Slovenija

Dan Jezusovega trpljenja

Ljubljana, 09. 04. 2009 08.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V cerkvah bodo utihnili zvonovi in petje. Postavili bodo božji grob, škofje pa bodo blagoslovili bolniško in krstno olje. Pričakuje se tudi povečan promet na slovenskih cestah.

Prometni koledarček za slovenske ceste:

9.4.: Predviden povečan promet.
10.4.: Predviden zelo povečan promet.
11.4.: Predviden povečan promet.
12.4.: Predviden povečan promet.
13.4.: Nekoliko povečan promet.
14.4.: Dopoldne nekoliko povečan promet.
Več o tem ...

Kristjani se spominjajo Jezusovega trpljenja in postavitve evharistije, ko naj bi Jezus pri zadnji večerji z učenci svoje telo in kri izročil v jed in pijačo ter postavil zapoved medsebojne ljubezni, kar je simbolično udejanjil z gesto umivanja nog učencem. Na veliki četrtek v cerkvah utihnejo zvonovi in petje, škofje ordinariji v stolnicah pa blagoslovijo bolniško in krstno olje ter posvetijo sveto krizmo. Olja se uporabljajo pri podeljevanju zakramentov bolniškega maziljenja, krsta, birme in mašniškega posvečenja. Duhovniki pri sveti maši tudi obnovijo duhovniške obljube.

Pri vsaki maši, posebej pa pri maši na veliki četrtek zvečer, se kristjani spominjajo Jezusove zadnje večerje z učenci ter njegove posvetitve kruha in vina. Lomljenje kruha je po tem postalo razpoznavni simbol tudi po Jezusovem vstajenju, po čemer sta ga učenca na poti v Emavs tudi prepoznala. Kruh in vino poleg posebnega pomena v okviru posvetitve pri maši simbolizirata tudi cerkveno skupnost in njeno edinost, so pojasnili na škofovski konferenci.

Kristjani se na veliki četrtek spominjajo Jezusovega trpljenja.
Kristjani se na veliki četrtek spominjajo Jezusovega trpljenja. FOTO: Reuters
V cerkvah na veliki četrtek postavijo božji grob. Zvonovi, petje in orgle na ta dan utihnejo, namesto zvonov pa se do velike noči oglašajo raglje oziroma klopotec, kjer ga v cerkvi še imajo.

Kristus je vstal od mrtvih v nedeljo, zato so prvi kristjani v spomin na njegovo vstajenje veliko noč praznovali vsako nedeljo. Posameznih dogodkov Jezusovega trpljenja so se na nekoliko dramatičen način začeli spominjati šele v četrtem stoletju. S temi obredi so začeli v Jeruzalemu, pozneje pa so se prenesli na vso Cerkev.

Dobrote in prireditve

Praznovanje velike noči zaznamujejo tudi tradicionalne velikonočne dobrote, ki imajo posebno simboliko. Po slovenskih krajih v času velikonočnih priprav potekajo številne delavnice izdelave velikonočnih pirhov in drugih tradicionalnih izdelkov, ki jih pripravljavci tudi razstavljajo. Med prireditvami velja omeniti tekmovanje v "sekanju pirhov". Med najbolj znanimi tradicionalnimi dobrotami, ki jih v Sloveniji postrežemo za velikonočne praznike, slovijo velikonočni pirhi, pisanice, potica in kuhana šunka. Pomen velikonočnih jedi, običaji priprave, s tem povezane navade in dogodki, pa so od kraja do kraja različni.

V Ljubljani tamkajšnji Rotaract klub organizira že 8. tradicionalno dobrodelno akcijo Velikonočna sreča 2009, v kateri bodo pobarvali več kot tisoč velikonočnih pirhov. Pirhe bodo mimoidočim začeli razdeljevati že v petek, in sicer na glavni ljubljanski tržnici in v Intersparu Vič. Zbrane prispevke bodo namenili mladim iz stanovanjske skupine Črnuška gmajna, ki zaradi različnih razlogov ne bivajo pri svojih starših. V frančiškanskem samostanu na Sveti gori so že v nedeljo odprli 4. razstavo velikonočnih pirhov, ki bo do petka odprta po dogovoru, od sobote do 19. aprila pa vsak dan od 10. do 18.ure.

