Vladna stran in Policijski sindikat Slovenije sta v sredo ob prisotnosti predsednika vlade Boruta Pahorja parafirala sporazum o reševanju stavkovnih zahtev.
Dan kasneje je svet sindikata sporazum podprl, vlada pa ga je zavrnila. Kot pojasnilo za tako odločitev je ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs navedla, da želijo sistemsko, na sodoben način urediti sistem plač v javnem sektorju, in sicer za vse skupine enako. Po njenih besedah namreč parcialno urejanje vprašanja plač za posamezne poklicne skupine ni ustrezno. Parafiran sporazum pa je določal, da bi se plače policistov določale po posebni vladni uredbi in ne v kolektivni pogodbi.
Podpredsednik sindikata Radivoj Uroševič je pojasnil, da o tem še vedno niso uradno obveščeni in pričakujejo, da se bodo v torek z vladno stranjo le srečali na novih pogajanjih, "da bodo končno izvedeli, kdo vodi to vlado". Problematično se mu namreč zdi, da se parafira sporazum in da je ob tem prisoten predsednik vlade, naslednji dan pa da vlada tega sporazuma ne podpre.
Stavka dela policistov se tako nadaljuje. Stavkovni odbor se ponovno sestane v torek dopoldne. Spregovorili bodo o tem, kako naprej, po Uroševičevih besedah pa je mogoča tudi zaostritev stavke. "Ko bomo napovedali zaostritev, jo bomo napovedali, kot gre," je dejal. Hkrati je napovedal tudi vključevanje primerljivih sindikatov iz Evropske unije, ob tem pa poudaril, da je bistveno, da prebivalci stavke ne občutijo.
Medtem so z generalnega sekretariata vlade sporočili, da bo vlada na seji prihodnji četrtek razpravljala o tem, ali je pogajalska skupina s policijskim sindikatom še vedno potrebna. Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar naj bi namreč odstopila od pogajanj s policisti, je poročal Radio Slovenija.
Pahor: Smo v okviru pravne države
Premier Borut Pahor je sicer danes v Bruslju poudaril, da se vlada s stališčem glede plač javnih uslužbencev še vedno giblje v okviru pravne države. Pojasnil je, da je pogodbe treba spoštovati, torej upoštevati načelo pacta sunt servanda, a spomnil, da velja še eno drugo pravno načelo, rebus sic stantibus, ki v primeru dramatičnih sprememb okoliščin dopušča možnost, da pogodbenica spremeni svojo odločitev.
Vlada je odločitev po njegovih besedah spremenila, ker je od podpisa pogodbe gospodarska rast padla s sedem odstotkov na minus devet odstotkov. "Gre za začasen ukrep in upam, da bo sodišče, ko bo razsojalo, razumelo ti dve načeli," je dejal.
Vlada vztraja, da povišanja plač javnih uslužbencev v zaostrenih javnofinančnih razmerah ne bo. V javnosti so namreč zaokrožila nasprotna mnenja, po katerih bi obveznost glede tretje četrtine plačnih nesorazmerij morali izpolniti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.