Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak se utegne po odločitvi vrhovnega sodišča, da je bil odvzem velenjskih dečkov iz vrtca nezakonit ter da so bile njuni babici kršene ustavne pravice, vnovič zagovarjati na interpelaciji. Pobudo zanjo je dal nepovezani poslanec Andrej Čuš, ki pa za vložitev interpelacije potrebuje najmanj 10 poslanskih podpisov.
Po Čuševih besedah je sodišče odločilo, "da je ministrstvo Anje Kopač Mrak ugrabilo dva dečka". Zato je skrajni čas, da ministrica zapusti ministrsko mesto, ob tem pa povrne vso škodo, ki je bila prizadejana fantkoma ter njunim starim staršem, je v pobudi zapisal nepovezani poslanec.
"Glede na razsodbo vrhovnega sodišča in dejstvo, da ministrica do danes ni izboljšala niti enega področja delovanja, je čas, da združimo moči in skupaj interpeliramo Anjo Kopač Mrak," je še zapisal.
Spomnil je, da je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti junija že prestala interpelacijo, ki pa jo je podprlo 43 poslancev, kar je največ v tem mandatu.
Proti interpelaciji je takrat bilo 38 poslancev, torej je za interpelacijo glasovalo več poslancev kot proti, je bilo za uspeh interpelacije potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, zato je ministrica ostala na položaju.
Po Čuševi oceni je bila interpelacija zaradi primera velenjskih dečkov "več kot na mestu", mnogi poslanci pa so ob tem opozarjali tudi na katastrofalno politiko na področju socialne politike in vse večjega problema revščine ter nedelovanja zavodov za zaposlovanje.
Čuš je pobudo naslovil na vse opozicijske poslanske skupine, predstavnika narodnih skupnosti in koalicijsko DeSUS, ki je nazadnje podprla interpelacijo ministrice. Prepričan je namreč, da lahko "s skupnim nastopom odstavimo ministrico".
Cerar je zaskrbljen, z ministrico se bo pogovoril
Premier Miro Cerar se je odzval na odločitev vrhovnega sodišča glede zadeve velenjski dečki. Izrazil je zaskrbljenost in zadevo označil za "izredno resno". Cerar, ki se mudi na zasedanju Evropskega sveta v Bruslju, se namerava po vrnitvi v Slovenijo pogovoriti z ministrico za delo Anjo Kopač Mrak in sprejeti "jasna stališča".
"Gre za izredno resno zadevo, tudi tragično. Po tej odločbi vrhovnega sodišča sem zaskrbljen. Takoj ko se vrnem iz tujine, se bom moral z ministrico usesti, se pogovoriti, pa tudi sicer bo treba sprejeti zelo jasna stališča," je odgovoril Cerar na vprašanje, kako ocenjuje vlogo ministrice v tej zadevi.
"Takoj po vrnitvi iz tujine se lotimo tega vprašanja," je dejal slovenskim novinarjem pred začetkom dvodnevnega vrha voditeljev EU.
Kopač Mrakova: Sodbo vrhovnega sodišča treba spoštovati, ni pa bila presojana največja korist otrok
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je v prvem odzivu na odločitev vrhovnega sodišča v primeru odvzema velenjskih dečkov dejala, da je odločitev sodišča treba spoštovati. V izjavi za oddajo Svet na Kanalu A je obenem opozorila, da je sodba pomembna za vnaprej, saj je prva, ki bolj natančno govori o pravici starih staršev do družinskega življenja.
"Opravičilo je še najmanjši del problema, če to babici in dedku kaj pomeni," je na vprašanje novinarja o opravičilu odvrnila ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Je pa obenem opozorila, da je tokratna odločitev vrhovnega sodišča novost v našem pravnem redu, saj je prva odločitev, ki bolj natančno govori o tem, kako naj se razume pravica babic in dedkov, torej starih staršev, do družinskega življenja.
S tega vidika je ta sodba pomembna tudi za vnaprej, je dejala ministrica. Sicer pa je slišala, da naj bi center za socialno delo sprožil ustavno presojo te odločitve, tako da bo treba verjetno do dokončnosti še počakati.
Po besedah Kopač Mrakove je pravica babic in dedkov pomembna, vendar pa ni bilo presojano, kaj je največja korist otrok. Včasih interesi odraslih oseb in koristi otrok niso identični in centri za socialno delo so tista primarna institucija, ki mora delovati v korist otrok. Je pa vsekakor prav, da so odločitve centrov za socialno delo tudi pravno presojane, je dejala ministrica.
Glede pogovora s predsednikom vlade Mirom Cerarjem, ki ga je ta napovedal danes, je pojasnila, da dejansko ni nobenih novih okoliščin, saj je odločitev vrhovnega sodišča identična prvostopenjski odločitvi, o kateri je že bilo govora.
"Je pa seveda prav, da se pojasnijo okoliščine," je dodala ministrica. Pojasnila je še, da jo je vlada na njeno prošnjo in tudi zahtevo odvetnika izločila iz vseh teh postopkov in na drugi stopnji ni sodelovala. Tu gre le za strokovne odločitve, je povedala.