Simbol velike noči so tudi pirhi.
Simbol velike noči so tudi pirhi. FOTO: Reuters
Na veliki četrtek so včasih v nekaterih slovenskih mestih prirejali pasijonske igre oziroma procesije, ki so včasih trajale tudi več dni.

V dvorani mestne občine Nova Gorica je bila že v sredo predstavitev jedi, značilnih za praznični velikonočni čas, v Mirnu pa se je uveljavilo tako imenovano cikanje pirhov. V Vipavski dolini in na Goriškem se bodo zvrstili tudi velikonočni tradicionalni pohodi. Turistično društvo Lokovec tako v ponedeljek prireja 9. velikonočni pohod na Lašček, velikonočni pohod pa bo tudi na Malo goro. Ponedeljek bo v Ajdovščini popestril velikonočni koncert skupine Conard Jazz Band, ki se bo tudi pri nas predstavila med krajšo turnejo po Evropi. Na Obali pa bo za velikonočno vzdušje danes poskrbela tudi Študentska organizacija Univerze na Primorskem, ko bo v Kopru na Pristaniški ulici za otroke študentskih družin priredila velikonočno delavnico.

Na Štajerskem bodo v večjih mestnih središčih za velikonočno vzdušje skrbeli predvsem večji trgovski centri, bolj pristno pa bodo veliko noč praznovali v nekaterih manjših krajih severovzhodnega dela Slovenije. Center za mlade v Rušah bo v soboto pripravil velikonočni tematski sprehod, v petek pa bodo v ormoškem Centru za starejše občane barvali pisanke. Za večino etnoloških prireditev na temo velikonočnih praznikov bodo poskrbela turistična društva. Tako že od srede velikonočno razstavo in izbiro najlepše pisanke pripravljajo v Pragerskem, konec tedna pa bodo razstavo velikonočnih pirhov pripravili v Zgornji Kungoti, Društvo kmetic Destrnik pa razstavo tradicionalnih velikonočnih jedi in izdelkov.

Za najmlajše Celjane so brezplačne velikonočne delavnice letos organizirali na Celjski koči, in sicer v ponedeljek, 13. aprila. Planinsko društvo Velenje na velikonočni ponedeljek pripravlja velikonočni pohod od Oplotnice do Treh kraljev, na otroškem oddelku Knjižnice Velenje pa bodo otroci v torek izdelovali velikonočne podstavke. Turistično društvo Petrovče v občini Žalec tudi letos organizira razstavo pirhov in velikonočnih dobrot v gasilskem domu Drešinja vas, ki bo na ogled od 11. aprila. Študentski klub mladih Šentjur pa v petek pripravlja zajčkove delavnice za najmlajše. V rogaškem župnišču Kostrivnica so že v nedeljo odprli Velikonočno razstavo jedi in pogrinjkov na temo velikonočni zajček, ki bo odprta do konca velikonočnih praznikov. V petek bo v Rogaški Slatini potekala velikonočna kulinarična prodaja potic in drugih dobrot društva Gaja, v nedeljo pa bodo v Zdraviliškem parku pripravili tradicionalno velikonočno iskanje pirhov.

Z veliko nočjo se končuje 40-dnevni post. Mizo šibijo dobrote, med njimi je za Slovence najbolj značilna potica.
Z veliko nočjo se končuje 40-dnevni post. Mizo šibijo dobrote, med njimi je za Slovence najbolj značilna potica. FOTO: V.Č.
Jezus je v svojem zemeljskem življenju večkrat napovedal svojo smrt in vstajenje od mrtvih, ki bo pomenilo osvoboditev od brezupnega položaja človeka v končnem zemeljskem življenju. Slovenska škofovska konferenca

Praznovanje velike noči je na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju povezano predvsem z verskimi obredi in družinskim praznovanjem. Z izročilom je povezano tako imenovano sekanje pirhov, ki ga na velikonočno nedeljo v Stopičah pri Novem mestu prireja tamkajšnje gasilsko društvo. Stopiško tekmovanje sodi med najstarejša v Sloveniji, merjenja natančnosti, ki poteka v dveh krogih, pa se lahko udeleži vsak. Motoklub sekcija Avto moto društva Trebnje v ponedeljek v Mirni Peči prireja 11. tradicionalno srečanje motoristov iz vse Slovenije z blagoslovom motorjev. Potekalo bo pri mirnopeški cerkvi in se ob 10. uri začelo z mašo, ob 11. uri nadaljevalo z blagoslovom motorjem, v popoldanskem delu pa zaključilo z zabavnim sporedom. V Beli krajini si je možno v času praznikov ogledati tudi zbirko številnih pisanic in drsank, med katerimi so nekateri primerki stari tudi do 100 let.

