Vlada je danes v parlament poslala s socialnimi partnerji neusklajen predlog pokojninske reforme in reforme trga dela, medtem pa so se nadaljevala pogajanja o pokojninski reformi, v katerih so se osredotočili na problematiko poklicnih pokojnin. Tako predstavniki sindikatov kot delodajalcev so zadovoljni z izkupičkom.
"V veljavni pokojninski reformi je bilo prehodno obdobje za tiste, ki so bili pred tem vključeni v sistem beneficirane delovne dobe, prekratko, da bi omogočilo zavarovancem zbrati dovolj denarja za poklicno pokojnino," je po sestanku dejala Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
"Zdaj jim grozi, da ostanejo v službi z dolgim nosom, ker ne izpolnjujejo enega pogoja za uveljavitev poklicne pokojnine, to pa je dovolj denarja na osebnem računu," je pojasnila in dodala, da po njenih besedah skušajo opredeliti, kdo bi moral biti upravičen do takšnega kritja dela poklicne pokojnine. Tokat sicer niso končali obravnave poglavja, vendar se zdi, da bodo našli dobro rešitev, je ocenila Böhmova.
Kad je slabo upravljal s sredstvi
Predstavnica delodajalcev Tatjana Čerin pa je povedala, da je za delodajalce velik problem register delovnih mest, za katere se plačuje poklicno zavarovanje, in je nespremenjen že 20 let. "Ta register je nujno prečistiti in izključiti iz njega tista delovna mesta, ki ne sodijo več med težja in zdravju škodljiva. Po potrebi pa je treba vključiti morda kakšno novo, ki ga do zdaj nismo poznali," je menila.
Problem po njenih besedah pomenijo tudi prenizka sredstva, zbrana na individualnih računih zavarovancev, ki bi se želeli poklicno upokojiti, pa nimajo dovolj zbranih sredstev – tudi zato, ker je bilo izhodišče v višini prispevne stopnje neustrezno. Delodajalec namreč, kot pravi, pričakuje, da se bo delavec v določenem obdobju upokojil. "Vendar delavec zaradi pomanjkanja sredstev na svojem osebnem računu nadaljuje delo," je pojasnila in dodala, da je bila "Kapitalska družba (Kad) izjemno slab upravljavec teh sredstev."
Kot navaja predlog pokojninskega zakona, ki ga je vlada potrdila danes, je v veljavni ureditvi problematična predvsem nejasnost sistema obveznega dodatnega zavarovanja v skladu obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (SODPZ). Tu namreč ni popolnoma razvidno, kako je bil sistem zamišljen.
Kad je s pokojninskim načrtom sicer določil vse potrebne parametre, torej višino prispevka in naložbeno politiko, upravljal je sredstva in dosegal donos, določil starostne pogoje za poklicno pokojnino ter višino sredstev, ki zadoščajo za izplačilo poklicne pokojnine. A kljub določitvi teh parametrov izračuni kažejo, da okrog 90 odstotkov zavarovancev SODPZ ne bo imelo dovolj sredstev za pridobitev poklicne pokojnine, je še zapisano v predlogu zakona, objavljenem na spletni strani ministrstva za delo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.