Popoldne je potekalo srečanje poslank in poslancev strank vladne koalicije ter ministric in ministrov vlade. Če je bilo pričakovati, da bo po vrhu koalicije znana usoda pravosodne ministrice, se to ni zgodilo. Predsednika vlade Roberta Goloba pred mikrofon ni bilo, tudi ministrice Švarc Pipanove ne. Spregovorili so zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel, minister za delo Luka Mesec, finančni minister Klemen Boštjančič in minister za gospodarstvo Matjaž Han, ki je edini na kratko komentiral dogajanje okoli Švarc Pipanove. "Verjemite mi, vso zadevo bomo rešili. Ker nimamo privilegija, da bi ena zgodba posameznika ovirala reševanje problemov dva milijona ljudi."
Ministri so na sestanku govorili le o načrtih vlade, predstavili so ključne projekte preteklega in tega leta, so dejali po vrhu. "Sprejeli smo organizacijske popravke, delo vlade bo bolj predvidljivo in usklajeno," je o vsebini sestanka povedal Mesec.
Švarc Pipanova zgrožena nad izjavami Fajonove
Na ministrico Dominiko Švarc Pipan v zadnjih tednih namreč letijo očitki o objektivni odgovornosti za domnevne nepravilnosti pri nakupu sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. V matični SD so ji podporo že odrekli in jo pozvali k odstopu.
Kot je Švarc Pipanova zapisala v današnji izjavi za javnost, so v zvezi z nakupom sodne stavbe po zamenjavi generalnega sekretarja Uroša Gojkoviča in ob pregledu vse dostopne dokumentacije ugotovili, da ni šlo za malomarnost, ampak ravno nasprotno. "Vse bolj kaže, da gre za skrbno načrtovano, protipravno delovanje, zavestno zavajanje in prirejanje dokumentacije s strani organizirane skupine s ciljem pridobitve protipravne koristi," je pojasnila.
Kot je dodala, gre tako za posamezne uradnike ministrstva kot tudi člane stranke SD. Celotno dokumentacijo je ministrstvo predalo organom pregona, danes so tudi preklicali pooblastila vodjem strokovnih služb, ki so sodelovali v spornih postopkih. "To so vodja finančne službe Janja Garvas, vodja službe za nepremičnine in investicije Simon Starček in tudi vodja pravne službe, ki je pregledoval in pripravljal pogodbo, Jure Maleš. Vpleteni so bili po naših ocenah tudi nekateri drugi v sekretariatu ministrstva. O teh imenih je še prezgodaj govoriti, ker določene podrobnosti še ugotavljamo," je poudarila.
"Predsednica stranke Tanja Fajon je včeraj povedala, da je normalno in očitno celo pričakovano, da se generalni sekretar stranke vmešava v delo ministrstev. In kot sem ugotovila v zadnjih dnevih, je točno to počel tudi v tem primeru. Zgrožena sem nad to izjavo predsednice stranke, saj je takšna praksa nezakonita in nesprejemljiva, odpira vrata sistemski korupciji, proti kateri se je potrebno boriti z vsemi sredstvi," je bila ostra Švarc Pipanova.
Na izjavi za javnost je dodatno pojasnila, da je predsedstvo SD opozorila na možnost, domneve in sume, da je bil v sporni posel v ozadju vpleten tudi generalni sekretar Klemen Žibert. Opozorila je, da je ta v preteklosti že skušal vplivati na nekatere odločitve v njenem mandatu.
Sicer ministrica od ponedeljka ni govorila s Fajonovo, prav tako so jo v stranki izključili iz vseh komunikacijskih kanalov ožjega vodstva stranke, tako da z njimi ne more komunicirati."Kot se je pokazalo v zadnjih tednih, ko sem bila pod ogromnimi pritiski, da odstopim, bi moj odstop že pred nekaj tedni nedvomno pomenil, da bi se na ministrstvu prekrila ali uničila določena dokumentacija," je tudi poudarila.
Kot ministrica sicer prevzema objektivno odgovornost, saj je pogodbo podpisala v dobri veri, da so pristojne službe svoje delo opravile strokovno, zakonito in z dolžno skrbnostjo. "Danes vem, da so mi lagali ter načrtno prikrivali in prirejali podatke. A če odstopim v tem trenutku, se bodo podobne zgodbe nadaljevale in nič se ne bo spremenilo."
Golob: Obtožbe so zares hude. V Levici se nadejajo rešitve še pred interpelacijo
Odločitev o njeni politični usodi je zdaj bolj ali manj v rokah premierja Roberta Goloba, ki bi lahko predlagal njeno razrešitev.
Pred sejo vlade je Švarc Pipanova medijem povedala, da bo njegovo odločitev spoštovala. Podrobne ugotovitve glede primera nakupa sodne stavbe na Litijski cesti pa bo predstavila v prihodnjih dneh oziroma najkasneje v odgovoru na interpelacijo, ki so jo zoper njo v DZ v ponedeljek vložili v poslanski skupini SDS.
Golob je po koncu seje dejal, da je včeraj prejel uradni predlog SD za razrešitev ministrice, od takrat pa se je že večkrat sestal z vsemi akterji zgodbe. "Tudi po pregledu medijev moram reči, da so obtožbe zares hude in da sem se dolžan z njimi podrobneje seznaniti. Zato bom sestanke nadaljeval danes in v naslednjih dneh, če bo to potrebno," je dodal premier.
Da predsednik vlade odlaša z zahtevano politično odločitvijo in igra vlogo preiskovalca, v SD sicer razumejo kot koalicijsko discipliniranje. Če Golob ne bi predlagal razrešitve Švarc Pipan pa neuradno omenjajo tudi možnost izstopa iz koalicije. "Ne bi prejudiciral. Ampak potem se moramo v stranki še enkrat usesti in videti, kakšna je situacija. Se pravi, da SD nekateri ne zaupajo," je danes trdil Han.
"Ostaja preprosto dejstvo, da je ministrica s podpisom pogodbe objektivno odgovorna. In ve se, kaj sledi," je jasen Borut Sajovic iz Svobode, medtem ko vodja poslancev SD Jani Prednik pričakuje, da bo Golob razrešitev ministrice poslal v DZ in "sledil seveda odločitvi svoje koalicijske partnerice."
Protagonistka zgodbe sicer zagotavlja, da bo spoštovala kakršnokoli odločitev premiera Goloba.
"Ko bo prišlo do njenega odstopa, ga bomo sprejeli," je ob robu vrha koalicije dejala koordinatorica Levice Asta Vrečko. Če do tega ne bo prišlo, se bodo pogovarjali naprej, a v Levici se nadejajo rešitve še pred interpelacijo.
"To meče slabo luč na celotno vlado. Ministri smo zavezani h gospodarni porabi javnega denarja in tudi to šteje pod objektivno odgovornost," je še opozorila Vrečko.
KOMENTARJI (3085)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.