Slovenija

Da ali ne Uberju? Zakaj se ga v Sloveniji otepamo?

Ljubljana, 23. 06. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 15 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
34

Podjetje Uber, ki s pomočjo aplikacije ponuja prevozne storitve, uspešno vozi po skoraj vsej Evropi. Kljub temu, da se je praktično v vseh državah spotaknil ob birokratske in pravne ovire ali pa so mu očitali nelojalno konkurenco. A njegovo kolesje se ne ustavi zato, ker ga žene zanimanje milijonov potrošnikov. Je učinkovita in ugodna dopolnitev javnega prevoza ter alternativa uporabi zasebnih avtomobilov. Zakaj ga v Sloveniji še nimamo, čeprav je infrastrukturno ministrstvo spisalo predlog novele zakona?

Uberjeve storitve v Sloveniji ne morejo zaživeti zaradi zakona o prevozih v cestnem prometu iz leta 2006. Legalno bi lahko ponujal prevoze le, če bi spremenili zakon, ki bi omogočal najem vozila z voznikom. Trenutna zakonodaja namreč takšno obliko prevoza dovoljuje le za prevoz skupin in ne posameznika.

Infrastrukturno ministrstvo bi spremenilo okosteneli prevozniški zakon, a mu zaradi nasprotovanj nekaterih skupin ni uspelo.
Infrastrukturno ministrstvo bi spremenilo okosteneli prevozniški zakon, a mu zaradi nasprotovanj nekaterih skupin ni uspelo. FOTO: Profimedia

Infrastrukturno ministrstvo je predlagalo spremembe

Letos januarja je ministrstvo, resda z enoletno zamudo, spisalo spremembe zakona, ki bi dodobra premešale prevozniško klimo. Novela bi odprla vrata Uberju. Dopuščala bi, da tudi en sam potnik naroči občasni prevoz, ki je zdaj namenjen le skupini potnikov. To bi seveda na drugi strani pomenilo slabšo pozicijo za taksiste. Izgubili bi prvo mesto pri ponudbi tovrstnih prevozov. Ker se na ministrstvu zavedajo, da bi tak korak pomenil resno konkurenco za taksiste, bi ukinili nacionalno taksi licenco. Na ta način bi zagotovili, da za vse veljajo enaki pogoji. Naslednja novost, ki jo je je želelo vpeljati ministrstvo, je, da bi nadzor in urejanje v večji meri prevzele občine. Določile bi pogoje in načine za izvajanje avtotaksi prevozov.

Poleg licence na državni ravni morajo taksisti po trenutni zakonodaji imeti tudi dovoljenje lokalne skupnosti, ljudi pa lahko vozijo le, če imajo taksimeter. Po novem taksimeter ne bi bil več obvezen, kar je prav tako voda na Uberjev mlin. Taksisti bi lahko vozili brez njega takrat, ko bi imel prevoznik informacijsko storitev, s katero bi potniku, preden bi sedel v avto, natančno predstavil ponudbo, ki bi vključevala predviden čas in ceno poti.

Uber je mobilna aplikacija za naročanje prevozov. Ko v aplikaciji naročimo vozilo, se takoj izriše, kje se nahaja najbližji voznik. Storitev ga napoti k nam, tako da čakamo najkrajši možni čas. V aplikaciji vidimo, kakšen avto prihaja k nam, kdo je voznik in kakšna bo okvirna cena vožnje. Sistem ves čas beleži, kje poteka vožnja in koliko stane. Po koncu vožnje plačamo prek kreditne kartice, ki smo jo vnesli v aplikacijo. Ker gre za brezgotovinsko plačevanje, je sledljivost enostavna, zmanjša se možnost utaje davkov.

Zakaj je ministrstvo predlog umaknilo – kdo nasprotuje Uberju?

Novostim, ki bi bile bolj naklonjene naprednim platformam, so se zoperstavili sindikati, taksisti, gospodarska in obrtna zbornica. Zato je infrastrukturno ministrstvo novelo umaknilo iz javne obravnave. "Prvega predloga niso podprli niti tradicionalni prevozniki, ker naj bi preširoko odprl vrata novim načinom prevozov, niti predstavniki novih rešitev, ker naj bi bil zakon preveč omejujoč. Za pripravljavce predlogov je bil to dejansko dober znak, da se o predlogu splača razpravljati naprej in iskati možne rešitve v okviru predlaganih smeri," so pojasnili z ministrstva.

