Predsednik parlamenta je na začetku seje opozoril, da na izredni seji razpravljajo o razpisu referenduma in ne o vsebini zakona, o katerem bodo volivci odločali na voliščih. Ker ga nekateri poslanci niso poslušali, je podelil kar precej opominov. Zaradi tega so ga kritizirali tudi kolegi iz koalicije.
Cukjati je že zavrnil očitke na račun svojega vodenja. Kot je dejal, poslovnik državnega zbora v takšnih primerih nikoli ni dovoljeval razprave o vsebini zakonov, sam pa je bil kot predsedujoči seji odgovoren, da se DZ drži dnevnega reda seje. Na dnevnem redu seje pa ni bilo ne zakona o RTVS ne zahteve za razpis referenduma, temveč predlog odloka za razpis referenduma. V takšnih primerih pa poslovnik ne dovoljuje razprave o zakonu, je poudaril Cukjati.
Poslanske skupine so se sicer že na seji kolegija DZ dogovorile, da se bodo na seji držali poslovniških določil in da ne bodo razpravljali o vsebini zakona ali referendumski zahtevi. Kot je dejal Cukjati, so se s tem strinjali predstavniki vseh poslanskih skupin, pod pogojem, da se bo poslovnik uporabljal enako korektno za vse poslance. Cukjati pa se je še danes pred začetkom seje sestal z vodji poslanskih skupin, ki so se strinjali, da se bodo poslovnika držali. Če pa bi želeli odstopiti od poslovnika, so v takšnih primerih to dolžni predlagati na seji kolegija, je še opozoril Cukjati in dodal, da je veliko kritike zaradi vodenja seje doživel tudi s strani koalicijskih poslancev.
Referendum bo 25. septembra
Referendum je zahtevalo 31 poslancev iz vrst opozicijskih LDS in SD. Državni zbor je na izredni seji sprejel predlog matičnega odbora za kulturo, šolstvo in šport, da se referendum izvede v nedeljo, 25. septembra.
Opozicijski poslanci in poslanke so zahtevo za razpis referenduma vložili 15. julija, Državni zbor pa je imel po tem datumu sedem dni časa, da referendum razpiše.
Referendumsko vprašanje se bo glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je na predlog Vlade Republike Slovenije sprejel Državni zbor RS 15. julija 2005?
Na referendumu bodo državljani odločali predvsem o vprašanju, ali želijo imeti javno radiotelevizijo, ki bo pod neposrednim nadzorom vladajoče politike, ali pa takšno RTVS, kjer bo vpliv vladajoče koalicije omejen z interesi civilne družbe, so ob vložitvi zahteve povedali v LDS.