenice ali lističi za sladkorne bolnike. "Če gre za pripomočke večje vrednosti, npr. invalidski voziček, pa prosimo zavarovance, da na ZZZS podajo kratko vlogo in bomo uredili tudi to," je povedala Ana Vodičar.
Začasna navodila veljajo za vse zavarovance, ne glede na to, ali živijo na območjih, ki jih je prizadela poplava ali ne, je še poročal radio.
'Na dobri poti smo, vendar bo potrebnega še nekaj dela'
Občina Luče je med drugim sporočila, da "zaradi izjemnih posledic hudih poplav in izčrpanosti gasilcev, reševalcev in ekip na terenu" v torek ne bo organizirane koordinacije prostovoljcev na območju občine Luče. "Ker bo odpravljanje posledic hudih poplav v Lučah trajalo še nekaj časa, je nujno, da si za trenutek oddahnemo in si naberemo novih moči," so zapisali na svojem Facebookovem profilu.
"Že 12. dan je za nami. Do sedaj smo posredovali na več kot 400 intervencijah. Posredovalo je preko 100 gasilcev našega društva v vseh teh dneh. Na terenu so nam na pomoč priskočila tudi ostala gasilska društva iz celotne države in tujine ter ostali pripadniki sistema zaščite in reševanja," so zapisali mozirski gasilci. "Na dobri poti smo, vendar bo potrebnega še nekaj dela."
Gasilci in občinski štab Civilne zaščite v Mozirju so z današnjim dnem prekinili z organiziranim razporejanjem prostovoljcev po lokacijah. V gasilskem domu bo od 8.00 do 16.00 dežurna ekipa gasilcev, ki bo skrbela, da bodo prostovoljci lahko prevzeli ročno orodje, razvlažilce zraka, UV-lučke za razkuževanje, visokotlačne čistilnike in sesalce za suho ter mokro sesanje. Za vse nujne primere se obrnite na številko 112, sporočajo.
Roman Čretnik, namestnik poveljnika Civilne zaščite Mozirje in glavni koordinator prostovoljne pomoči pri mozirskih gasilcih, je ob tem zapisal, da so prostovoljci v Mozirju opravili že več kot 30 tisoč ur dela. "Če bi bili podjetje, bi morali imeti 170 zaposlenih, da bi to opravili v enem mesecu. Če bi delal sam, bi to delal več kot 15 let," je zapisal in se zahvalil več kot 2000 osebam, ki so pomagale.
Medtem v Črni na Koroškem tudi na praznični dan nadaljujejo s sanacijo. Stroji brnijo, odvažajo naplavljen material in urejajo reke strug.
Na območju Črne in Mežice so tudi vse razpoložljive policijske enote, ki varujejo premoženje prebivalcev in skrbijo za varnost. Policija namreč v teh dneh opozarja: "Sedaj, ko se razmere po poplavni ujmi umirjajo, opozarjamo občane, naj bodo pozorni na osebe, ki bi pod pretvezo ponujali pomoč prizadetim v ujmi, saj vsak nima ravno takšnega namena. Zato še posebno opozorilo vsem, da v takih primerih obvezno preverijo verodostojnost osebe ali združenja, ki ga oseba zastopa, denar ali humanitarno pomoč nakazujejo samo preko uradnih institucij oz. organizacij ter ne sprejemajo pomoči t. i. kvazi prostovoljcev, ki bi izkoristili njihovo stisko."
Po podatkih civilne zaščite danes pri sanaciji po poplavah pomaga približno 3000 prostovoljcev
Civilna zaščita je za danes izdala 29 delovnih nalogov za skupine prostovoljcev pri odpravljanju posledic poplav. Po navedbah poveljnika Srečka Šestana je na terenu približno 3000 prostovoljcev. Za sredo še niso prejeli nobene potrebe po pomoči prostovoljcev, še vedno pa potrebujejo predvsem mehanizacijo, je navedel Sandi Curk iz Civilne zaščite.
Kot je ocenil Curk, bi lahko zagotovili prostovoljce tudi za sredo, če se potrebe pojavijo. Pojasnil je, da pa prejemajo zahteve za materialno pomoč, ki so v postopku realizacije.
Obenem je poudaril, da na prizadetih območjih trenutno še vedno potrebujejo podporo predvsem z gradbeno mehanizacijo.
Na dan solidarnosti na terenu med 11.000 in 12.000 ljudi
Z današnjim dnem se sicer končuje štiridnevno obdobje obsežnejših akcij pomoči prostovoljcev na območjih, ki so jih nedavno prizadele poplave. Vrhunec je bil sicer v ponedeljek, ki ga je vlada razglasila za dan solidarnosti in hkrati dela prost dan.
Po navedbah Curka je bilo za ponedeljek za organizirane skupine prostovoljcev izdanih 84 delovnih nalogov. Pri tem je poudaril, da delovni nalog za skupine obsega tudi več kot 100 oseb.
Podatka o točnem številu oseb, ki so pomagale na terenu, po njegovih pojasnilih sicer nimajo, ker se v aplikacijo posamezne osebe prijavijo kot vodje skupin. Curk je v ponedeljek sicer ocenil, da je bilo v ponedeljek na terenu med 11.000 in 12.000 ljudi, ki so se prijavili prek aplikacije Poplave 2023.
Poleg navedenega so približno 2000 ljudi obvestili, da za pomoč sorodnikom ali za reševanje svojih nepremičnin, kjer sicer nimajo stalnega prebivališča, potrdil oz. delovnih nalogov ne potrebujejo, je še pojasnil Curk.
Kdor se je te dni peljal mimo prizadetih območij, je ob cesti zagotovo zagledal tudi številne napise zahvale vsem, ki so jim po ujmi pomagali.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.