Kaj so ključni argumenti Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Sindikata delavcev prometa in zvez ter Sindikata Mladi plus, da so tako trdno zavzeli stališče 'stop Uberju'? V objavah na svojih spletnih straneh pišejo, da zaradi praks, ki jih je Uber pokazal v drugih državah in zaradi katerih je v mnogih celo prepovedan. Trdijo, da Uber krši delovno zakonodajo, ker voznikom ne priznava statusa zaposlenih, da krši zakonodajo, ki določa varnostne standarde v prometu in na delovnem mestu ter da nima pod nadzorom podatkov o svojih voznikih in strankah, ki se z njimi vozijo. Poleg tega menijo, da bi takšna novela, ki sicer podpira tehnologijo, na drugi strani odprla vrata negotovim delovnim mestom, znižala delavske standarde, povečala delo na črno in prinesla nezakonita dejanja na področju davčne transparentnosti.

Ali bi Uber zares ogrozil taksiste?
Ali bi Uber zares ogrozil taksiste? FOTO: Thinkstock

Glas taksistov je v tej zgodbi prav tako bučen in oster. Trdijo, da bi novela uzakonila nelojalno konkurenco in znižala zaščitne delovnopravne standarde. Tomo Žmavc iz Društva taxi Ljubljana je prepričan, da so države, ki so imele zaplete z Uberjem, dovolj dober dokaz, da ne delujejo v skladu z zakonodajo in da svojih storitev ne opravljajo dobro. "Če se država tako zelo želi prilagajati eni multinacionalki in takoj spremeniti zakonodajo, potem tu res nekaj smrdi. Namesto da bi bilo mestu in državi v interesu zaščititi obstoječe taksiste, ki polnimo državno malho, in narediti red v taksi dejavnosti, kjer nas je že tako preveč, oni vabijo tujce, da odirajo stranke po svoje, izvajajo nelojalno konkurenco," je kritičen. Taksisti nasprotujejo večini sprememb, ki bi z novim zakonom seveda veljale tudi za njih: ukinitvi nacionalne licence, prenosu pristojnosti na lokalne skupnosti, odpravi obveznih taksimetrov. Novi zakon bi po njihovem mnenju postavil tudi potrošnike v slabši položaj, saj bi znižal njihovo varstvo, zaščito. "Ne samo to, protiustavna bi bila ustanovitev Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa. Bila bi namreč le še en vmesni člen in ’kvazi nadzor’ nad našim že utečenim poslom. Očitno želi država uničiti dolgoletno tradicijo taksi dejavnosti v Sloveniji, kot jo naše društvo zagotovo ima. Če bi Uber prišel, na naš obstoj ne more imeti prevelikega vpliva, saj tarife pri njih nenehno nihajo. Zato marsikdaj ne more biti konkurenčen, bi pa med strankami zagotovo povzročil kaos. V vsakem primeru v taki obliki Uber ne sme priti v Slovenijo, sicer menim, da je tu vse skorumpirano," je bil oster Žmavc. Ministrstvu polaga na srce, da ko bo znova pripravljalo novelo zakona, naj se poveže s stroko, taksisti in ostalimi akterji. Predvsem pa, da čim prej uredi taksi dejavnost.

Cilj novele, ki se pripravlja, je, da se v Sloveniji omogočijo inovativne in napredne tehnologije, ki lahko zagotovijo, da si ponudniki storitev delijo sredstva, čas, znanje in spretnosti ter da uporabniki storitev pridejo do novih storitev z razširjeno ponudbo in nižjimi cenami ter da sodelovanje poteka na naprednih platformah. Ministrstvo za infrastrukturo

Zakaj novela ni po godu Uberju?

Po Skypu smo se pogovarjali s Slovencem Markom Borisem Andrijaničem, ki že več kot dve leti dela za Uber na Poljskem in skrbi za partnerstva z mesti in državami v srednji in vzhodni Evropi ter vodi projekte na ravni EU. Pojasnil je, da novela zakona za Uberjeve voznike določa precej več pogojev in birokratskih ovir kot za klasične taksiste. "To ni upravičeno, saj naši vozniki običajno vozijo nekaj ur na teden. Platforme, kakršna je naša, v prvi vrsti ponujajo možnost dodatnega in fleksibilnega zaslužka," je zatrdil. Takšna ureditev bi bila v nasprotju s smernicami Evropske komisije na področju sodelovalnega gospodarstva. A to je bil zgolj očitek ministrstvu. Skušali so jim zgolj pojasniti, da obstajajo boljše rešitve. Ne pomeni pa, da so obupali nad Slovenijo. "Želimo biti prisotni v vseh naprednih mestih in Slovenija oziroma Ljubljana nista izjemi. Imamo velike načrte, če nam uspe priti na tržišče. Nameravamo vlagati na več različnih področjih. Kot sodelujemo že s Pipistrelom pri razvoju električnih mestnih letalnikov, nas zanima tudi sodelovanje na področju razvoja samovozečih avtomobilov. Prepoznali smo kar nekaj odličnih slovenskih razvojnih centrov, s katerimi bi sodelovali," je predstavil načrte. Uber je torej pripravljen, a čaka na poteze naše politike, na spremembo zakonodaje.

