Ministrstvo za zunanje zadeve je finskemu veleposlaništvu v Ljubljani izročilo noto v zvezi s ponedeljkovo oddajo o Patrii na finski nacionalni televiziji YLE. V noti je finsko stran opozorilo, da je bil v oddaji predsednik vlade Janez Janša neposredno obtožen prejemanja podkupnine v zadevi nakupa oklepnikov. Ministrstvo za zunanje zadeve je ''presenečeno nad hudimi obtožbami na račun premierja''. ''Ob vsem spoštovanju svobode izražanja in neodvisnosti medijev je nedopustno, da finska nacionalna televizija obtoži predsednika vlade prijateljske države, ne da bi hkrati objavila trdne dokaze o njegovi vpletenosti v podkupovanje.'' V noti je zapisano še, da je z navedeno oddajo finska nacionalna televizija posegla v volilno kampanjo v Sloveniji. ''Takšno ravnanje lahko omaje zaupanje v odnosih med državama, zato zunanje ministrstvo pričakuje ustrezna pojasnila,'' so zapisali.
Policija opravlja razgovore
V akcijo je šla tudi slovenska policija. Po objavi oddaje finske državne televizije YLE je začela s pogovori z nekaterimi slovenskimi sogovorniki finskega novinarja Magnusa Berglunda, ki se je pogovarjal s kar nekaj 'slovenskimi viri', med drugim tudi z obrambnim ministrom Karlom Erjavcem, vodjo pogajalske skupine ministrstva za izbor ponudnika oklepnikov brigadirjem Draganom Bavčarjev, 'vplivnim' Slovencem, sicer slikarjem, Juretom Cekuto in slovenskim svetovalcem Patrie Rudolfom Lebanom. Policisti so se zaenkrat osredotočili le na četverico ljudi.
Tako so že v torek po predvajanju ''Resnice o Patrii'' na kratko obiskali direktorja Sistemske tehnike Milana Švajgerja in z njim opravili kratek pogovor, včeraj pa so se v prostorih državnega zbora pogovarjali z nekdanjim predsednikom preiskovalne komisije o nakupu oklepnikov Milanom M. Cviklom. Kriminalisti so bili tudi pri direktorju Viator&Vektorja Zdenku Pavčku, danes pa je bil na vrsti predsednik tudi protikorupcijske komisije Drago Kos. Pojasnil je, da je šlo za informativni pogovor, ki je trajal 40 minut. Policisti so po njegovih besedah izrazili zadovoljstvo nad kvaliteto gradiva, ki jim ga je komisija do sedaj odstopila. "To nas je seveda razveselilo, ker je to v bistvu tudi cilj oziroma eden od ciljev našega dela," je povedal. Sicer pa ga čudi, da "oddaja finske televizije spodbudi policijo k tako hitremu reagiranju". V zvezi z oddajo finske televizije je bilo po njegovih besedah postavljeno samo eno vprašanje in še tisto "ni bilo zelo pomembno". "Drugo pa je bila izmenjava mnenj in podatkov, do katerih smo prišli v času od zadnjega srečanja," je dejal. Kot je še dodal, so ob koncu pogovora izrazili tudi željo po pogostejšem srečevanju, kar bi lahko po njegovem stališču pripeljalo h kakovostnejši obravnavi zadeve.
Kriminalisti so bili tudi pri Janši. V oddaji ''Slovenija odloča'' na POP TV je razkril, da je bil danes z njim - podobno kot s Cviklom in ostalimi, ki so omenjeni v oddaji YLE - opravljen informativni pogovor. "Povedal sem jim, da je edini očitek, ki je naslovljen name, iz te oddaje," je dejal.
Na lastno pobudo je mariborske policiste danes dopoldne obiskal Walter Wolf. Na policijo je prišel v spremstvu dveh odvetnikov, na policijski postaji pa ni ostal dolgo. Kot je pojasnil njegov odvetnik, je šlo za informativni sestanek. "Moja stranka ni v postopku," je še dejal.
