
Kot je znano, je državno tožilstvo v Celovcu letos že ustavilo preiskavo proti Gerhardu Dörflerju, potem ko se je Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) leta 2006 pritožil zaradi suma zlorabe uradnega položaja zaradi prestavljanja krajevnih tabel in neuresničevanja odločb ustavnega sodišča o dvojezični topografiji.
Državno tožilstvo je svojo odločitev tedaj med drugim utemeljilo s trditvijo, da Dörfler nima nobene pravne izobrazbe in da je brez pomisleka upošteval mnenje svojega 'mentorja', pokojnega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Vprašljivo naj bi zato bilo, ali je bil Dörfler sploh sposoben oceniti kazenskopravno razsežnost svojih dejanj, zaradi česar naj ne bi bilo namena za storitev kaznivega dejanja.
Tesen preplet politikov in uradnikov
NSKS je proti ukinitvi postopka zoper Dörflerja takoj vložil zahtevo za nadaljevanje preiskav, kar pa je državno tožilstvo sedaj zavrnilo in v dopisu deželnemu sodišču v Celovcu svojo odločitev obširno utemeljilo. Dokumentacija na 87 straneh nadrobno razkriva Dörflerjevo in Haiderjevo vplivanje ter sodelovanje z vodilnimi pravniki dežele avstrijske Koroške, ki je imelo edini namen, da prepreči uresničitev odločb avstrijskega ustavnega sodišča o novih dvojezičnih krajevnih tablah.
Tako je mogoče med drugim prebrati, kako so iskali vse možnosti, kako čim bolj obiti zahteve po dvojezičnih tablah, nikakor pa se niso ukvarjali z vprašanjem, kako odločbe ustavnega sodišča uresničiti. Posebej očitna so bila ta prizadevanja na sestanku, ki je potekal 1. februarja 2007, in ki se ga je poleg Dörflerja in vodilnih pravnikov udeležil tudi vodja urada za slovensko narodno skupnost pri koroški deželni vladi Thomas Kassl.

Izmed štirih različic, kako preprečiti postavitev veljavnih dvojezičnih tabel v Pliberku in Drveši vasi, so se tedaj odločili za pritrditev majhne dodatne tablice s slovenskim imenom kraja na enojezično nemško krajevno tablo. Ta način namreč "zaradi pomanjkanja jasne ureditve v cestnoprometnem zakoniku ni povezan z očitnimi kazenskopravnimi posledicami", je razvidno iz dokumentacije državnega tožilstva.
'Niso ga smeli obtožiti'
Kot je ocenil odvetnik in podpredsednik NSKS Rudi Vouk, je utemeljitev državnega tožilstva s kronološkim prikazom dogodkov "zanimiv zgodovinski dokument in kristalno jasen dokaz, da je šlo za zlorabo uradnega položaja". Nenavadna pa se mu zdi logika državnega tožilstva pri opravičevanju vpletenih, "češ da so uradniki delali po naročilu politikov in zato ne morejo biti odgovorni, politiki pa so samo sledili strokovnim nasvetom uradnikov in tako na koncu nihče ne more biti odgovoren".
Za Vouka je jasno, da je državno tožilstvo sicer vseskozi prepričano, da je šlo za zlorabo uradnega položaja, a na koncu vendarle zatrdi, da Dörflerju ni mogoče očitati subjektivnega namena storitve kaznivega dejanja. "Imam močan občutek, da Dörflerja kratkomalo niso smeli obtožiti," ugotavlja Vouk.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.