Z državnim praznikom se danes spominjamo obletnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Slovesnosti ob prazniku sta potekali že v petek v Beltincih in v Črenšovcih. V Beltincih je zbrane nagovorila poslanka DZ Alenka Jeraj, slovesnosti pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Predsednik države Borut Pahor je v poslanici poudaril, da Slovenci v Prekmurju kljub dolgoletni raznarodovalni politiki in socialni stiski niso klonili. S pripravljenostjo, da ohranijo slovenstvo in krepijo veljavo temeljnih načel sobivanja, so sooblikovali tudi svojo in našo skupno prihodnost, je dodal.
Pahor je izpostavil, da odločitev o priključitvi Prekmurja ni bila stvar naključja ali pokazatelj posebne naklonjenosti mednarodne skupnosti do Slovencev. Kot je zapisal, je šlo za izraz hotenja Slovencev z obeh strani Mure, hkrati pa tudi zavzetega delovanja prekmurskih rojakov, ki so v pogajanjih uspeli uveljaviti pravico slovenskega naroda do lastne identitete in državne pripadnosti.
Shod v Beltincih na današnji dan leta 1919 v podporo življenju skupaj z drugimi deli slovenskega naroda je neizbrisno zapisan v našem skupnem spominu, je navedel predsednik republike.
"Dejanja takrat živečih velikih prekmurskih mož, njihovo znanje in preudarnost, pogum in neizčrpno delovanje za svobodo posameznika in integriteto naroda so danes del naše skupne slovenske in evropske dediščine ter hkrati naša zaveza za sedanjost in prihodnost. Tako kot je del naše skupne dediščine tudi zgledna tradicija solidarnosti in strpnosti med različnimi verskimi in nacionalnimi skupnostmi Prekmurja," je opozoril.
Po Pahorjevem mnenju je prav ta dediščina tudi vir navdiha in moči ob velikih gospodarskih in socialnih problemih, s katerimi se danes soočata Slovenija in EU. Čeprav so ti problemi zahtevni in zapleteni, niso nepremagljivi, je poudaril. Če bo Slovenija uspela brez odlašanj izvesti dogovorjene načrte, po dolgem času obstaja dovolj utemeljeno upanje, da bo uspešno premagala krizo in odprla novo poglavje vsestranskega razvoja.
Medsebojno zaupanje in spoštovanje, prepoznavanje in spodbujanje dobrih praks ter potrebna politična složnost so krepki in zanesljivi temelji tega uspeha, je še dodal predsednik.
Bogovič: Združitev mora biti v poduk
Prekmurje ima še danes, kot je imelo v vsej svoji preteklosti, posebno mesto v naši državi, je v voščilu ob današnjem dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom zapisal predsednik stranke SLS Franc Bogovič. Združitev mora biti v poduk pri reševanju sedanjih težav, za kar bo potrebna enotnost, vztrajnost in narodna samozavest, pravi.

Prekmurci so bili kljub tuji nadvladi sposobni ohraniti svojo identiteto, svoj jezik in svojo kulturo. Združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom "nam mora biti še prav posebej v današnjih časih v poduk in opomin", je v voščilu Prekmurcem, ki so ga danes poslali iz SLS, zapisal Bogovič.
"Kaže nam, da lahko z vztrajnostjo, znanjem, strokovnostjo, neomajnostjo in pogumom dosegamo nemogoče. Lahko premikamo mejnike in prispevamo k reševanju problemov, lahko rešujemo nerešljivo, predvsem pa moramo vseskozi upati in nikoli obupati," pravi.
Združitev je po njegovih besedah zelo pomemben zgodovinski korak h krepitvi in negovanju slovenske narodne identitete. Vztrajnost prekmurskega dela Slovenije pred skoraj 100 leti mora ostati vzgled tudi danes, meni.
"Res da so današnji izzivi pred nami bolj ekonomske narave, vendar pa finančne težave prav tako ogrožajo slovensko, tokrat finančno suverenost," je zapisal in dodal, da bo za rešitev potrebna enotnost, vztrajnost in narodna samozavest.
Ni dela prost dan
Ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev se vsako leto spominjamo dogodkov, ko so prekmurski Slovenci po 900 letih znova postali del matičnega naroda. Slovenski prebivalci Prekmurja so se namreč vse do konca prve svetovne vojne razvijali ločeno od drugih Slovencev in so bili pod močnim vplivom razmer, ki so prevladovale v ogrski polovici Avstro-Ogrske.
17. avgust je državni praznik, ki pa ni dela prost dan, postal z novelo zakona o praznikih, ki jo je DZ sprejel septembra 2005.
KOMENTARJI (423)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.