Brezigarjeva: S Finske ni dokazov o podkupninah
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je v Odmevih na TV Slovenija povedala, da s strani finskih preiskovalcev za zdaj niso dobili nobenih dokazov, ki bi potrjevali sum, da bi pri nakupu oklepnikov 8x8 kdor koli storil kaznivo dejanje. Glede na to, kar se dogaja potem "ko je oddaja Slovenijo prikazala kot skorumpirano in zaostalo državo", je treba po besedah Brezigarjeve povedati, da slovenski tožilci in policisti na zadevi resno delajo toliko časa kot finski. Opravili so veliko število pogovorov. Tožilka je opravila veliko posvetovanj, prav tako pa je v kontaktu z računskim sodiščem. "Vse kar je bilo mogoče do zdaj postoriti, smo postorili," je dejala. Povedala je, da so od finskih preiskovalcev večkrat zahtevali naj jim posredujejo konkretne podatke za konkretne sume: "Sami so povedali, da teh sumov nimajo." Na vprašanje, kako je mogoče, da je na Finskem toliko zaslišanj, v Sloveniji pa ne, je generalna državna tožilka odgovorila, da je treba imeti v Sloveniji za sum, da je nekdo storil kaznivo dejanje, podatke. Teh, ko je dejala, niso dobili. "Ne pričakujte, da bomo zapirali ljudi zato, ker nekdo reče, da je nekdo skorumpiran. Tožilci za to potrebujemo dokaz," je dejala. Informativni pogovori, ki jih je danes opravili preiskovalni organi pri nekaterih posameznikih, med njimi tudi pri Janši, so bili po besedah Brezigarjeve povezani s pridobivanjem morebitnih dokazov v zvezi z očitki izrečenimi v oddaji YLE, kako se bo končala sama preiskava, pa tožilka, kot je dejala, ne more napovedati. Potrdila je še, da bo tožilstvo pripravilo vmesno poročilo o preiskavi, h kateremu ga je danes pozvala vlada.
Riedl: Nisem industrijski vohun
Prvič je o svoji vlogi pri poslu s patrijami spregovoril tudi avstrijski poslovnež Wolfgang Riedl, med drugim tudi predstavnik Patrie za Slovenijo. Kot je povedal za časnik Delo, z domnevnimi nečednimi posli ni povezan. "Rad bi, da bi vsa zadeva kmalu prišla do konca, da bo mir," je dejal Riedl, ki naj bi po navedbah finskega novinarja Berglunda od Patrie dobil 14 milijonov evrov za podkupnine. Denar naj bi naprej nakazal Cekuti (v višini 2,8 milijona evrov za plačilo nižjih uradnikov) in Wolfu (v višini 8,3 milijona evrov). Riedl trdi, da zneski niso pravilni, prav tako je po njegovem namen nakazil nekaj povsem drugega kot posel, povezan s Patrio. Tudi Wolf zatrjuje, da nikoli ni prejel zneska, ki se pojavlja v medijih. Z dokumenti dokazuje, da sta se na njegovem računu v času, ko naj bi dobil podkupnino za posel s patrijami, res zgodili dve transakciji med njim in Riedlom, ena za dva milijona evrov in druga za 2,3 milijona evrov, ki bi morala iti na Tajsko. Nakazan naj bi mu bil še en prevelik znesek, presežek pa je takoj vrnil nazaj Riedlu, zatrjuje Wolf.
Kot je še pojasnil Riedl, mu je Wolf priporočil Gorenje za slovenskega proizvajalca oklepnikov 8x8, to pa je po besedah Riedla tudi edina vloga Wolfa pri zgodbi o patrijah. Avstrijski podjetnik naj bi nato svetoval Patrii, s katerim podjetjem v Sloveniji naj se poveže. "Veste, v 31-letni delovni dobi sem spoznal veliko ljudi, veliko zvez imam," pravi Riedl. Hkrati zanika, da bi ga avstrijski policisti pred tedni aretirali, želeli naj bi le slišati njegov del zgodbe. Zatrjuje tudi, da ima s Patrio še vedno pogodbo in da še naprej ostaja njen svetovalec za našo regijo. Je pa priznal, da trenutno zaradi preiskave sodelovanje miruje.
