Slovenski finančni minister Uroš Čufer je predstavil prejšnji teden sprejete finančne in gospodarske ukrepe vlade Alenke Bratušek. Kot je dejal šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem, so razpravljali tudi o ugotovitvah Evropske komisije glede presežnih makroekonomskih neravnovesij v Sloveniji.
Strinjali smo se, da mora slovenska vlada za odpravo presežnih neravnovesij ukrepati naglo in odločno, v prvi vrsti mora obnoviti zaupanje v bančni sektor in njegovo odpornost, je povedal šef evroskupine.
Sicer pa bo treba po njegovih besedah na podrobnejše ocene počakati do konca meseca, ko bo Evropska komisija predstavila ocene slovenskih načrtov za reforme in stabilnost, nato pa bo o tem evroskupina razpravljala junija.
Britanski Reuters pa, sklicujoč se na neimenovane vire, piše, da naj bi evroskupina pritisnila na slovensko vlado, naj okrepi predlagane ukrepe za rešitev težav v bančnem sektorju in v javnih financah. "Morali bomo pritisniti nanje. Predlagano še ni dovolj. Še vedno ne gre za dovolj konsistenten in odločen program," je za Reuters neuradno povedal vir pri EU.
Da v Bruslju ne bodo zadovoljni z našim programom, pa je pričakoval tudi poslanec Državljanske liste Bojan Starman, predsednik parlamentarnega odbora za finance. Prepričan je, da poskušamo zamašiti preveliko porabo z dodatnimi davki, prihodki v proračun, premajhen poudarek pa dajemo zmanjševanju proračuna.
Rehn: Slovenske načrte podrobno preučujemo
Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn pa je pojasnil, da slovenske načrte, ki so jih dobili šele konec minulega tedna, podrobno preučujejo. Spodbudno je, da je v njih veliko konkretnih podrobnosti o številnih ključnih vprašanjih, je ocenil.
Vendar pa je po komisarjevih besedah prezgodaj reči, ali bodo načrtovani ukrepi dovolj močni za soočenje z izzivi. Sedaj so razmere še obvladljive, a Slovenija ne sme odlašati, potrebno je "zelo odločno ukrepanje", je poudaril.
Počakali bodo še na poročilo Evropske komisije
Evropska komisija konec bo meseca ocenila slovenska načrta za reforme in stabilnost, kot tudi nacionalne načrte vseh članic EU. "Na koncu meseca bomo od komisije slišali, ali sta načrta zadostna in ustrezna," je še povedal šef evroskupine.
Tudi nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je ob prihodu na zasedanje v povezavi s Slovenijo poudaril, da bodo najprej počakali na poročilo Evropske komisije.
"Slovenska vlada pravi, da bo uspela brez programa, da nočejo programa, kar je prav, vendar morajo sprejeti in uveljaviti ustrezne ukrepe," je še poudaril nemški minister.
29. maja podrobna ocena
V Bruslju so v petek potrdili, da so prejeli oba slovenska načrta, in spomnili, da ju bodo v prihodnjih tednih skrbno preučili ter 29. maja predstavili podrobno oceno.
Komisija bo konec meseca ocenila vse članice ter odločila o tem, ali bo nekaterim podaljšala rok za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja, pa tudi o tem, ali bo proti Sloveniji in Španiji sprožila postopek zaradi presežnih neravnovesij.
Kaj bi pomenilo negativno mnenje?
V primeru negativnega mnenja nam lahko bodisi podaljšajo rok za odpravo presežnega primanjkljaja ali pa sprožijo postopek ukrepov pod bruseljskim nadzorom, ki poteka v treh fazah.
Prva faza pomeni, da z rezi v javne plače, pokojnine ter socialne transferje zmanjšamo primankljaj v višini med 0,5 in enim odstotkom BDP. Druga faza je, da nemudoma, pod tujim nadzorom, saniramo banke. In tretja, da končno nekatere banke oziroma podjetja v državni lasti privatiziramo.
Lahko pa se znajdemo kot prva država članica EU, ki bo morala Evropski komisiji zaradi neuspešnega reševanja neravnovesij plačati kazen, ki v prvi fazi znaša 0,2 odstotka našega BDP, kar nanese približno 70 milijonov evrov.
KOMENTARJI (1989)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.