V času praznovanj velikonočnih in prvomajskih praznikov tudi letos pričakujemo povečano število dogodkov, povezanih s streljanjem z možnarji in karbidom. Posamezniki bodo v tem času uporabljali tudi druga nevarna, predvsem pa za okolico moteča sredstva za doseganje pokov, kot so pirotehnični izdelki in strelno orožje. Čeprav je uporaba takšnih sredstev v našem okolju sicer tradicionalna, je potrebno poudariti, da je moteča za okolje, precej pa prizadene tudi živalski svet (domače živali, ptice ...). Uporaba teh sredstev je zelo nevarna, kar se vsako leto potrjuje s poškodbami oseb in premoženja. Policisti jo odsvetujejo, kršitelje pa bodo kaznovali z globo od 400 do 1.200 evrov.

V Pomurju so osrednjo velikonočno razstavo odprli v sredo. Do 5. maja bodo prvič na enem mestu na ogled tradicionalni in novodobni pirhi iz vseh slovenskih pokrajin ter voščilnice z velikonočnimi motivi. Razstavljeni bodo tudi izdelki vrtcev in osnovnih šol severovzhodne Slovenije. V galeriji hotela Ajda v Termah 3000 so pripravili razstavo velikonočnih pirhov, s katero želijo popestriti turistično ponudbo, izkupiček z dražbe remenk pa bodo namenili Pomurskemu društvu za cerebralno paralizo. Vas Lucova in Občina Gornji Petrovci v soboto in nedeljo pripravljata razstavo velikonočnih jedi in pisanic. Društvo kmečkih žena Bodonci in Evangeličanska cerkvena občina Bodonci do ponedeljka prirejata tradicionalno velikonočno razstavo v dvorani tamkajšnje evangeličanske cerkvene občine.