Mate razmišlja o tožbi
Cvikl, Kos in Švajger so v oddaji finske televizije izjavili, da imajo dokaze o domnevnem podkupovanju v primeru Patria, kot je pojasnil notranji minister Dragutin Mate, pa je dolžnost policije, da jih v primeru, da govorijo resnico, zaščiti in morebitni korupciji pride do dna. Hkrati pa je minister posvaril tudi, da bo policija ukrepala proti vsem, ki so podali lažne izjave. Mateju se sicer film zdi poskus diskreditacije in žaljivo obrekovanje. Zaradi okrnjenega ugleda doma in v tujini pa razmišlja tudi o tožbi zoper Kosa, Cvikla, Bojana Potočnika in Švajgerja.
Bodo uporabili protikorupcijsko klavzulo?
Minister za obrambo Karl Erjavec je v sinočnjih Odmevih dopustil možnost preklica posla s Patrio, vendar šele, ko bo dobil verodostojen dokaz, da je korupcija zares obstajala. Tudi Riedl se strinja, da bi moralo slovensko obrambno ministrstvo uveljaviti protikorupcijsko klavzulo, a le, če bo preiskava pokazala, da je šlo za korupcijo. "Če so tudi drugi vpleteni v zgodbo podobno, kot sem sam, kot plod neresničnih dejstev, potem mu tega ne bo treba storiti. In dobili boste najboljše oklepnike na svetu," je prepričan.
'SD z objavo ni povezana'
O namigih, da je z objavo oddaje povezana stranka SD, je spregovoril prvak stranke Borut Pahor. Kot zatrjuje, se ni nikoli srečal, pogovarjal ali dogovarjal z direktorjem finske nacionalne televizije YLE Mikaelom Jungnerjem ali s komer koli s Finske. Na vprašanje, ali se je kdo z vrha SD sestal s finskimi socialdemokrati, pa je Pahor odgovoril: "Ne, ne da bi jaz vedel." Pahor še pravi, da se na tovrstna namigovanja ne bo odzval s tožbo.
Toži vlada, tožijo vsi
Zaradi obtožb o korupciji Janše je slovenska vlada napovedala tožbo tako proti finskemu novinarju, ki je avtor oddaje, kot tudi proti televiziji. Kot je pojasnil Anže Logar z urada vlade za komuniciranje, gre za ohranitev časti institucije in predsednikovega imena. Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak je pojasnil, da trenutno pravni strokovnjaki še proučujejo, kdo bo tožnik in na katero sodišče bo tožba vložena. "Ko bodo pravni strokovnjaki končali delo, bo vlada sprejela odločitev in takrat bomo lahko povedali kaj več vsebinskega o sami tožbi," je dejal Hajdinjak. Na finski nacionalni televiziji so nad tožbo začudeni. Pravijo, da je za njih zadeva končana, da dokumentarec temelji na zanesljivih virih in da bodo dokumente, če bo treba, tudi objavili. ''Po mojih izkušnjah bo to prvič, ko bo demokratična vlada tožila javno televizijo. Bomo videli, kaj se bo zgodilo.'' Na vprašanje, ali imajo dokaze iz prispevka, je predstavnik televizije odgovoril, da ga drugače ne bi objavili. ''Ko bo čas primeren in se bo uradna preiskava na Finskem začela, bomo razkrili vse informacije in vire.''
