Evropski poslanci so v Bruslju z veliko večino podprli slovenskega kandidata Milana M. Cvikla za člana Evropskega računskega sodišča. Zanj je glasovalo 549 evropskih poslancev, Evropski parlament pa je podprl tudi vseh preostalih devet kandidatov za člane sodišča.
Vloga Evropskega parlamenta v postopku imenovanja članov Evropskega računskega sodišča je le posvetovalna. Na koncu odločitev sprejme Svet, v okviru katerega odločajo države članice.
Cvikl je zadovoljen z odločitvijo Evropskega parlamenta
"Izredno sem zadovoljen z rezultati postopkov znotraj institucij EU in še posebej v zvezi s postopki posvetovanja, ki so potekali z Evropskim parlamentom," je poudaril Cvikl in izrazil tudi zadovoljstvo z odločitvijo EP, ki ga je podprl pri njegovi kandidaturi.
"Verjamem, da bomo novi člani okrepili delo Evropskega računskega sodišča in bomo s 7. majem, ko naj bi to delo začeli opravljati, nadaljevali s tem, kar je začrtano kot neka reforma dela ERS," je dejal.
Glede plače se menda še ni pozanimal. Pričakuje, da bo ta, skladno s pravili in procedurami, na ravni plače evropskega komisarja in sodnikov evropskih sodišč. "Samih detajlov pa ne poznam, te zadeve moram še preučiti," je dejal.

Kako so glasovali slovenski poslanci?
Od sedmih evropskih poslancev iz Slovenije so za glasovali Jelko Kacin (LDS/ALDE), Ivo Vajgl (Zares/ALDE), Zoran Thaler (SD/S&D) in Tanja Fajon (SD/S&D).
Kacin je dejal, da je glasoval za vseh deset kandidatov. Povedal je tudi, da so se že dva meseca nazaj začeli pojavljati izrazi zaskrbljenosti glede kandidature Cvikla, ki so po njegovih informacijah prišli iz EPP. Pri tem je Kacin poudaril, da s tem ne želi reči, da od slovenskih članov te politične skupine.
"Glasovanje je bilo tajno, a ni tajno to, da sem podprl Milana Cvikla," pa je poudaril Vajgl in dodal, da je z izidom zelo zadovoljen. Glasovanje je po njegovih besedah pokazalo, da je Cvikl prepričal s svojim nastopom in delovnimi izkušnjami.
V povezavi z anonimnim pismom, uperjenim proti Cviklu, ki je pred glasovanjem v parlamentarnem odboru za proračunski nadzor minuli teden zaokrožilo v Evropskem parlamentu, pa je Vajgl dejal, da ga ni prebral in da z veseljem sprejema pojasnilo slovenskih kolegov iz EPP, da pri tem niso sodelovali.
Thaler je povedal, da so v njihovi skupini vsi ali večina glasovali za in da je bil Cvikl v večinski skupini devetih kandidatov, ki so dobili podobno, zelo veliko podporo. Anonimke o Cviklu Thaler ni videl in po njegovem mnenju tudi ni imela vpliva na glasovanje.
Za je glasovala tudi evropska poslanka Fajonova, ki je že po zaslišanju pred odborom za proračunski nadzor povedala, da je bil njegov nastop kredibilen, da je precej podrobno odgovarjal na vprašanja in upravičil svojo kandidaturo pred poslanci.
Evropski poslanec Milan Zver (SDS/EPP) je povedal, da je z veseljem glasoval proti, ker meni, da si Cvikl zaradi političnega radikalizma v Sloveniji ne zasluži tega uglednega položaja. Dodal je tudi, da je Cvikl dobil več glasov proti kot drugi kandidati, razen madžarskega.
V povezavi z anonimnim pismom pa je Zver poudaril, da tega pisma ni napisal on, in dodal, da bi bil sam pri navajanju razlogov, zakaj Cvikl ni dober za ta položaj, bolj temeljit in ga ne bi posredoval kot anonimko, temveč kot informacijo javnega značaja.
Evropska poslanca Romana Jordan Cizelj (SDS/EPP) in Alojz Peterle (NSi/EPP) pa sta poudarila, da je bilo glasovanje tajno in da ne želita razlagati, kako sta glasovala.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.