Slovenija

V Sloveniji na voljo številni programi za pomoč pri opustitvi kajenja

Ljubljana, 31. 01. 2024 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Danes ni le zadnji dan v januarju, temveč tudi dan brez cigaret. Opustitev kajenja lahko prinese številne koristi za zdravje, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pa ob tej priložnosti poziva vse, ki želijo kajenje opustiti, da se vključijo v številne programe, ki so v Sloveniji na voljo popolnoma brezplačno.

Nikotin je snov, ki zasvoji zelo hitro, vpliva pa tudi na razvoj mladih možganov. Čim mlajši kot ljudje začnejo z njegovo rabo, tem večja je zasvojenost. Ob današnjem dnevu brez cigaret se tako splača spomniti, da ima nikotin, ne glede na to, ali je iz tobaka ali drugega izdelka, številne negativne učinke na vse organske sisteme v telesu.  

Kajenje
Kajenje FOTO: Shutterstock

"Ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete, brezdimni tobačni izdelki, nikotinske vrečke so in še prihajajo na trg pod lažno reklamo, da so pripomočki za opuščanje kajenja. Resnica pa je, da so to samo pripomočki za začetek in vzdrževanje nikotinske zasvojenosti," je opozoril dr. Tomaž Čakš z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Vendar so načini opuščanja za mnoge težki in le redki so sposobni za ta korak, sploh če to poskušajo sami, brez pomoči. "Načini opuščanja so mnogoteri in za različne posameznike različno učinkoviti. Tisti, ki so močno zasvojeni z nikotinom, potrebujejo intenzivno zdravljenje, ki zajema farmakološko, vedenjsko in kognitivno terapijo. Velikokrat pa tisti, ki so zasvojeni in želijo z uporabo izdelkov prenehati sami, v veri, da jim bodo različni nikotinski izdelki pomagali pri prenehanju rabe tobaka, uporabljajo nekontrolirano količino nikotina iz elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk ali brezdimnih tobačnih izdelkov. Na ta način se ne rešijo nikotinske zasvojenosti, ampak jo le vzdržujejo, v telo lahko vnašajo tudi previsoke odmerke nikotina," je pojasnil dr. Čakš.

Za pomoč pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom so na voljo izobraženi terapevti v Zdravstveno-vzgojnih centrih in Centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po Sloveniji. Pomoč se lahko izvaja kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje. 

 

V okviru NIJZ deluje še brezplačna telefonska številka 0802777, in sicer vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro. Preko te številke je možno tudi proaktivno telefonsko svetovanje svetovalca, ki je namenjeno podpori, preprečevanju ponovne rabe nikotinskega izdelka in reševanju trenutnih težav.

 

V lekarnah so na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja, ki pomagajo uporabniku k uspešnejši opustitvi nikotina.

NIJZ želi spodbuditi uporabnike, da se vključijo v številne programe za opuščanje, ki so v Sloveniji na voljo brezplačno, ter po potrebi uporabljajo preizkušene, učinkovite in varne vrste medikamentozne pomoči. Podatki raziskav NIJZ namreč kažejo, da po elektronskih cigaretah, ogrevanih tobačnih izdelkih, nikotinskih vrečkah in brezdimnih tobačnih izdelkih posegajo še posebej mladostniki in mladi odrasli, kar je zelo zaskrbljujoče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Razumnež
31. 01. 2024 13.52
""...ki so v Sloveniji na voljo popolnoma brezplačno."" Srčno upam, da je temu res tako, in da nimamo kakšnih 27 nepolitičnih agencij, organizacij, ali inštitutov, ki molzejo za to "brezplačno" storitev.
rdeč alarm
31. 01. 2024 13.34
Pri nam jih nekdo prodaja steke po 30€ za ta denar dobra zamenjava.bolje kot 52€ A steko.
mackon08
31. 01. 2024 11.36
+3
Za opustitev kajenja ne rabiš noben program samo pamet. Jaz sem kadil od svojega 14 tega leta pa vse do 33 tega leta. Pa sem rekel jutri več ne bom kadil in ne kadim že več kot 30 let, isto je naredila moja žena.
marker1
31. 01. 2024 12.40
+2
Prav tako sem naredil tudi sam pred 36 leti. Vse je v glavi.
Ramzess
31. 01. 2024 10.58
+1
V enega od številnih programov, ne v številne programe, več naenkrat menda ni potrebno.
Verus
31. 01. 2024 10.22
+2
Laž! Ne deluje niti en! Na recept se ne dobi pripomočkov za opustitev kajenja, ker jih ni. Ne bodite medij, ki piše zato, da se piše, ampak pišite zato, ker nekaj veste.
Rafael Kramar
31. 01. 2024 08.38
+1
Najbolj idiotsko hinavski so mi tile hinavski, kao interesi države, da bi opustili kajenje. Če bi naenkrat močno dvignili ceno cigaret, bi jih sigurno ogromno vrglo čike stran. Tako pa dvigujejo trošarine tu pa tam po deset centov, da ja ne bi kdo popizdil in kadit nehal!?
Verus
31. 01. 2024 10.23
+1
To ni način. Podražitev je zloraba odvisnika, ki ga je ustvarila država (vsaka) kot največji diler tobačnih izdelkov! Ta hip imamo dilerja, ki izvaja pritisk na odvisnika. Kadilci pa molče trpijo, čeprav jih je toliko, da so sposobni s protestom spremeniti potek dogodkov. Kot sem že napisal; komaj čakam množično sodbo, v kateri se kadilci uprejo državi. Potreben je zgolj en pogumen odvetnik, ki je hkrati kadilec.
mackon08
31. 01. 2024 18.35
Verus Clavis ne bluzi od tobaka nisi odvisen.
andraa
31. 01. 2024 08.32
+5
bomo kadili še naprej ker bi država obubožala brez naših trošarin
Slabnick
31. 01. 2024 08.22
+9
Te programi samo služijo. Če v glavi nekaj ne preklopiš je težko odnehati.
Dolar Kramp
31. 01. 2024 08.17
+5
Ne bom odnehal.
Fery Zaka
31. 01. 2024 08.14
+5
Jaz sem ravno danes, 5 minut nazaj, opustil kajenje. Za pol ure.