Ministrstvo je podobno pojasnilo v današnjem pisnem odzivu na odločitev vrhovnega sodišča. Izpostavili so, da gre za prvi tak primer, da je sodišče odločalo o pravici starih staršev do družinskega življenja, da je sodbo vrhovnega sodišča treba spoštovati in bo zagotovo imela vpliv na nadaljnje odločanje v podobnih primerih.
So pa poudarili tudi, da do sedaj še v nobenem sodnem ali drugem postopku ni bilo ugotovljeno, da centra za socialno delo pri svojem ravnanju ne bi zasledovala največje koristi otrok. "Kot ministrstvo, pristojno za otroke in družino, pa vedno poudarjamo, da so koristi in pravice otrok pred pravicami odraslih," so zapisali.
Židan: Pomembno je, da Kopač Mrakova dokonča svoje delo
Predsednik SD Dejan Židan je v odzivu na pobudo za interpelacijo proti ministrici za delo dejal, da je pomembno, da Kopač Mrakova dokonča svoje trenutno delo. To po njegovih besedah vključuje prenovo zakonodaje s stališča zaščite otrok in družin ter reorganizacijo centrov za socialno delo, ki ju je obljubila ministrica.
Kot je dejal Židan, sta direktorja centrov za socialno delo že prevzela odgovornost in odstopila. "Moj poziv politiki je, da ministrici dopustimo, da to, kar je obljubila in zdaj počne, dokonča, in potem ocenjujmo rezultate njenega dela," je poudaril Židan.
Izpostavil je, da je ministrica že prestala interpelacijo v zvezi s to temo in pri tem dala obljube, ki jih že uresničuje.
V SMC ministrico podpirajo, a so do nje kritični
V SMC za zdaj ministrico podpirajo, ostajajo pa do nje kritični in pogrešajo njeno aktivnejšo vlogo pri vodenju socialne politike. Kot je v izjavi novinarjem povedala poslanka SMC Jasna Murgel, je glede na odločbo vrhovnega sodišča ministričin položaj stabilen, saj ne prinaša novih dejstev. V SMC so na zadnji interpelaciji ministrico podprli, so ji pa postavili pogoje, ki jih mora ministrica še izpolniti.
Pričakujejo, da jih tudi bo, je poudarila Murglova. Na vprašanje, ali bi morala ministrica sama odstopiti, je poslanka odgovorila s podobnimi besedami.
"Za nas je pomembno, da ministrica dela na tej vsebini. To bo pomembno tudi pri odločitvi, kako bo z njo naprej," je dodala Murglova in izpostavila družinski zakonik ter reorganizacijo centrov za socialno delo. Glede slednjega dokončnih ukrepov za zdaj še ni, je pojasnila poslanka.
ZL: Ministrica bi morala sama odstopiti
Po besedah poslanca ZL Mihe Kordiša je Kopač Mrakova že toliko časa na ministrstvu, da bi sedaj rada reševala težave, ki jih je sama ustvarila, medtem pa je v slovenski družbi še vedno revščina. Izpostavil je, da ministrica ne podpira socialnih predlogov ZL. Tudi predloga za razširitev nabora upravičencev do brezplačnih šolskih kosil ministrica za delo "v svoji antisocialni naravnanosti" po besedah Kordiša ne želi podpreti.
V ZL menijo, da bi morala ministrica sama odstopiti. "Desnega populizma, ki jaha na stiski otrok, pa ne mislim komentirati," je dejal Kordiš in s tem odgovoril na vprašanje, ali torej podpisov za interpelacijo ne bodo prispevali.
Podpisa za vložitev interpelacije iz DeSUS ni pričakovati
V DeSUS, ki je junija podprla njeno razrešitev, pa poudarjajo ministričino odgovornost za nemoteno delovanje sistema. Poslanec Uroš Prikl odločitev vrhovnega sodišča danes ocenjuje za zelo neprijetno, zlasti zato, ker se kopja visoke politike lomijo na usodi otrok. Je pa konkreten primer po njegovem mnenju alarm in signal, da na področju socialne politike nekaj ni v redu.
Podpisa za vložitev interpelacije iz DeSUS ni pričakovati, vsaj Prikl zagotavlja, da ga ne bo prispeval.
Po Priklovih besedah drži trditev ministrstva, da niso stranka v postopku. Vendar pa je ob vprašanju, ali bi morala ministrica v tej zgodbi ravnati drugače, poudaril, da je ministrica kot prva med enakimi na področju socialne in družinske politike na ministrstvu odgovorna za nemoteno delovanje sistema. "Primer koroških dečkov pa je zagotovo eden od odklonov v tem sistemu, ki ga je treba ponovno preučiti in narediti vse potrebno na sistemski ravni, da do takih zgodb ne bo več prihajalo," je poudaril.
Po njegovih besedah je ministrica tudi povedala, da bo sprejela ustrezne rešitve in ukrepe, ko bodo sodbe pravnomočne. Na vprašaje, ali bi morala sama odstopiti, pa je odgovoril, da je na njej odločitev, kako je najboljše voditi politiko.
KOMENTARJI (1007)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.