Skupnost internirancev Dachau je na današnjem izrednem zboru in srečanju članov kritično spregovorila o trenutnem političnem stanju v državi. To kar doživljamo v javnem življenju Slovenije, ni svetla tradicija evropskega razsvetljenstva, temveč je bolj podobno mračnjaštvu med leti 1936 in 1940 v bivši kraljevini Jugoslaviji, menijo. "Takrat je bilo in danes gre za isto kombinacijo političnega nasilja in tradicionalne klerikalne dvoličnosti," pravi član skupnosti Rino Simoneti..
Simoneti je še menil, da se določeni ljudje trudijo predrugačiti zgodovino in prikazati odpor proti okupatorju na strani ZDA, Velike Britanije in Sovjetske zveze kot notranji državljanski boj, v katerem so zmagali poraženi domobranci, zmagoviti partizani pa so bili poraženi. Prav tako Simoneti, da je ravnanje domobrancev med vojno "ne samo pasivna kolaboracija, temveč veleizdaja naroda".
"Današnji časi niso naklonjeni strpni analitični kritiki, kultura razprav je nizka, prevladuje prostaška retorika o ljudeh, ne o stvari. Nič ne smeš reči o ravnanju močnih, saj si takoj obsojen kot sovražnik," še pravi Simoneti. Med drugim tudi meni, da je sprejemanje takšnega stanja že samoumevno in zato nevarno.
V Skupnost internirancev Dachau prav tako menijo, da so priče naraščanja vpliva države in politike na delovanje podjetij, zavodov, šol in medijev.
Predstavniki skupnosti so danes na pokopališču Žale položili venec na kenotaf žrtvam dachauskih procesov, vendar pa še vedno ne vedo kje so bile žrtve pobite in kje so pokopane. Je pa skupnosti uspelo doseči, da je omenjeni kenotaf država razglasila za spomenik narodnoosvobodilnega boja.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.