Ministrstvo, zaradi vseh teh nestrinjanj, zdaj sodeluje s socialnimi partnerji, zbornicami in drugimi zainteresiranimi. Skušajo najti rešitev, s katero se bo strinjalo največje možno število vpletenih v to problematiko. Predvsem pa, da bodo pogoji za vse prevoznike jasni. Ob tem so pojasnili, da je njihov cilj, da se stvari na področju mobilnosti začnejo premikati. Manijo, da nove priložnosti potrebujejo tako potrošniki kot podjetniki. Povezava med njimi bi ustvarila sodelovalno gospodarstvo, kot ga opredeljuje tudi Evropska komisija. "To lahko pomembno prispeva k ustvarjanju delovnih mest in rast v EU, če se spodbuja in razvija na odgovoren način. Uspeh platform za sodelovanje lahko pomeni izziv za obstoječe udeležence na trgu in prakse, vendar z omogočanjem posameznim državljanom, da ponujajo storitve, spodbujajo tudi nove možnosti zaposlovanja, prožno organizacijo dela in nove vire prihodka," so prepričani.

Kako na očitke taksistov in sindikatov odgovarja Uber?

Andrijanič meni, da nasprotniki ne razumejo koncepta Uberjevega poslovnega modela, ki je idealen predvsem za tiste, ki iščejo dodaten in postranski zaslužek. "Ne gre za profesionalce v klasičnem pomenu besede," je znova poudaril. Torej ni bojazni, da bi Uberjevi vozniki izrinili običajne taksiste.

Če so Uber ali druge prevozne platforme res tako slabe, zakaj navdušujejo milijone uporabnikov v Evropi?

Dejstvo je, da v več evropskih državah tečejo postopki proti družbi Uber, v nekaterih so jim dejavnost skušali prepovedati ali so jo začasno omejili. Marko Javornik, direktor za mobilnost in turizem v podjetju Comtrade, kjer se med drugim ukvarjajo s problematiko mobilnosti v mestih, se strinja, da je Uber agresivno podjetje, ki orje ledino, in je šel s svojim borbenim pristopom marsikdaj predaleč. A zdaj pri Uberju ugotavljajo, da tak način ni najbolj učinkovit, predvsem pa se ne obrestuje, je prepričan Javornik. Zato so stopili korak nazaj in ubrali pristop sodelovanja. Svojo aplikacijo želijo ponuditi kot dopolnitev ostalim oblikam prevoza v mestih.

To je potrdil tudi Mark Boris Andrijanič. Res, da imajo še kar nekaj tožb odprtih, a v večini primerov jih višja sodišča na koncu zavrnejo in razsodijo v prid Uberja in večje izbire potrošnikov. Tako je bilo na primer v Rimu. Sodišče je aprila lani prepovedalo Uberjeve storitve, češ da so nepoštena konkurenca taksi prevoznikom. Tožba je na višjem sodišču padla. Tudi londonske oblasti so Uberju skušale zapreti pot v mesto in mu niso podaljšale obratovalnega dovoljenja za letošnje leto. Kljub temu še vedno vozi po mestu, saj se je pritožil. Z oblastmi se zdaj dogovarjajo in iščejo rešitev. Uber je namreč pripravljen izpolniti dodatne zahteve, ki mu jih nalaga London.

Andrijanič je odločno pojasnil Uberjevo politiko sodelovanja z mesti in upoštevanje zakonodaje: "V preteklosti smo naredili kar nekaj napak, to nam je jasno, a jih obžalujemo. Od kar se je zamenjalo vodstvo, je prišlo do korenite menjave korporativne kulture in našega odnosa do partnerjev. Tako da smo od začetka letošnjega leta veliko bolj odprti k dialogu in partnerstvu z deležniki na tržišču."

