Premier Borut Pahor je naznanil, da je vlada dosedanjega generalnega sekretarja Milana M. Cvikla potrdila za člana Evropskega računskega sodišča s sedežem v Luxembourgu. Na položaju slovenskega predstavnika na sodišču bo zamenjal Vojka Antona Antončiča. Kot je ob tem dejal premier, so Cvikla potrdili, saj ima Cvikl ustrezne reference.
Tako je bil v 80. letih prejšnjega stoletja analitik v Banki Slovenije, pozneje pa tudi višji analitik. Delal je tudi kot ekonomist v Svetovni banki v Washingtonu, po vrnitvi v Slovenijo pa postal izvršni direktor največje slovenske banke NLB. Zadnja leta je deloval v politiki, leta 2004 je bil izvoljen v državni zbor in bil v tem času tudi predsednik preiskovalne komisije za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, po zadnjih državnozborskih volitvah pa postal generalni sekretar vlade.
Računsko sodišče preverja pravilno izvrševanje proračuna EU, torej preverja, ali so prihodki in odhodki EU zakoniti in pošteni, hkrati pa sodišče zagotavlja dobro finančno poslovodenje. Ena od njegovih ključnih funkcij je pomagati Evropskemu parlamentu in Svetu tako, da jima vsako leto predloži revizijsko poročilo o predhodnem finančnem letu. Preden se parlament odloči, ali bo potrdil gospodarjenje evropske komisije s proračunom, podrobno prouči poročilo računskega sodišča.
Opozicija je že večkrat pozvala k Cviklovemu odhodu, predvsem zaradi afere Patria in razrešitve takratnega direktorja Urada za verske skupnosti Draga Čeparja. Tako je SDS konec avgusta na vlado naslovila vprašanje, kdaj namerava razrešiti Cvikla "zaradi njegove negativne vloge pri očitnem zavajanju domače in tuje javnosti" v zadevi Patria. Takrat je vlada odgovorila, da se intenzivno ukvarja s sprejemanjem najustreznejših ukrepov za reševanje finančne in gospodarske krize ter z oblikovanjem potrebnih strukturnih reform za uspešen prihodnji razvoj, zato zdaj ne načrtuje sprememb v ministrski ekipi niti na položaju generalnega sekretarja. Še bolj pa je zavrelo ob imenovanju Aleša Guliča na mesto direktorja Urada za verske skupnosti oziroma neimenovanju Čeparja. Ker naj bi zavajal, je moral na osebni pogovor s premierjem, kjer pa sta razjasnila nesporazum, Cvikl pa je pojasnil, zakaj je predlagal Guliča.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.