Predsednik parlamentarne komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8 Milan M. Cvikl, ne vidi razloga, da ne bi ostal na mestu predsednika. Postopek za njegovo razrešitev so namreč z današnjo vlogo za njegovo zaslišanje na tej komisiji, sprožili trije člani komisije - Zmago Jelinčič, Josip Bajc in Robert Hrovat. Po Cviklovih besedah predmet preiskovalne komisije "ni obdobje pred letom 2004, pač pa le obdobji med letoma 1991 in 1993 in po letu 2004". Kot je pojasnil, ga je DZ za predsednika komisije imenoval zato, ker v teh obdobjih ni bil nosilec kake funkcije.
Komisija je sicer danes nadaljevala nadaljevala zaslišanje nekdanjega direktorja Generalštaba Slovenske vojske Dragana Bavčarja, ki se je sicer začelo že 15. maja. Cvikla je zanimalo, ali so pri pripravi pogodbe preverjali cene in pogoje iz ponudbe oziroma zakaj se nekatere cene in pogoji v pogodbi razlikujejo od prvotne ponudbe. Konkretno ga je zanimalo, zakaj je v pogodbi navedeno, da Patria na vozila nudi garancijo do 30.000 kilometrov, medtem ko je v njeni ponudbi navedeno, da jo nudi do 60.000 kilometrov. Bavčar je odgovoril, da gre pri tem za podatke, ki jih Patria ocenjuje kot poslovno skrivnost, zato so člani komisije sejo prekinili in jo nadaljevali za zaprtimi vrati.
Po zaslišanju je Cvikl dejal, da ne more odpraviti suma negospodarnosti in netransparentnosti pri nakupih oklepnikov 8X8. Poziv k njegovemu pričanju zato dojema kot politični pritisk, da bi se delo te komisije ustavilo vključno z delom njenega predsednika.
Zatrdil je, da je od Bavčarja sicer dobil vsa pojasnila, ki jih je želel, ga njegovo pričanje ni prepričalo, saj v nobenem zakonu, še posebej pa ne v zakonu o javnih financah, ni zapisano, da se nekdo lahko izpogaja v škodo države. Kot primer je navedel garancijske in dobavne roke.
V zvezi z umikom stopnje interno je Cvikl dejal, da je ministrstvo za obrambo (MORS) prosil, naj umakne stopnjo zaupnosti iz dokumenta, ki primerja komercialno učinkovitost in kjer so navedeni tudi garancijski pogoji in dobavni roki. Kot je zatrdil, MORS tega ni storil.
Jelinčič meni, da je Rotis umaknil oznako poslovne skrivnosti iz ponudbene in pogodbene dokumentacije v delu, ki se nanaša na garancijske pogoje, zato bi po njegovem mnenju seja morala biti javna. S Hrovatom sta se strinjala, da se je Cvikl bal, da bi ga postavili na laž in je ni odprl za javnost. Cvikl je na te očitke odgovoril, da je od MORS zahteval umik stopnje interno iz njihovega lastnega poročila o komercialni učinkovitosti, ne pa iz ponudbe Rotisa. "Rotisovi papirji me ne zanimajo, zanima me to, kar je bila ministru podlaga za odločitev, da je Rotis boljši," je poudaril Cvikl.
Jelinčič in Hrovat sita Cviklovega monologa
Sicer pa sta sejo predčasno zapustila Robert Hrovat (SDS) in Zmago Jelinčič (SNS). Hrovat, zato, ker je v ''komisiji praktično nemogoče delati'', Jelinčič pa ima, kot je dejal, dovolj Cviklovega monologa. Hrovat je dodal, da predsednik komisije sejo vodi "absolutno po svoje". Pričo kljub temu, da so jo povabili vsi člani komisije, vseskozi zaslišuje sam, pri tem pa vseskozi vodi "lastne monologe", je dodal.
"Drago Bavčar je v uri in pol mogoče odgovarjal vsega 10 ali 15 minut, tako da si lahko predstavljate, kako poteka zaslišanje," je pojasnil Hrovat in dodal, da bo zaradi takšnega ravnanja razmislil, ali bo sploh še sodeloval v komisiji ali ne.
Zmago Jelinčič pa je povedal, da mu ni jasno, kaj želi Cvikl doseči s svojimi vprašanji. "Konec koncev se je dokazalo, da Cvikl oziroma Ivan Prebil, ki je zanj pripravil izvedensko mnenje, nista pravilno ocenila garancijskih rokov. Ne vem, ali zaradi neznanja ali namerno, lahko pa rečem, da je Cviklu samo do tega, da bi na vsak način pokazal, da je bilo nekaj narobe, ker ni bila izbrana Sistemska tehnika," je poudaril in dodal, da je Bavčar Cviklu skušal nekajkrat pojasniti zadeve, vendar mu predsednik komisije enostavno ni pustil do besede.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.