Slovenija je ena redkih držav v Evropi, ki še ni spremenila zakonodaje v prid digitalnim prevozniškim tehnologijam.
Slovenija je ena redkih držav v Evropi, ki še ni spremenila zakonodaje v prid digitalnim prevozniškim tehnologijam. FOTO: Thinkstock

V vseh državah ali mestih, kjer je Uber trčil ob očitke ali tožbe, je bilo to največkrat zaradi nasprotovanj taksistov ali sindikatov. A statistika oziroma številke na drugi strani kažejo, da za velik segment ljudi, mest, držav Uber ali druge prevozne platforme niso moteče ali sporne. "Držav s tako zastarelimi zakonodajami v Evropi v resnici ni več veliko. Spomnim se lahko recimo: Bolgarije, Madžarske in Bosne. V vseh ostalih državah Uber posluje že kar nekaj časa. Danes smo prisotni v 25 evropskih državah. Naše storitve lahko uporabljate v Londonu, Parizu, Berlinu, Rimu, na Dunaju … pa vse do Zagreba," je pojasnil Andrijanič.

Hrvaška je pred dobrim mesecem dni sprejela reformo, s katero so razrahljali prevozniško zakonodajo. Voznikom so omogočili, da uporabljajo ali taksimeter ali digitalno aplikacijo, česar slovenski zakon ne dopušča. Tako je zdaj na hrvaških cestah že več kot 4000 Uberjevih voznikov, aplikacijo uporablja okrog 150.000 potrošnikov. Hrvaška je razumela, da ne gre za vprašanje odpiranja poti Uberju, ampak za vprašanje odprtosti do novih tehnologij in za večjo, boljšo izbiro za hrvaške potrošnike, kakor tudi za številne obiskovalce z vsega sveta, je prepričan Andrijanič. "Odslej lahko poslujemo brez kakršnih koli težav v vseh večjih hrvaških mestih. Danes smo prisotni, poleg Zagreba, tudi vzdolž celotne obale – od Istre do Dubrovnika," je pojasnil. In to kljub temu, da so tudi na Hrvaškem imeli nasprotnike.

Seveda ima vsaka država svojo zgodbo, svoja pravila in zahteve. "Uber se prilagaja zakonodaji vsake države. Spoštujemo varnostna in vsa ostala pravila v mestih, pa tudi na državni ravni. Ni enotnega modela za celotno Evropo, temveč lahko govorimo o razdrobljenih zakonodajah, ki se jim prilagodimo v vsakem posameznem primeru," je razložil Andrijanič.

Uberjevo rojstno mesto je San Francisco. S storitvijo so začeli pred devetimi leti in se iz Amerike hitro razširili po celem svetu. Danes so prisotni v 70 državah in več kot 600 mestih. Beležijo štiri milijarde voženj, pod svojim okriljem imajo štiri milijone voznikov.

'Digitalne platforme so prihodnost'

"Zavirati napredek, mislim, da to ni dobro za Slovenijo," je jasno izrazil svoje stališče Marko Javornik, ko smo ga vprašali, ali meni, da bi bilo dobro, če bi Uber vstopil na slovenski trg. Ali bo Uber dejansko prišel ali ne, se bo odločil sam, vendar moramo zakonodajo prilagoditi novim smernicam razvoja, je prepričan. »To pomeni, da bo vedno več prevozov potekalo prek digitalnih platform. Kar pa seveda zahteva drugačen pristop, kot je bil na primer deset, dvajset let nazaj,« je dodal.

Zakaj so digitalne platforme prihodnost? Kaj prinašajo, komu bi koristile, nas je zanimalo? Javornik odgovarja, da je to ena preprostih in praktičnih rešitev, ki bi pomagala zmanjšati promet v mestih, s tem pa bi se zmanjšala tudi onesnaženost. In kar morda slišimo najbolje potrošniki – poznalo bi se nam tudi v denarnicah, seveda na bolje.

A take spremembe se ne morajo zgoditi čez noč. "Prvi korak je digitalizacija, drugi elektrifikacija, tretji je souporaba – torej, da več ljudi uporablja ista vozila. In vsi ti postopni koraki na koncu pripeljejo do trajnostne mobilnost v mestu. Mislim, da je pravilno, da Slovenija tako smer podpre," je prepričan Javornik. Zato meni, da bi morala nova vlada deregulirati prevozniški trg. To bi bila namreč velika priložnost za Slovenijo, ki bi lahko, podobno kot Estonija in Finska, zbrala pogum in šla naprej.