Na Gorenjskem letos še posebej izstopa Škofjeloški pasijon, ki je v postnem in velikonočnem času po devetih letih vnovič na ogled. Pasijonska procesija, ki spominja na Kristusovo trpljenje, se bo na pot po srednjeveškem mestu podala tudi na velikonočni ponedeljek in predvidoma še prihodnji konec tedna. Na njegovo novo uprizoritev bo treba počakati šest let. Poseben sklop prireditev so ob veliki noči pripravili v Biotehničnem centru Naklo, kjer so na ogled postavili 8. prodajno velikonočno razstavo Sonce rumeno in pripravili tudi Festival pirhov z mednarodno udeležbo sodelujočih iz Italije in Hrvaške. Delavnice velikonočnih pirhov in okraskov bodo na Gorenjskem potekale do nedelje. Na samo veliko noč bo v cerkvi svetega Martina na Bledu koncert pevskega zbora Odmev. Danes bo v Kranjski hiši potekala delavnica velikonočnih zajčkov iz sena, v petek bodo v Kranjski hiši izdelovali velikonočne aranžmaje, na Rečici pri Bledu pa pirhe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nakladalo
10. 04. 2009 16.55
+1
tukaj neki debatirate o davkih in plačah... darovi, ki se poberejo primaši (daš prostovoljno kolikor hočeš. noben te ne sili v to) so namenjeni za obnovo strehe, kipov, oltarjev, plačilo položnic (elektrika, voda,...) in za sprotne potrebe župnije. od tega denarja, ki se nabere pri maši župniku ne ostane nič in si ga tudi ne sme prisvojite, ker ni njegov. prav tako župniki nimajo plače. živijo iz darov. torej, ko pride nekdo darovat za mašo. torej, župnik "zasluži" na dan 17 evrov. tudi če ima več maš, mora ostali denar oddati na škofijo za vzdrževanje ostalih duhovnikov, ki so na župnijah, kjer ljudje ne darujejo za maše. prav tako pa mora župnik maševati ob nedeljah in slovesnih praznikih za župljane, za katero pa nima darovanega denarja. to pomeni, da lahko odštejemo na mesec pribl. 68 evrov. toliko financiranju duhovnikov. pa blagoslovljeno alelujo želim vsem:)
Lahka konjenica
09. 04. 2009 23.20
Tonček balonček. Pri tebi je vera izgubila smisel. Verjetno si pri New Age. Vsi ostali pa, ki blatite po Cerkvi in naši veri ter se norčujete iz naših bogatih pranikov in prazničnih bogoslužij, naj se vam pršut zatakne v grlu.
Tonček Balonček
09. 04. 2009 19.28
Kaj mi pomeni veliki četrtek? Jezus pripravi slovesno večerjo, spomin na Pasho, na rešitev iz egiptovskega suženjstva. Pa to ni navadna večerja!! Pri tej večerji se zgodita dve posebni stvari: Jezus blagoslovi kruh in vino in vse deli med prijatelje. Njegove besede: Vzemite in jejte, to je moje telo ... to je moja kri ... pretresejo ... To delajte v moj spomin! Kolikokrat sem razmišljal, na čem je poudarek: na tem, da jemljemo Jezusov zadnji stavek kot željo po spominjanju ... ali pa je res bistvo skrito v prvih besedah (To je moje telo, moja kri ...) in se to dogaja pri vsaki maši ...? Protestanti vidijo v obhajilu le spomin na zadnjo večerjo, katolički obhajilo doživljajo kot čudež spremembe darov narave v živega Jezusa. Pravoslavni imajo seveda glede tega enak pogled kot katoliki. Poleg tega se tu vpleta še druga zgodba: izdajstvo, izdajstvo za 30 srebrnikov ... Juda Iškariot zapusti večerjo, takorekoč je bojkotiral zasedanje, če bi s eizrazili v današnjih manirah! Jew bil revolucionar, osvoboditel ali disident? pa saj so ti problemi večni, zato je takšna tudi Cekev!!! Edina rešitev je upanje, kajti mi teh problemov ne bomo nikoli rešili!!!!
Tonček Balonček
09. 04. 2009 19.22
Če bi kdo dokazal ta vstajena in čudeže, bi vera izgubila svoje bistvo, namreč to, da verjameš. Ostalo bi golo dejstvo, kot npr. da je zemlja okrogla, religija, krščasntvo, ne bi bilo bveč vera. Kaj bi potem z vsem skupaj, bi zamenjali obleke, sveče, molitve in zaklinjanja. Bistvo vere je ravno v tem, da ni dokazov in da verjameš na temelju nekih špekulacij, kaj vam res ni jasno!! Pa saj je to čisto semantično vprašanje!!! Če verjameš, si pač vernik, brez panike!!!
Kathalena
09. 04. 2009 18.36
RE Lahka Konjenica Js se kar strinjam in podpišem samo prvo si morate sami plačevati Cerkveni davek lahko tudi celo plačo in cel sedite na štoru če hočete, če želite saj ta vaš Cirkus financirajte sami pa, da ne pozabim vaše Cerkvene z proračuna in delavskega pokojninskega sklada to diši po kriminalu in protekciji, pa tako malo zakone in ustavo za vas in če ne boste država v državi vaša Cerkev in boste malo manj jezikali in širli vašo vero ter vaše zaplankane poglede na silo boste pa čisto v redu državljani.
