Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je na slovesnosti v Vačah ob dnevu zastave pozval k enotnemu in tvornemu sodelovanju pri iskanju izhoda iz gospodarske krize.
Dejal je, da vsi vemo, da se je tudi Slovenija znašla v primežu svetovne gospodarske krize in tudi drugih težav, ki so posledica nekaterih napačnih dejanj v preteklosti. "Zadolževali smo se in bilo je lepo. Bilo je lahkotno," je dejal minister in dodal, da imamo danes na izbiro dvoje, in sicer ali stisniti pasove za boljši jutri ali pa se še malo zadolžujemo, "dokler dokončno ne poči in pristali bomo na trdnih tleh, odvisni od tuje miloščine".
"In če bo temu tako, potem lahko to zastavo snamemo in spravimo, pa naj čaka na boljše čase? Ne, tega slovenska zastava pač ne simbolizira," meni Gorenak, ki je ob tem pozval k ukrepanju "tudi zato, da bo ta naš ponos in naš simbol še dolgo plapolal v vetru," je še dejal.
Slovesnost ob dnevu zastave je organiziralo društvo Heraldica Slovenica. Prireditve ob dnevu zastave društvo organizira v spomin na 7. april 1848, ko je bila na zgradbi na Wolfovi ulici v Ljubljani prvič izobešena slovenska zastava.
Študent prava Lovro Toman, pozneje poslanec v dunajskem državnem zboru, je 7. aprila 1848 s prijatelji pri gostilni Zlata zvezda na Wolfovi ulici v Ljubljani razvil slovensko zastavo. Šlo je za protest proti nemški zastavi, ki so jo istega leta na ljubljanskem gradu izobesili privrženci Nemcev.
Zastavo z belo, modro in rdečo barvo smo Slovenci dobili v marcu 1848, določili pa so jo slovenski izobraženci na Dunaju. Barve za slovensko zastavo so bile vzete iz kranjskega grba, saj je bil kranjski grb moder orel z rdečimi šapami na beli podlagi.
KOMENTARJI (892)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.