Estonija in Finska sta državi, ki sta prepoznali priložnost digitalnega prevozništva in jo tudi znali dobro unovčiti. Estonija je na splošno podprla digitalizacijo. Rezultat tega je izjemno uspešno startup podjetje Taxify, ki je postalo resni konkurent Uberju. Vanj je namreč investiralo kitajsko podjetje Didi, ki je na Kitajskem prehitelo Uber. Pred kratkim se je podjetje Takify okrepilo še z denarjem Daimlerja, ki je vanj vložil slabih 100 milijonov evrov. Tako je zdaj vredno blizu milijarde evrov. Svojo mrežo digitalnih prevozniških platform je razširilo v 40 evropskih in afriških mest. Napovedujejo še bolj udarno širjenje, vložke Daimlerja pa bodo izkoristili tudi v razvoj in posodabljanje tehnologije.

Finska je še bolj odprta do digitalnega transporta, zato je njihovo ministrstvo spisalo izjemno napreden zakon, ki široko odpira vrata inovacijam. Tako zdaj velja za referenco ne samo v Evropi, ampak tudi po svetu, je pojasnil Marko Javornik.

Andrijanič podobno meni, da bi prihod digitalnega prevozništva, in s tem tudi Uberja, pomenil velik plus za gospodarstvo.

Kaj Uber pomeni za potrošnike in turiste?

Če pustimo napredek, razvoj in dobičke, ki jih na račun platform lahko zaslužijo podjetja, ob strani, in se vrnemo k nasprotnikom Uberja. Ali so njihovi argumenti dovolj trdni, da ostanemo zaprti za tehnološke prevozne storitve? Ali so njihove utemeljitve dovolj tehtne, da rečemo ne, ne samo napredku, ampak tudi željam uporabnikov?

Uber namreč kljub nasprotovanju določenih skupin, kot so na primer klasični taksisti ali sindikati, navdušujejo milijone potrošnikov, ki so zadovoljni z njegovimi storitvami. Ima namreč kar nekaj prednosti v primerjavi s klasičnimi taksiji. Uporabniki izkušnjo opisujejo kot nadvse udobno, saj aplikacija omogoča enostavno naročanje in plačilo prevoza, predvsem pa nazoren pregled nad storitvijo. Osnovne storitve so cenejše. "Nekatere napredne storitve, na primer Uber Pool, še dodatno znižajo ceno, če je uporabnik pripravljen deliti prevoz z drugimi uporabniki. Tudi ko prevoza ne opravlja licencirani voznik, ima Uber digitalne mehanizme, ki zagotavljajo kakovost storitev – voznik in potnika se obojestransko ocenita, možnost pritožbe je enostavna, nadzor nad opravljeno storitvijo je dober. Je pa res, da ob veliki fluktuaciji voznikov ta mehanizem deluje precej slabše," je pojasnil Javornik. Velik plus Javornik vidi tudi v tem, da je Uber lahko odlična dopolnitev javnemu prevozu. Potrošniki ga lahko uporabljajo za dostop do postajališč javnega prevoza oziroma ob nočnih urah, ko ta ne deluje več. "Raziskave potrjujejo takšno uporabo. Po drugi strani pa so raziskave tudi pokazale, da včasih Uber tudi nadomesti javni prevoz, kolo ali pot, ki bi jo uporabnik drugače naredil peš. V tem primeru seveda Uber slabša prometno situacijo v mestu," je razložil. In kar v današnjem hitrem tempu življenja morda najbolj odtehta – povprečni čas čakanja je minimalen, največkrat samo par minut. Uber namreč s tehnologijo in s popularnostjo platforme dosega zelo dobro pokritost v njihovih najpomembnejših mestih.

A ne samo za lokalno prebivalstvo, Uber je izjemno priljubljen tudi med turisti, je zatrdil Andrijanič.

Svobodna izbira?

Na tej točki se zastavi vprašanje svobodne izbire posameznika. Čeprav imajo Uber ali katera koli druga digitalna platforma določene pomanjkljivost in slabe strani, ali mora biti država tista, ki nas s togimi zakoni varuje pred njimi? Ali ne znamo sami presoditi, s kom se je dobro peljati in s kom ne? Ali ne znamo sprejemati odločitev in odgovornosti?