bozislava1
09. 04. 2009 16.34
Dior, 16;25 Lepo si napisal. Ker, človeka se spoštuje, ne glede na njegovo prepričanje. Reciva, Angela Vode, je bila komunistka, ampak velik človek in lahko se ji samo poklonim in rečem naj počiva v miru.
Alex666
09. 04. 2009 16.33
-1
nekateri nimajo nic pametnejsega za delat kot hodit u cerkev
bozislava1
09. 04. 2009 16.26
Dirigent, 15;48 Veselo ALELUJO tudi tebi.
DIOR@YOURS.COM
09. 04. 2009 16.25
@nosferatu @Kathalena vidva, če nimata kej bolj pametnega pisat, si raje vzamita kakšno dobro knjigo, da vaju kaj novega nauči, bo zagotovo bolje porabljen čas... na bruhanje mi grejo ljudje, ki komaj kaj vejo o stvareh in na veliko pametujejo. Čeprav ne hodim v cerkev, pa imam spoštovanje do tistih, ki verujejo in so drugačnega razmišljanja.....pa lepe praznike :)
bozislava1
09. 04. 2009 16.24
sameh, 16,11 In kaj ti ni prav, ljubček? Sonček sije, toplo je, na vrtu je že vse posajeno, hiša pospravljena, zvečer pa na žurko v Cerkev!
sameh
09. 04. 2009 16.11
@bozislava1 Kaj ti govoris? si zblaznela? Daj malo logicno oblikuj stavke no..
bozislava1
09. 04. 2009 16.07
Sameh, 15,29 Jejhata, po eni strani; saj ni Boga, po drugi strani, ni preprečil potresa. Hallllooo komu se rola.Če forumski nejevernež nečesa ne priznaš, tisti nevidni v oblakih res ne more biti kriv. A štekaš? Saj vem, bolje pa je, če je kriv nekdo, ki te noče mahniti po betici, nikoli pa "mafija"ki slabo gradi, krade, pobija, oz. ljudje, ki jim je malo mar človek. Ja Vatikan je pa lep in če imaš dobrega vodiča, se marsičesa naučiš, vidiš - tudi katakombe v bližini - kjer je kraj smrti....Saj gremo vsi tja, če je začetek je tudi konec...
sameh
09. 04. 2009 16.05
@ dirigent wrote: "Se tistim, ki v Jezusa ne verjamejo povem, da zgodovinarji, ki so strokovnjaki za antiko vedo povedati, da je danes vsaj 50 nedvoumnih, fizičnih dokazov za obstoj Jezusovega življenja in vstajenja VEČ, kakor pa npr. vseh dokazov za obstoj Julija cezarja." HAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHA...
mitjasen
09. 04. 2009 16.04
Ja pa jezus je bil vegi ! Tak da vsi mesojedci,nevem kaj delate ob tem prazniku!!! Žalite in boga skrunite :)
anonimni12
09. 04. 2009 15.48
Lahka konjenica09.04.2009, 15:001 --- Juda je le po zadnjem Janezovem evangeliju res oznacen kot hudic. V prvih treh (Markov, Lukov in Matejev) pa ni tako sataniziran. Poleg tega pa so nasli Judov evangelij, ki je govoril o tem, da je bil Juda izbranec, ki je edini razumel da mora Jezus umreti, da bi ljudi odresil.
dirigent
09. 04. 2009 15.48
Bravo Lahka konjenica! Tudi pri nas bomo praznovali z udelezbo na obredih od danes do ponedeljka vsak dan. Kar je Jezus storil za vse ljudi je namrec vredno praznovanja najmanj vsako nedeljo. Je pa zanimivo, da so oblasti v Jezusovem casu tudi poskusile njegovo vstajenje prikriti in oznaciti za drugorazredno temo. (Matejev evangelij). Vendar se je Jezus še nadaljnjih 40dni družil z ljudmi do svojega vnebohoda in potrdil vse, kar je prej napovedal sam in vse sveto pismo stare zaveze. Se tistim, ki v Jezusa ne verjamejo povem, da zgodovinarji, ki so strokovnjaki za antiko vedo povedati, da je danes vsaj 50 nedvoumnih, fizičnih dokazov za obstoj Jezusovega življenja in vstajenja VEČ, kakor pa npr. vseh dokazov za obstoj Julija cezarja. Dozivete dneve Jezusovega trpljenja in ljubezni do ljudi ter Veselo velikonocno Alelujo vsem
spicparklc
09. 04. 2009 15.41
Anonimni12, kaj si hotu povedat. A pol gre za politično prepričanje al ne? Ker če ja, potem se naj končno tudi postavijo merila kot za ostale politične stranke. Mislim predvsem na finančna merila.
anonimni12
09. 04. 2009 15.37
nosferatu09.04.2009, 11:134 --- no sj zaljiv pa ni treba biti, kaj ne?
anonimni12
09. 04. 2009 15.31
andrejyyy09.04.2009, 10:316 --- jst bi tak isto lahko govoril o tvojem politicnem prepricanju, pa bom lepo tiho. Toliko o strpnosti in spostovanju drugacemislecih.
sameh
09. 04. 2009 15.29
pa lepe praznike ^^