Novi premier Marjan Šarec je s svojimi koalicijskimi partnerji na četrtkovi prvi seji vlade imenoval nekaj novih državnih sekretarjev. Na seznamu se je znašel tudi Damir Črnčec, strokovnjak za varnostna vprašanja in nekdanji prvi mož Sove v času druge vlade Janeza Janše ter strastni "tviteraš", ki ga je Šarec imenoval za svojega svetovalca za državno varnost. To pa je takoj sprožilo burne odzive v javnosti z vseh strani.
Črnčec je namreč znan po svojih odkritih "ksenofobnih, homofobnih in rasističnih stališčih", pravijo v nevladnih organizacijah, ki so na Šarca naslovili odprto pismo in poziv, naj "nemudoma odstavi" Črnčeca iz svojega kabineta.
"Z osuplostjo smo sprejeli informacijo, da ste v svoj kabinet kot državnega sekretarja za državno varnost imenovali Damirja Črnčeca. Gre za človeka, ki se v svojih javnih nastopih in izjavah brezsramno poslužuje odkrito rasističnega diskurza," so zapisali v pismu, pod katerega se je podpisalo 26 nevladnih organizacij.
'Marjan, to ni hec!'
Imenovanje človeka, ki "po spletu in v svojih javnih nastopih odkrito širi sovražni govor" je nezaslišano za vlado, ki je ves čas pred volitvami in med sestavljanjem koalicijske pogodbe poudarjala, da nasprotujejo ustvarjanju sovraštva in "normaliziranju" sovražnega govora, menijo tudi v Inštitutu Danes je nov dan. Zato so začeli zbirati podpise za peticijo, ki jo bodo predali Šarcu. Svojo obrazložitev so naslovili z "Marjan, to ni hec!".
Črnčeca so prepoznali kot osebo, ki je intenzivno soustvarjala "načrtno zastrupljanje stanja duha in javnega prostora". "Javno objavljena stališča g. Črnčeca so splošno znana in jih je preveč, da bi jih navedli, zato le na kratko: muslimani so rakaste celice, zasejane po celi Evropi, po njegovem mnenju je deportacija beguncev "edino zdravilo" za "nezakonite migrante", problematike pa ne bomo rešili tako dolgo, dokler iz Slovenije ne bomo nagnali zadnjega begunca," so povzeli njegove izjave v peticiji.
Spomnimo, kaj so koalicijski partnerji zapisali v prvi točki koalicijske pogodbe: "Na podlagi doseženega medsebojnega dogovora, spoštovanja pravnega reda Republike Slovenije in Evropske unije, parlamentarne demokracije in demokratičnih standardov ter spoštovanja do vseh ljudi, ne glede na rasno, versko ali katero koli drugo osebno okoliščino, smo se spodaj podpisane politične stranke odločile za podpis (naslednjega) koalicijskega sporazuma."
Zato se sprašujejo, ali se bo vlada še lahko "prodajala" za solidarno in empatično in ali bo njena varnostna politika v skladu z "demokratičnimi standardi", ki jih omenjajo v koalicijski pogodbi.
Šarec se ne želi opredeljevati do njegovih stališč
Na razburjanje javnosti glede imenovanja novega državnega sekretarja za državno varnost se je premier Šarec odzval zelo skopo. V njegovem kabinetu so zapisali, da je Črnčeca imenoval zgolj zaradi njegovih izkušenj, saj da gre za "priznanega strokovnjaka tako na teoretičnem kot na praktičnem področju".
"Ne želi se opredeljevati do preteklih objav oziroma stališč g. Črnčeca, od novoimenovanega državnega sekretarja pa pričakuje, da bo sledil politiki in usmeritvam te vlade," so še zapisali v Šarčevem kabinetu.
Koalicijske partnerice do zadnjega niso vedele?
Koalicijske partnerice izbire Črnčeca ne želijo komentirati. Pojasnili so nam le, da do zadnjega niso vedeli vseh imen, tako da je bilo tudi zanje imenovanje Črnčeca presenečenje. O predlogu državnih sekretarjev so namreč ministri glasovali v paketu.
To so potrdili v stranki SD: "Damir Črnčec je izbira Marjana Šarca, za katero smo izvedeli na prvi seji vlade."
Levica: Šarec prvič 'požrl besedo'
Brez komentarja pa niso ostali v Levici, ki je z manjšinsko vlado Marjana Šarca sklenila dogovor o sodelovanju. Vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec je dejal, da bi lahko premierjevo "nespametno potezo" ponazorili s Črnčecevim tvitom, v katerem pravi, da so migranti nasilni kriminalci, ki s seboj prinašajo neznane viroze, garje in podobne bolezni.
"Mislim, da je to lahko dobra prispodoba tega, kaj Črnčec prinaša v kabinet predsednika vlade," je ocenil Vatovec.
Glede na to, da se je Šarec "postavil tudi kot branik netoleriranja sovražnega govora, hujskaštva in podobnih fenomenov", je po Vatovčevih besedah imenovanje Črnčeca "ravno nasprotje teh njegovih stališč". Šarec je s tem imenovanjem po mnenju Vatovca "prvič požrl besedo". V Levici pa to potezo vidijo tudi kot "nek resen zasuk v desno".
V Levici bodo sicer za zdaj vztrajali na tem, da se izpeljejo ključni projekti, za katere so se dogovorili. "Če bodo pa ti koraki v desno, ki so se že začeli kazati, premočni, bomo pa seveda morali razmisliti, kakšen bo vnaprej status Levice," je dodal Vatovec.
Nekoč podpornik Janše, zdaj sta na različnih bregovih
Črnčec je sicer po izobrazbi politolog, svojo poklicno kariero pa je začel kot slovenski častnik. Leta 2005 je postal direktor Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo (OVS), kjer je ostal dva mandata.
Civilnodružbeno se je angažiral tudi kot predsednik društva Evropska Slovenija in zatem kot prvi mož Odbora 2014, ki se je zavzemal za izpustitev Janše iz zapora po obsodbi v zadevi Patria. Se je pa pozneje Črnčec pri Janši slabo zapisal, ko je med drugim ocenil, da je generacija iz Demosa izčrpana zaradi vojevanja nepoštenih četrtstoletnih bitk in da je čas, da svoje sposobnosti pokažejo nečaki. Kritičen je bil tudi do odziva SDS ob odhodu dolgoletne Janševe podpornice Vere Ban iz SDS in dejal, da je stranka, ki banalizira odhod svoje moralne avtoritete, očitno postala žrtev zgrešene samopodobe.
Da med Črnčecem in Janšo ni več naklonjenjenosti, je opaziti že dalj časa. Janša pa je že v četrtek zvečer, ko je v javnost prišla informacija o imenovanju Črnčeca, na Twitterju zapisal: "Sedaj lahko vsi vidijo to, kar smo, pozno na žalost, odkrili pred tremi leti – pa mnogi niso verjeli." Prvak SDS pa je bil tudi tokrat "ustvarjalen" z besedami, saj je Črnčeca označil za "podtaknjenca".
Na družbenih omrežjih in spletnih portalih se sicer kar vrstijo zgroženi odzivi na imenovanje Črnčeca v kabinet predsednika vlade, ki prihajajo tako z "desne" kot z "leve" strani.
KOMENTARJI (448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.