Sploh če veljajo za vse akterje enaki pogoji. Evropsko sodišče je to zagotovilo decembra lani. Odločilo je, da mora Uber izpolnjevati vse pogoje za prevoznika in ne more biti samo posrednik med naročnikom prevoza ter izvajalcem. Kar pomeni, da mora sprejeti odgovornost tako za svoje voznike kot za uporabnike. Zato tudi na našem infrastrukturnem ministrstvu zdaj pripravljajo takšno novelo, "ki bo omogočila nove oblike prevoza s pomočjo informacijske platforme pod pogojem, da bo ponudnik informacijske platforme izpolnjeval pogoje za prevoznika. V Sloveniji želimo postaviti sistem, da bodo vsi ponudniki prevozov, tako taksi službe, izvajalci javnih prevozov, posebnih linijskih prevozov, shuttle prevozov kot tudi ponudniki prevozov, ki se izvajajo s pomočjo sodobnih tehnologij, veljali enaki pogoji, ki jih morajo izpolnjevati vozila in vozniki (licenca prevoznika)," so pojasnili.

Uber bi dopolnil javni prevoz, ne bi ga izrinil.
Uber bi dopolnil javni prevoz, ne bi ga izrinil. FOTO: Thinkstock

Javni prevoz potrebuje več manevrskega prostora, kar bi sodobne tehnologije lahko omogočile. Potnik in ponudnik prevoza lahko na tej osnovi na preprost način skleneta dogovor o sodelovanju, ki obema partnerjema zagotavlja večjo zanesljivost dogovora in vnaprej določene pogoje sodelovanja, menijo na ministrstvu. "Ob tem bodo uporabniki lahko prišli do novih storitev z razširjeno ponudbo in nižjimi cenami, saj bo potnik lahko s pomočjo sodobnih tehnologij dobil ponudbo, prek katerih bo lahko preveril prevoznika in njegovo ceno ter v realnem času dobil zagotovilo, da bo prevoz opravljen, prevoznik pa bo s potrditvijo ponudbe s strani potnika sklenil prevozno pogodbo, ki mu bo zmanjšala tveganja za prazne vožnje," so pojasnili.

Kako odprta je za nove prevozniške tehnologije MOL?

Za Mestno občino Ljubljana (MOL) in Ljubljanski potniški promet (LPP) je zanimiva predvsem napredna aplikacija Uber, čeprav za vpeljavo takšnega sistema soglasje MOL ni potrebno. Predstavniki Uberja so se od leta 2016 sicer večkrat sestali z MOL in LPP. "Dosegli smo načelno soglasje, da ob primerni zakonodaji zaženejo tudi projekt Uber Ljubljana, ki bi vključeval le električne avtomobile iste barve," so sporočila z MOL. A s takšno novostjo ne bo nič, dokler bo Slovenija vztrajala pri starem zakonu.

Kaj bo na koncu pretehtalo, bo v rokah nove vlade. Ali bo deregulirala trg in sprejela zakonodajo, ki bo prinesla več manevrskega prostora za napredne digitalne platforme, ki marsikje žanjejo uspehe in navdušujejo ljudi. Ali nas bo 'zaščitila' pred novostmi in jim zaprla vrata, ker nas po mnenju nekaterih interesnih in lobističnih skupin ogrožajo in zavajajo ter pomenijo nelojalno konkurenco?