Premier Janša je poročanje finske televizije, da ga je Patria podkupila, označil za ''čisto laž in konstrukt''. Prepričan je, da je čas objave oddaje skrbno izbran, ''saj gre za predvolilni čas''. Poudaril je, da se v oddaji ne pojavlja njegovo ime, temveč le črka ''J''. Podobnega mnenja je tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki pravi, da je "najbolj nespodobno ustvariti lažno podobo o svojih tekmecih, jo izvoziti v neko tujo deželo, nato pa jo uvoziti kot resnico, ki so jo izrekli nepristranski ljudje iz tujine''. ''Na primer, izvoziti na Finsko laž o podkupninah slovenskemu predsedniku vlade v zvezi z vojaškimi nabavami, nakar se ta laž pojavlja v Sloveniji kot objektivna resnica tujega neodvisnega poročevalca." Rupel tudi trdi, da mu je finska kolegica v sredo povedala, da je že poleti vedela, da na finski televiziji pripravljajo oddajo o patrijah, ne pa tudi, da bodo v njej podkupovanja obtožili slovenskega predsednika vlade. Na Ruplovo izjavo o pogovoru s finsko kolegico se je ostro odzval nekdanji veleposlanik in zunanji minister Ivo Vajgl, sedaj član stranke Zares. Po njegovem mnenju je Rupel zlorabil zasebni pogovor, ki ga je imel s finsko veleposlanico v Sloveniji. ''Rupel je že itak omajanemu ugledu zgovorne slovenske diplomacije s tem dejanjem neodgovorno primazal novo klofuto,'' je dodal.
Zares: Tožbo bomo plačali davkoplačevalci
Stranka Zares pa se sprašuje, kaj je smisel, da se troši davkoplačevalski denar za tožbo vlade proti Fincem, ko pa so v oddaji korupcije obtoževali le Janeza Janšo in ne skorumpiranosti celotne vlade. "Več kot očitno je, da namerava predsednik vlade zlorabiti svojo funkcijo in tožbo, ki bi se morala nanašati le nanj osebno in ne na vlado oziroma Republiko Slovenijo, financirati iz javnih sredstev," opozarjajo v Zares. Ob tem poudarjajo, da bi v primeru izgube tožbe stroške postopka krili vsi slovenski davkoplačevalci, tožbo pa bi izgubila Republika Slovenija in ne Janez Janša. Za pojasnilo, ali lahko javni funkcionarji svoje zasebne tožbe financirajo iz javnofinančnih sredstev, so zato zaprosili tudi predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa. Tiskovni predstavnik vlade Hajdinjak odgovarja, da bi Lahovnik vprašanje bolj upravičeno naslovil na "štiri predstavnike Slovenije, ki so televiziji s svojimi izjavami sploh omogočili takšne žaljive obdolžitve in žalitve Slovenije". Pojasnil je, da bo tožba vložena v imenu vlade, saj je bilo s "to hudo in absurdno obtožbo predsednika vlade najbolj oškodovano ime Republike Slovenije".
Za tožbo proti finski nacionalni televiziji se je po poročanju Dela odločil tudi Wolf. Zahteval bo 20 milijonov evrov. "Tukaj ni heca. Stvari, ki so jih povedali v oddaji, z realnostjo nimajo nobene zveze. Transakcije na svoj račun, ki ga v zvezi z vašo zgodbo okrog oklepnikov ves čas omenjate novinarji, vam lahko pokažem za sedem let nazaj, če želite. Zneska, ki mi ga pripisujejo, ni," zatrjuje Wolf. Že v torek pa se je tožbo napovedal brigadir in vodja pogajalske skupine ministrstva za obrambo za izbor ponudnika oklepnikov Dragan Bavčar, ki je v oddaji prav tako obtožen jemanja podkupnine. Tudi Bavčar je zagotovil, da ni prejel nobene podkupnine in da so navedbe na televiziji laž. Od televizije bo zato zahteval preklic izjave in opravičilo.
''Velik pok'' za Kučana?
Glede na to, da je afera Patria prišla v predvolilni čas, bo veliko podobnih špekulacij, je na TV Slovenija na vprašanje, ali je oddaja finske televizije YLE Kučanov "veliki pok", o katerem je konec avgusta pisal Nedeljski dnevnik, odgovoril nekdanji predsednik države Milan Kučan. "Drugega komentarja nimam," je še dejal.
KOMENTARJI (1154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.