Po pogovoru z najverjetnejšim mandatarjem Borutom Pahorjem je predsednik DeSUS Karl Erjavec izjavil, da sta "imela zelo zanimiv pogovor, vendar je DeSUS še zelo daleč od koalicije oziroma od vstopa te stranke v bodočo koalicijo". Erjavec meni, da bo to še nekaj časa trajalo. "Dogovorila sva se, da bomo do sredine tedna prejeli osnutek nove koalicijske pogodbe," je dejal in dodal, da bodo glede na veliko zaupanje, ki ga je dobila stranka DeSUS na volitvah, vztrajali pri izboljšanju najnižjih pokojnin.
Medtem pa je Pahor dejal, da so v stranki že uskladili osnutek koalicijske pogodbe. Kot je pojasnil, bodo ta osnutek jutri dobili vodje strank Zares, DeSUS, LDS in SLS + SMS, stranke pa bodo imele nato po njegovih besedah za pripombe in predloge nanj čas do nedelje. Dodal je, da bo prihodnji teden dovolj časa, da pogodbo na neformalni ravni začnejo usklajevati. Kot meni, bo na konstitutivni seji državnega zbora prihodnjo sredo gotovo predmet razprave tudi dogovor o skupni podpori kandidatom za predsednika in podpredsednike DZ.
Medtem ko Erjavec trdi, da so bili pogovori s Pahorjem korak nazaj, pa zadnji meni, da gre za nesporazum. "Najin današnji pogovor je bil namenjen prav temu, da ga povabim, da enakopravno vstopi v usklajevanje delovnega osnutka koalicijske pogodbe in v tem smislu je bil po mojem mnenju storjen korak naprej," je dejal predsednik SD.
Erjavec je namreč opozoril, da kot predsednik DeSUS-a "ne pristaja na neenakopraven položaj stranke glede na preostale tri morebitne koalicijske partnerice". Erjavec je dejal, da "nikakor ne bo pristal na formulo 3 + 1", saj pričakuje, da bodo v koaliciji enakopraven partner. Dejal je, da ne vidi razloga, da ne bi bil obrambni minister tudi v novi vladi. V okviru kadrovskih zadev pa sta se s predsednikom SD Pahorjem pogovarjala tudi o mestu predsednika državnega zbora. V primeru, da se Zares odpove tej funkciji, meni, da mora po načelu enakopravnosti to mesto ponuditi stranki DeSUS.
Dodaja, da imajo za to mesto "zelo dobrega kandidata, Vasjo Klavora". Dosedanji podpredsednik DZ Klavora ima po Erjavčevem mnenju potrebne izkušnje in bi lahko bil dober predsednik državnega zbora.
Vendar pri stranki Zares pravijo, da so naklonjeni kandidaturi za predsednika DZ. Torej, čeprav predsednika omenjene stranke Gregorja Golobiča ta funkcija ne zanima, še ne pomeni, da novi predsednik DZ ne bo prihajal iz njihovih vrst. V stranki sicer razmišljajo o kandidatu, ki ima nekaj parlamentarnih izkušenj.
Predsednica LDS Katarina Kresal pa je dejala, da o vprašanju, kdo bo zasedel mesto predsednika DZ, poteka razprava tudi v LDS. Poudarila je, da pri tem vprašanju ne gre toliko za odločitev ene stranke, pač pa za odločitev vseh prihodnjih partneric v koaliciji, ker bo to prvi preizkusni kamen delovanja koalicije.
Glede prihodnje vloge predsednika DeSUS in ministra za obrambo Karla Erjavca pa je Kresalova poudarila, da "zdaj ni čas za prepire in izključevanja, ampak za to, da najdemo sporazum".
Erjavec vztraja pri svojem
Erjavec je sicer iz pogovora s Pahorjem zaključil, da niso "nič bližje koaliciji, morda še kakšen korak nazaj". Zlasti zato, ker se mu zdi, da bodo pogajanja okoli vsebine koalicijske pogodbe zelo trda glede na stališča, ki jih je javnosti že predstavil najverjetnejši mandatar. “Tudi to, kar je bilo sproženo v minulem tednu, da nekateri koalicijski partnerji pričakujejo formulo 3 + 1.” S to formulo se DeSUS po besedah Erjavca ne bo strinjal. Če pa se bo vztrajalo pri tem, se Erjavec boji, da bo morda potrebno, da "mandatar začne tudi kakšne druge pogovore s kom drugim".
Erjavec je še povedal, da bi lahko bil DeSUS v novi koaliciji prav gotovo tretja najmočnejša stranka, ki bi lahko prispevala k močni stabilnosti nove vlade, zato Erjavec ne vidi nobenega razloga, da bi bila namesto "formule 3 + 1" "formula 4 + 0". Prvak DeSUS si želi, da bi pri nadaljnjih pogajanjih spoštovali "formulo 4 + 0" in pričakuje, da bo DeSUS sodeloval enakopravno pri oblikovanju koalicijske pogodbe.
Za Erjavca ne bi bilo moteče, če bi se koaliciji pridružila tudi stranka SLS, prej nasprotno. Erjavec celo meni, da bi bilo to v "tej fazi potrebno, če želi Slovenija dobiti koalicijo".
Znane vodje poslanskih skupin
Stranke so Francetu Cukjatiju, ki mora priraviti prvo sejo novega parlamenta, poslale sporočilo, da bo SD vodil Bojan Kontič, SDS bo vodil Jože Tanko, Zares Gregor Golobič, DeSUS Franc Žnidaršič in LDS Katarina Kresal.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.