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bojan-F
25. 06. 2018 21.09
+2
Oglasno sporocilo?
Antropozofija
24. 06. 2018 08.05
+2
Uberja ni, ker je Slovenija izrazito nenaklonjena podjetništvu.
DeBill
23. 06. 2018 22.34
+6
ja, z rednimi zaposlitvami voznikov in z izdanimi računi.
Aviator247
23. 06. 2018 22.04
+3
A naj bi bil javni potniski promet v dobro ljudi ali raznih cehov? Vsepovsod isto. Adrijo so prodal pod mizo, Aerodrom senkal tujcem, SZ je spomenik na case Franca Jozefa ter leglo korupcije in provizij, ceste poddimenzionirane , mestni/primestni avtobusni katastrofa (razen LJ) Folk se je primoran vozit z avti po slabih cestah. Torej. Taksiste je treba zascitit, zato da se vozimo v razmahanih smrdljivih kantah. Zascitit pa tudi tiste na Aerodromu, da bodo se naprej lahko vozil za dvojno ceno. Ma kaksen Uber. Ce smo ze povsod zadaj, zakaj bi pa bi bli s casom razvitih drzav ce pa imamo lahko Texas (Balkan).
cecen
23. 06. 2018 19.14
+15
Uber najprej v Kranj. Če je kje bolj potrebna alternativa taxi službi dam.....glavo stran. Previzniki taksimeter vklopijo na svoji štartni lokaciji, ko te poberejo je na računu že 5€ (odvisno na kateremu koncu Kr si), za cca 6km dolgo vožnjo mi je vzel 20€. Računa mi ni izstavil, nesramen je bil pa za kozlat. Mislim, da bi se tukaj Uber hitro ustalil in bi mnogi od nas bili precej hvaležni zanj. In ne zdi se mi pošteno, da je zaradi Taksi Ljubljana cela Slovenija prikrajšana. Tisti, ki se bodo hoteli voziti s taksijem, ga bodo še naprej uporabljali.
Ovca12345
23. 06. 2018 22.00
+8
jaz že ko se vsedem povem da ne dam več kot 5 evrov pa je rešeno. tale kranj je divji zahod. žalost.
aristotel
23. 06. 2018 16.54
+19
Zakaj se otepamo Uberja,teoretično je stvar lepa in dobrodošla a ko gremo globlje kaj to prinaša na daljši rok in kaj je pomen tega in cilj... UBER je do sedaj po suženjstvu z prijaznim obrazom najslabši model,ki nam ga vsiljujejo (fleksibilni trg dela) prinaša nam strahovite daljnosežne negativne posledice na osebni,družinski,družbeni, javnofinančni...ravni,to je nekakšno delo po pogodbi,ni fiksnega delovnega časa 8 ur ampak mnogo več ni zagotovil so samo zahteve,ki prinašajo nepredvidljive - nevarne socialne posledice za posameznika in družbo v celoti ni stabilnega delovnega mesta niti prihodka,moraš nabaviti sredstva s katerim boš delal to vzdrževati plačevati vse prispevke če imaš takšne dohodke,dopust bolezen,zdravstveno zavarovanje,pokojninsko zavarovanje...so na tvojih ramenih,če zboliš se ponesrečiš...ne samo da ne bo prihodkov ampak bodo žal takrat samo odhodki...Tu je tudi nevarnost da bo počasi vse šlo v smeri Uberja (večina delovnih mest).Mislim da si nobeden ne želi samo delati in od tega imeti za preživetje in nič več ves dobiček pa bo šel drugam leta pa tečejo...kaj pa ko bo starejši in bolan tudi to bo prišlo a ne.
sebak81
23. 06. 2018 18.30
-8
Pa saj ne gre za redno zaposlitev ampak dodaten zaslužek..
cecen
23. 06. 2018 19.23
+3
Uber načeloma ni namenjen polni zaposlitvi. Potnike voziš, ko imaš čas, gre se za part-time zaposlitev, ki pa jo pri nas ne poznamo. Če te pokličejo, da porebujejo voznika se nisi dolžan odzvati. Če pa se prevečkrat ne odzoveš, te pač umaknejo iz seznama voznikov. Imaš seveda ljudi, ki s tem dobro služijo in so to vzeli kot polno zaposlitev, glede njihove penzije se pa ti ne sekiraj. Svojo boš že zaslužil ( če boš priden ). In zamisli si, ta čas ko oba tukaj izgubljava čas, bi lahko že odrajtala dve vožnji in pobasala vsak kakšneg desetaka. Dovolj za par perov zvečer ob fuzbalu.
MKII
23. 06. 2018 15.53
+15
Uber je carska stvar. Noben ne rabi ćefurskih prevarantov, ki delajo kroge, ko peljejo turiste in lokalce, kot bi vozili Nascar.
Ata_Smrk
23. 06. 2018 15.16
+6
Zoki ni več igralec v politiki, zato lahko da zeleno luć za Uber.
Solina
23. 06. 2018 13.30
+23
