Slovenija

Da ne bo nepotrebnih stroškov

Ljubljana, 14. 06. 2007 14.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z evropsko kartico zavarovanja se lahko izognemo visokim stroškom zdravstvenih storitev v tujini.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je pred poletno turistično sezono opozoril na postopke za ureditev obveznega zdravstvenega zavarovanja med začasnim bivanjem v tujini. Ne glede na to, v katero državo potujemo, velja pravilo, da si vsaj štiri dni pred odhodom v tujino uredimo svoje zdravstveno zavarovanje. Osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane v Sloveniji, imajo v času začasnega bivanja v drugih državah pravico do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja. Listine za tujino lahko sicer naročite tudi preko spleta.

Postopek uveljavljanja in obseg pravice do zdravstvenih storitev je odvisen od tega, kje zavarovane osebe uveljavljajo zdravstvene storitve. ZZZS brezplačno izdaja evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, s katero so zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev pri zdravnikih ali zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže in sicer v državah članicah EU in Evropskega gospodarskega prostora, v Švici, na Hrvaškem in v Makedoniji.

Evropska kartica za zdravstveno zavarovanje, s katero so zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev.
Evropska kartica za zdravstveno zavarovanje, s katero so zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev. FOTO: POP TV

Samoplačniške zdravstvene storitve

Če zavarovane osebe v zgoraj navedenih državah uveljavljajo pravico do zdravstvenih storitev pri zasebnih zdravnikih ali zasebnih klinikah, ki nimajo pogodbe s tujim nosilcem zavarovanja, bodo morale stroške poravnati same, so sporočili iz zavoda.

Zavod obenem opozarja, da predpisovanje zdravil vnaprej zgolj zaradi potovanja oziroma dopusta, ne pa tudi zaradi medicinskih razlogov (izbor ustrezne terapije na podlagi postavljene diagnoze), ni v skladu z načeli racionalnega in strokovnega predpisovanja. V obdobju pred poletnimi dopusti namreč vsako leto opažajo, da predpisovanje zdravil, poraba in izdatki zanje močno narastejo. Kot ob tem opozarjajo, so nepotrebne poletne zaloge zdravil tvegane tudi zaradi neugodnih pogojev za shranjevanje zdravil (vročina v avtu, mraz v letalskem trupu). Na veliki večini dopustniških destinacij obstaja urejena zdravstvena služba. Nenazadnje pa so izjemno pomembni tudi ekonomski razlogi, saj bi lahko škodo zaradi zavrženih neuporabljenih zdravil brez dvoma koristno porabili v druge zdravstvene namene.

V primeru, da bodo morali zavarovanci v teh državah stroške poravnati sami, lahko po vrnitvi v domovino uveljavljajo povračilo stroškov na pristojni območni enoti ali izpostavi ZZZS. Za povračilo je treba predložiti medicinsko dokumentacijo in originalne račune. Na tej podlagi jim bodo v upravičenem primeru povrnjeni stroški v višini, kot to prizna tuj nosilec zavarovanja v kraju, kjer so bile storitve opravljene.

V ostalih državah morajo zavarovane osebe zdravstvene storitve plačati same. V primerih zahtevkov zavarovanih oseb za povračilo stroškov zdravstvenih storitev upošteva zavod prav tako le originalne račune, hkrati pa vsakič preverja tudi nujnost oziroma potrebnost posegov in opravljenih storitev. Na tej osnovi povrne stroške zdravstvenih storitev v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji. Prevoz zavarovane osebe iz tujine v domovino pa ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, opozarjajo na zavodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
14. 06. 2007 17.50
Kako so bile te zadeve v "svinčenih časih enostavne!". Mlajšim naj zaupam, da nas niso kar pobili ali deportirali na Gli otok ali v Sibirijo. Imeli smo zdravstvene izkaznice, to so bile take knjižice, malo manjše od današnjih potnihlistov, nič slike, biometrije in krvne skupine,razvozlane DNA ali tipa tkiva za presajanje kostnega mozga. Če si se nekje v hribih, npr. v Franciji, polomil, bil ene 14 dni v bolnišnici so na koncu rekli, da bodo že uredili. V Angliji oz. Veliki Britaniji itak ni problema, le zdravstvo imajo tako bedno, da si naši evrofili tega sploh ne predstavljajo, tam te vsa sproščenost mine prvi trenutek, ko prestopiš prag "one of the best clilnic in London" npr, sam sem bil slučajno enkrat v St,Mary-s Hospital". In zdaj nam dajejo neka famozna navodila! Kje je tu napredek? Naj kaj evrofil prestopi prag kakšne javne bolnice npr. v Italiji in bo videl to komunajzarsko razliko!!!!