Slovenija

Dan boja proti aidsu

Ljubljana, 01. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

1. december je svetovni dan boja proti aidsu. V primerjavi s številnimi drugimi evropskimi državami in državami po svetu v Sloveniji zaenkrat še ni velike epidemije okužb z virusom HIV.

Kljub temu pa ta problematika v večjem delu sveta ostaja popolnoma neobvladan zdravstveni in tudi razvojni problem, so bile pred svetovnim dnevom aidsa ugotovitve nekaterih strokovnjakov, ki se v različnih institucijah ukvarjajo s problematiko te bolezni. Številni bolniki, oboleli z virusom HIV, se srečujejo z diskriminacijo in izključenostjo iz družbe, tudi v Sloveniji, kar po besedah ministra za zdaravje Dušana Kebra predstavlja grožnjo tudi za vse tiste, ki te bolezni ne prepoznajo oziroma imajo predsodke v zvezi s tem.

V Sloveniji najmanj 122 okuženih

V Sloveniji živi trenutno najmanj 122 okuženih s HIV, od tega 26 bolnikov z aidsom in 96 oseb, ki še niso obolele za to boleznijo. V letošnjem letu je bila okužba s HIV prepoznana pri 19 ljudeh, dve osebi sta zboleli za aidsom, tri osebe pa so zaradi tega umrle. Delež okuženih je najvišji, kot kažejo tudi podatki Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) za preteklih nekaj let, v skupini moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Kljub temu pa, kot je poudarila Irena Klavs z oddelka za aids in spolno prenesene okužbe z IVZ, za zdaj delež okuženih v tej skupini še nikoli ni dosegel pet odstotkov. Po njenem prepri čanju je tudi zelo vzpodbudno, da se hitro širjenje okužb med injicirajočimi uživalci prepovedanih drog in njihovimi spolnimi partnerji v Sloveniji še ni začelo.

Letos umrlo 3 milijone ljudi

Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in UNAIDS je v letošnjem letu zaradi aidsa umrlo več kot tri milijone ljudi, pet milijonov pa se jih je okužilo s HIV. Tako naj bi ob koncu leta 2002 v svet živelo že več kot 42 milijonov ljudi, okuženih s HIV. Daleč najhuje je v državah Podsaharske Afrike, kjer je že skoraj 30 milijonov okuženih z omenjenima virusom, v razvitih državah pa epidemija ostaja koncentrirana v marginaliziranih skupinah. Prav tako je kritična situacija v vzhodni Evropi in osrednji Aziji, kjer se je v letu 2002 okužilo že 250.000 ljudi, z HIV/aids pa živi na teh območjih že 1,2 milijona ljudi.

Kaj lahko pričakujemo v prihodnje?

Po oceni Klavsove bo razvoj epidemije v Sloveniji pogojen predvsem z velikostjo skupin prebivalcev z višje tveganim spolnim vedenjem, s stopnjo spolne aktivnosti v teh skupinah, s hitrostjo oblikovanja novih partnerskih zvez, s pogostostjo nezaščitenih spolnih odnosov ter z obsegom mešanja teh različnih skupin glede na intenzivnost in vrst spolnih aktivnosti. Razvoj epidemije pa bo v veliki meri pogojen tudi z velikostjo skupine, ki injicira prepovedane droge, z obsegom souporabe pribora za injiciranje ter tudi z obsegom heteroseksualnega mešanje injicirajočih uživalcev drog z neuživalci.

Kot je poudarila državna sekretarka za krepitev zdravja in preventivo na zdravstvenem ministrstvu Jožica Maučec Zakotnik, država zagotavlja izvajanje anonimnega testiranja skupaj s svetovanjem na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete. Prav tako promovirajo varno spolno vedenje med najbolj prizadeto skupino moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. S sredstvi za preprečevanje zasvojenosti pa sofinancirajo tudi programe sekundarne preventive med uživalci prepovedani drog in programe zmanjševanja škode zaradi uživanja drog.

Dan boja proti aidsu
Dan boja proti aidsu FOTO: Reuters

Po besedah Evite Leskovšek z oddelka za zdravstveno vzgojo na IVZ so v letošnjem letu na inštitutu koordinirali nacionalno raziskavo Zdravje, življenjski slog, stališča, zdravje in spolnost, ki je pokazala, da se je povečala uporaba kondoma ob prvem heteroseksualnem spolnem odnosu. Tako, kot je poudarila, ostaja le manjšina mladih, ki niso zaščiteni pred zanositvijo in spolno prenosljivimi boleznimi, k temu pa je prispevala v veliki meri tudi vzgoja za zdravo spolnost v slovenskih osnovnih šolah.

Akcije ob dnevu boja proti aidsu

V letošnji vseslovenski kampanji ob prvem decembru, svetovnem dnevu aidsa, ki jo simbolizirajo rdeče pentlje, so se združili IVZ, Rdeči križ Slovenije in Aids fundacija Robert. V okviru te akcije bodo v naslednjih dneh razdelili 2500 plakatov, 20.000 zloženk, 25.000 redečih pentelj in 35.000 letakov s kondomom. Po Sloveniji bodo postavljene številne informacijske stojnice, v slovenskih srednjih in osnovnih šolah ter dijaških domovih pa bodo potekale številne okrogle mize in predavanja na to temo. Letošnji svetovni dan aidsa, ki bo potekal pod geslom Živi in pusti živeti - brez stigme in diskriminacije, še posebej poudarja vprašanja in tabuje v zvezi s človekovimi pravicami, zanikanjem, marginalizacijo ter socialno izključenostjo oseb, okuženimi z virusom HIV. Pri tem je Leskovškova dejala, da je to svetovni problem, ki ga ne ne moremo reševati z izolacijo in še poudarila, da je pri reševanju tega problema potreben celovit pristop, ki bo vključeval podporo vlade, varovanje človekovih pravic, zadostna sredstva za posamezne programe in podporo nevladnih organizacij pri preventivi in različnih oblikah pomoči.

Vseslovenski akciji ob tem dnevu pa se pridružujejo tudi študentje medicine - projekt Virus, Študentski organizaciji v Ljubljani in Mariboru ter Zveza študentskih klubov Slovenije, ki bodo skupaj razdelili 100.000 kondomov, 35.000 informativnih brošur, 60.000 letakov s kondomom ter 10.000 rdečih kovinskih pentljic. V akcijo je vključenih 35 mest, 17 fakultet in pet srednjih šol v Ljubljani.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17