konkurenca je dobra za boljše opravljeno delo in večjo natančnost pri izvajanju svojih ponudb, kajti zadovoljni potrošniki se vračajo.
keved
23. 06. 2018 14.25
+29
Tako pise v ucbenikih ja. V cudnem poslovnem okolju kot je pri nas, se pa najde nekdo, ki pride z nerealnimi dumping cenami in zjebe cel trg, ceprav na koncu tudi sam nima nic od tega.
DeBill
23. 06. 2018 15.50
+20
vendar ne nelojalna. torej Uber ja, ampak vsi vozniki od vsake ure plačajo vse prispevke in dohodnino, morajo imet zavarovane potnike in avto ter opravljeno usposabljanje. pol pa gasa. aja, pol se pa ne splača? a tko bodo eni 30 let za uber vozili, pol bodo pa na socialki pa državni penziji. NOP. Torej Uber dokler ni takih pogojev strogo NE.
genius2013
23. 06. 2018 13.24
+13
Žal držijo naši jugo taksisti monopol, saj bi drugače bili ob delo.. Kdor se je že vozil z Uberjem ve, da je to super zadeva..
DeBill
23. 06. 2018 15.51
+12
zate, kaj pa za unga ki vozi? a ma penzijo sproti plačano, al mu jo boš po 40 letih ti?
krucyfix
23. 06. 2018 18.31
+8
Tehnologijo prevzemajo že tudi drugi. Ampak ta firma ima že prehudo zgodovino nategovanja, celo načrtnega zavajanja inšpektorjev. Tudi tega da z dumpingom najprej sesujejo konkurenco, potem pa navijejo cene. Tukej zdej blefirajo da imajo njihovi vozniki to večinoma za dopolnilno dejavnost, ampak dejansko hočejo ljudi ki vozijo 10+ ur na dan in le tako se da pri njih normalno zaslužit.
DeBill
23. 06. 2018 22.36
+0
če je doprinosna morajo delati 4h največ. ko se vsede v avto začne, tudi če ne vozi.
BobbyP
23. 06. 2018 13.23
+8
Pri nas imamo taksi kolhoze. Kako bomo imeli potem Uber in tržne cene?
xyxyxyxyxyxyxy
23. 06. 2018 13.09
+2
Kakšna je velika pridobitev če pokličem Uber po aplikaciji ali taxi po telefonu? Taxi plačam po taksimetru, uber pa toliko kot misli voznik. To in še veliko nedorečenega je pri dovoljenju prihod Uberju.
retro77
23. 06. 2018 14.10
+10
Nehajte že s tem sklepanjem da če želiš taksi naročit preko aplikacije potem rabiš, ker tom ni res! Cameo, Hopin, Metro in ostali imajo že vsi svoje aplikacije, ki funkcionirajo, ne rabiš kartice itd. Problem uberja je zgolj v tem da želijo zaobit regulativo in vse ostalo kar morajo taksi službe plačevat. Po domače ILEGALNI so, ampak ker so tako veliki, si lahko privoščijo države prepričevat da ni problem njihova ILEGALNOST ampak RIGINOST evropske regulative.
retro77
23. 06. 2018 14.12
+16
Nobeden ne omejuje uberja da odpre taksi službo v Ljubljani, plača licence, plača ddv, plača davek, ZAPOSLI TAKSISTE, itd. Pa bodo iste funkcionalnosti in tvoji taksimetri in vse to delalo. in zakaj to ne stori?
Apostol1
23. 06. 2018 15.48
+6
MKII
23. 06. 2018 15.55
+5
Ni res, da koliko misli voznik. Sem zunaj trenutno in sem opravil kakih 10 rund z Uberjem. Plačaš, koliko Uber pošlje račun, ki je lepo viden ma appu.
CestniKolesar370Wattov
23. 06. 2018 13.07
+9
Naj odločajo potrošniki in nihče drug. Taksisti pa... Žal. V korak s časom, ali pa propad.
DeBill
23. 06. 2018 15.51
+5
CestniKolesar370Wattov
23. 06. 2018 21.14
-1
Ja. S takšnimi pogoji, ki po žepu udarijo potrošnika. Hvala lepa za take zakone.
DeBill
23. 06. 2018 22.35
+1
pol se pa odjavi iz zdravstva in penzije pa je
Rde?iAlarm
23. 06. 2018 13.03
+12
ma dajte kure ne nakladajte
antilevi?ar
23. 06. 2018 12.23
+8
Ne zavajajte, Uberja nikjer nočejo, ker povzroča številen težave.
CestniKolesar370Wattov
23. 06. 2018 13.20
+10
Kdo ga noče? Taksisti, ker se potrošniki rajši peljejo z ugodnejšim Uberjem in vlade, ker potrošnik manj plača v blagajno. Še kdo?
DeBill
23. 06. 2018 22.34
+0
provokatorr
23. 06. 2018 12.03
+27
dokler ne plačuejjo davkov pri nas, ne morejo vozit. in pika. vsak taksist mora za vsak prevoženi kilometer plačati dvaek, uber ne plačuje ničesar. in ne odgovarja nikomur
CestniKolesar370Wattov
23. 06. 2018 13.08
-1
Davek je vseh 70 centov, ki jih država pobere od litra natočenega goriva. Kaj bi še radi?