Okoli 18. ure pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in premier Robert Golob sešla v prostorih vlade na Gregorčičevi. "Sestanek je že zaključen, ministrica je po naših informacijah tudi že odšla, izplen pa po neuradnih informacijah pravzaprav še ni na mizi in bo z njim treba počakati še najverjetneje do ponedeljka, ko naj bi predsednik vlade vendarle sprejel odločitev, ki bi šla v smer prevzemanja objektivne politične odgovornosti s strani ministrice. Kar nekako implicira odstop Švarc Pipanove, ki bi ga premier kasneje tudi sprejel, ne pa tistega gršega in tršega političnega razhoda, ki bi pomenil razrešitev v državnem zboru," je za oddajo 24UR poročal Anže Božič.
Švar Pipanova je v medijskih nastopih sicer zatrdila, da bo spoštovala, če bo predsednik vlade zahteval odstop, sama pa si želi interpelacije, kjer bi lahko o spornem nakupu sodne stavbe na Litijski v miru pojasnila dejstva, kajti še vedno niso vsa znana. Interpelacijo zoper njo so v DZ v ponedeljek vložili v poslanski skupini SDS.
Čustveno pismo, ki zveni kot poslovilno: val tega boja se ne bo zlahka ustavil
V čustvenem zapisu na Facebooku, ki ga je objavila še pred sestankom z Golobom in ga pospremila z ilustracijo slovenske zastave v obliki srca, se je Švarc Pipanova ljudem zahvalila za množične izraze podpore, ki po njenem mnenju dajejo vedeti, da je končno napočil čas za vztrajanje vseh, da "presekamo sporne politične prakse in vzpostavimo vodotesne sisteme varovalk proti vdorom parcialnih interesov pri vodenju in upravljanju države".
Priznava pa, da bo za vedno nosila težko breme zavedanja, da se je tudi sama ujela v "premetene zanke tovrstnih praks", po njenih besedah nehote.
Tudi če bom najverjetneje morala oditi, bom šla mirno, pravi. Prepričana je namreč, da se val tega boja ne bo več dal zlahka ustaviti, napovedala pa je, da se bo skupaj z ljudmi borila še naprej, znotraj ali zunaj sistema.
Na slovenskem političnem parketu prah zadnje dni močno dviga sporen nakup stavbe na Litijski, kamor naj bi se preselila ljubljanska sodišča. Zadnji podpis pod 7,7-milijonski posel, sklenjen tik pred novim letom, je prispevala pravosodna ministrica Švarc Pipanova iz ministrske kvote SD-ja, ki objektivne odgovornosti ne zanika, a hkrati vztraja na položaju, češ da želi "razkriti čim več podrobnosti tega sumljivega posla, sumljivega predvsem v ozadju".
Šoltes se ne spomni, o čem sta se pogovarjala z Žibertom
Vpletenost v nakup domnevno preplačane stavbe v Ljubljani ministrica javno očita generalnemu sekretarju stranke SD Klemnu Žibertu. Trdi, da je afero 'zakuhala' skupina uradnikov ministrstva in nekaterih članov stranke SD s ciljem pridobitve protipravne koristi.
Očitki ministrice na Žiberta letijo predvsem zaradi sporočila, v katerem je 18. decembra argumentiral nujnost nakupa stavbe na Litijski. No, vsega pet dni prej pa se je Žibert - mimo ministrice - oglasil tudi na pravosodnem ministrstvu, kjer se je sestal z državnim sekretarjem, prav tako iz vrst SD, Igorjem Šoltesom. Ta se svoji šefinji že drugi dan ne oglaša na telefon za pojasnila, se je pa javil nam.
Sestati se je želel Žibert, pravi, a s kakšnim namenom - ne pojasnjuje, je poročala Kaja Kobetič. "Je šlo za en zelo hiter obisk. Mislim, da petminutni, če se ne motim, ko so se vračali iz poslanske skupine. Zdaj, o sami vsebini se točno, moram reči, ravno ne spomnim točno, kaj smo imeli. Mislim pa predvsem tudi zadeve, ki se tičejo stranke," je dejal za oddajo Svet na Kanalu A. Torej o stavbi ni bilo govora? "Moram reči, da se točno ne spomnim. Karkoli bi rekel, moram reči, da nisem čisto prepričan," je odgovoril na naše vprašanje.
Da bi na nakup dotične stavbe kakorkoli vplival ali ga favoriziral, Šoltes zanika, saj da je postopek vodil generalni sekretariat. "Jaz sem se potem vključil v končni fazi, takrat, ko smo se začeli pogovarjati z ministrstvom za finance, na kakšen način lahko porabimo sredstva, ki so na voljo," zatrjuje Šoltes.
Kjer pa je torej vskočil tudi Žibert - kot pravi sam - na pobudo ministrstva za pravosodje. Kdo ga je prosil, da se v projekt vključi, ne razkriva, Šoltes pa zanika, da bi ga angažiral on.
Vojna med SD in njihovo ministrico se medtem nadaljuje, iz stranke Golobu poslali pisna pojasnila
V matični stranki socialnih demokratov s Tanjo Fajon na čelu so Švarc Pipanovi že odrekli podporo in jo pozvali k odstopu. Da ministrica z obtožbami meče slabo luč na vse člane in članice, ki delajo pošteno, transparentno in zakonito in da so zaradi pogroma nad stranko upravičeno prizadeti - je sicer predsednica SD Tanja Fajon danes zapisala v pismu članom - in dodaja, da bodo v stranki SD za vse veljali enaki vatli.
"Za stranko so izjemno težki dnevi," je Fajonova zapisala v pismu, ki ga je namenila članstvu. Po sprejetem sklepu predsedstva SD, da Švarc Pipanovo pozove k odstopu z mesta ministrice za pravosodje, so priča "pogromu nad stranko, tudi s strani ministrice", ki da z obtožbami o SD ter njenih posameznikih "meče slabo luč na vse člane in članice stranke, ki delamo pošteno, transparentno in zakonito".
Fajonova ostaja odločno na stališču, da bianco zaupanja v stranki "ni in ne bo, dejanja pa so tista, po katerih ljudi presojamo in sodimo". In če je potrebno, tudi ukrepamo, je dodala. Verjame, da članstvo nastala situacija skrbi, zaradi pogroma pa so, kot je sama, upravičeno prizadeti.
"Ob prevzemu stranke sem jasno povedala, da se in se bom vedno zavzemala za ničelno stopnjo korupcije. Ostajam odločna, da bodo v stranki SD za vse veljali enaki vatli. Vsak med nami je dolžan prevzemati odgovornost za svoja dejanja," je še zapisala.
Da bi zgodba dobila epilog, si je danes ob robu strankarskega dogodka v prestolnici zaželel tudi član SD Milan Brglez. Tisti, za katere se bo ugotovilo, da so kar koli naredili proti slovenskemu pravnemu redu, nimajo mesta v socialni demokraciji, je dejal po poročanju oddaje 24UR POPOLDNE.
Čeprav neuradno precej nejevoljni, ker je od njih zahteval pisna pojasnila, so jih iz SD-ja predsedniku vlade danes dostavili in odgovorili na obtožbe pravosodne ministrice. "Obveščam vas, da je stališče Socialnih demokratov ostalo nespremenjeno. Pričakujemo, da boste spoštovali sklep predsedstva SD. Glede na naravo obtožb, ki jih te dni v javnosti tudi glede članov stranke SD sporoča Dominika Švarc Pipan, ne more podajati zaključkov naša ali katerakoli druga politična stranka, temveč za to pristojni organi," so zapisali za Goloba.
KOMENTARJI (786)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.