Slovenija

'Da se ne bo ponovilo leto 2008'

Ljubljana, 14. 05. 2010 13.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikati javnega sektorja vlado pozivajo, naj v DZ vloži le nujne spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, o preostalih pa naj še premisli, da se ne ponovi leto 2008.

Med nujne spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju Konfederacija sindikatov javnega sektorja šteje tiste, ki se nanašajo na uskladitev plač z inflacijo in na odločbo ustavnega sodišča glede sodnikov in funkcionarjev. "Vse drugo dajmo še razmisliti, da se nam ne bo zgodilo tisto kot leta 2008, ko smo nepripravljeni, zaradi bližajočih se volitev in računa politike, da bo uveljavitev novega plačnega sistema prinesla nekaj političnih točk, šli v plačni sistem, ki je bil nedomišljen, nerazdelan in se že dve leti bodemo z napakami, ki povzročajo socialne konflikte, napetosti in nezadovoljstva posameznih skupin," je pozval predsednik konfederacije ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj.

Štrukelj vlado poziva, naj počaka s spremembami zakona o plačah v javnem sektorju.
Štrukelj vlado poziva, naj počaka s spremembami zakona o plačah v javnem sektorju. FOTO: Dare Čekeliš

Kot pravi, predloge vlade v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju, ki gredo izključno v smer varčevalnih ukrepov, zavračajo. Ob tem opozarja na "nekontrolirane izlete predsednika vlade" oz. izjave, ki napovedujejo zategovanje pasu, naslednji dan pa se jih popravlja, da s tem niso mišljene plače. "Jasno je, da gre za velik obseg javnih sredstev, a krize, ki definitivno je, in ne moremo se pretvarjati, da ne zadeva vseh nas, ni mogoče izkoristiti za to, da bi se javnim uslužbencem in zlasti učiteljem dolgoročno, za zmeraj, poslabšal njihov delovni položaj," opozarja.

Vlado svari, da bi poskus uveljavitve podobnega ukrepa, kot ga je pred kratkim španska vlada – vsem javnim uslužbencem so plače znižali za pet odstotkov –, nedvomno pomenil stavko javnega sektorja. Spomnil je, da ima Sviz 40.000 članov, celotna konfederacija pa 74.000 članov, "kar pomeni, da gre za ključno silo, ki je sposobna organizirati splošno stavko v javnem sektorju".

Štrukelj je komentiral tudi odločitev pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja o ustanovitvi stavkovnega odbora. Kot nenavadno je označil to, da njihove stavkovne zahteve še vedno niso znane. Dokler jih ne poznajo, pa se tudi ne morejo odločiti, ali se jim bodo pridružili.

'Reforma je potrebna, a ne na tako grob način'

Medtem v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) vladi predlagajo, naj spremeni nekatere predvidene spremembe pokojninske zakonodaje. Izračun pokojnin naj se opravlja na podlagi 24-letnega plačnega povprečja, strinjajo pa se s predlogom za dvig upokojitvene starosti na 63 oz. 65 let, je pojasnil Goran Treursić iz Sviza. Predlagajo še, naj bo postopni dvig upokojitvene starosti po tri mesece na leto, saj se bodo sicer nekateri zaposleni znašli v situaciji, ko bodo upokojitveno starost lovili "kot pes, ki lovi svoj rep, pa ga nikoli ne more ujeti".

"Zavedamo se, da je pokojninska reforma potrebna, a ne na tako grob način, kot je predlagala vlada," pravi Treursić. Izpostavil je, da vladni predlog predvideva izračun pokojnin na podlagi 34-letnega plačnega povprečja, dvig upokojitvene starosti na 63 let za ženske ter 65 let za moške ter da bi se prehod do te končne starosti dvigoval po šest mesecev letno.

V nečem bodo morali popustiti tudi sindikati, pravi, a vse ni sprejemljivo. Ob tem je izpostavil nesprejemljivo rešitev, po kateri bi morali imeti vsi učitelji (teh je v Sloveniji okoli 35.000) univerzitetno izobrazbo. "Če nekdo ima univerzitetno izobrazbo, je vprašanje, kako bo tak človek šel pri starosti 65 let v pokoj. Nikakor, saj če upoštevamo pet let študija, smo takoj na upokojitveni starosti 66 ali 67 let," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
15. 05. 2010 08.44
+1
hah,odgovor veleumi prosim
Buena Vita
15. 05. 2010 08.44
zakaj je pahor zaposlil 3173 uradnikov,, če pravi da je recesija,
tali?ni tom
14. 05. 2010 14.50
se bstrinjam ker večina ne dela nič, le čakajo plačo po pisarnah in uradih, le poglejte uradne ure le trikrat na teden pa še takrat čakaš kot osel.delati pa bi morali vsak dan tudi nedelje saj jih plačujemo delavci ki tudi delamo vsak dan, naprimer trgovci 7 dni na teden , pa plačo absolutno zmanjšat na mimnimalno kot jo mamo mi pa bojo videl kaj je realno življenje v izkoriščev alskem sistemu v banana sloveniji
tacamaca
14. 05. 2010 14.27
Študirat 15 let...se pravi do 30 -ga leta,potem na ta račun fajn plačo vlečt...pr 65 pa v penzion.Se pravi po 35 letih delovne dobe. Ostali pa ta čas že veselo plačujemo v pokojninski sistem 10 let...delal bomo pa še 10 let dlje kot oni za crknen denar. Tukaj javni sektor ni samo šolstvo,ta je še najmanj problematičen.Ostali namnoženci bi pa lahko bli ob dvajset procentov takoj....mislim plače in kadra.