Slovenija

Čudežni recept za slovensko zdravstvo?

Ljubljana, 09. 11. 2010 19.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Suzana Perman/Petra Čertanc
Komentarji
45

Premalo zdravnikov in predraga urgentna služba sta razloga za nadgradnjo zdravstvenega sistema. Slovensko zdravstvo naj bi po novem reševali zdravniki iz tujine, delo na urgencah pa naj bi bilo cenejše.

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

In kakšen je čudežni recept za slovensko zdravstvo? Vse sile na ministrstvu za zdravstvo naj bi bile zdaj usmerjene v pridobivanje čim večjega števila zdravnikov. To naj bi dosegli tako, da bodo najprej povečali vpis študentov na medicinsko fakulteto, skrajšali bodo čas za pridobitev specializacije in drugih strokovnih nazivov, ki jih zdravniki potrebujejo. Prav tako bodo prenesli nekatere naloge, ki jih imajo zdaj le zdravniki, na diplomirane medicinske sestre. To se bo verjetno najbolj poznalo na anesteziologiji, kjer zdravnikov najbolj primanjkuje. Hkrati bodo poenostavili proces zaposlitve tujih zdravnikov, predvsem tistih, ki prihajajo iz držav nekdanje Jugoslavije.

Poleg tega naj bi pocenili delovanje urgence. In sicer tako, da bodo organizirali dežurstva in jih tudi plačevali le najbolj obremenjenim zdravnikom: to so največkrat kirurgi, internisti in anesteziologi v kliničnih centrih v Ljubljani in Mariboru. Če tudi to ne bo pomagalo, bodo uvedli izmensko delo, kar pomeni, da dežurstev ne bodo plačevali, bodo pa zdravnikom dodatno plačevali za delo ponoči, ob nedeljah in ob praznikih. Tisti zdravniki, ki ne obravnavajo toliko nujnih primerov, pa bodo morali biti v stalni pripravljenosti.

Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin predlogov ne komentira, dokler ne bodo uradni. Minister za zdravje Dorijan Marušič pa pravi, da umik soglasij za delo prek polnega časa trenutno ne vpliva bistveno na izvajanje zdravstvene oskrbe.

Zdravnik
Zdravnik FOTO: Reuters

Na delo čaka 200 tujih zdravnikov

Ta čas na delo v Sloveniji čaka okoli 200 zdravnikov iz tujine, od tega kar 50 specialistov. Zaradi dolgih birokratskih postopkov, ki trajajo tudi do leto dni, svojega dela ne morejo začeti opravljati takoj, in to kljub temu da pri nas po nekaterih ocenah primanjkuje celo več kot 2000 zdravnikov. Kmalu bo drugače, zagotavljajo odgovorni.

"Ne nazadnje smo kot država zainteresirani za vsakega dobrega tujega zdravnika, ki bi bil pripravljen delati pri nas. V tem primeru, če je dober, dobimo odličnega strokovnjaka, v katerega nam ni bilo treba vlagati,“ meni predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda. A Jiri Hollan, ki je v Slovenijo s Češke prispel pred več kot 30 leti, se za ta korak, kot pravi, zdaj ne bi več odločil. "Tam ima 30 let delovne dobe, tukaj pride in začne s plačo čisto od nule, kot da je šele končal specializacijo,“ je opisal položaj "uvoženih“ zdravnikov. 

Trenutno v Sloveniji dela nekaj več kot 350 tujih zdravnikov, potrebovali jih bomo še več. Po podatkih ministrstva od 500 do 1000. Zdravniška zbornica pa ocenjuje: v Sloveniji primanjkuje približno 2300 zdravnikov; 1500 na sekundarni in 800 na primarni ravni.

Zato naj bi poenostavili birokratske postopke. Izpit, ki ga morajo opraviti tuji zdravniki, bo prilagojen vsakemu posamezniku glede na to, od kod prihaja, in glede na univerzo, ki jo je opravil. Vsak pa bo moral dokazati tudi znanje slovenščine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dunc46
10. 11. 2010 20.03
jaz že ne bom govoru z njimi v tujem jeziku .....in upam bodo tisti ki so za to odgovorni tudi sankcionirali tiste ki so prišli delat v slo in ne govorijo SLOVENSKO!!! da vas vidim tiste ki bodo izdali potrdila o opravljenem testu slovenščine, kako si boste zaslužili javne plače!!!
Tonček Balonček
10. 11. 2010 13.02
Slovenci smo po obiskih zdravnikov in porabi zdravil v evropskem vrhu, veliko operacij je nepotrebnih, pacienti so pri modernih metodah rrazčarani, saj gredo po par dneh že delat, včasih so dobili pa en mesec bolniške, od tega 14 dni zdravilišča itd. Mediji so organizirali gonjo proti zdravnikom in njihovim dohodkom, nihče pa se ni spraševal o pacientih in njihovih vplačilih v zdravstveno blagajno. Vsem s ezdi normalno, da imajo nogometaši večje dnevnice, kot zdravnik dobi za dežurni vikend in vsem se zdi popolnoma normalno, da je zdravnikova nadura vredna toliko kot dve študentski uri! Zakaj menjava in centriranje ene gume stane toliko kot netto ura zdravnika specialista? A o tem ni nobene razprave?
rko
10. 11. 2010 12.22
PRIPELJITE NAM POCENI ZDRAVNIKE, NE PA NAŠE KATERI ŽIVIJO V UTOPIJI IN NAM KRADEJO VES DENAR ZA MINIMALNO DELA
Adolph
10. 11. 2010 12.11
Slovenci ,tako studirani in pametni ,niste v stanju izuciti dosti zdravnikov, zalost ena , . . .. ...
petmar
10. 11. 2010 07.09
Zdravnikov in zdravstvenega osebja bi v SLO bilo dovolj, če bi zdravniki z veseljem prenašali svoje znanje na mlajše, kar pa se do sedaj ni dogajalo. Združeni so bili v nevidno organizacijo elite, ki niso dopustili v svoje vrste novih drugačemislečih. Še sedaj veje ta duh iz nekaterih javno nastopajočih. Vem da so izjeme za katere pa se je potrebno odkriti in to znajo tudi ceniti.
rkl
10. 11. 2010 07.03
victoriosus.... a naj nas gospodje v belih haljah požrejo "od znotraj"? to se že dogaja..izsiljevanja,požrešnost,neodgovornost...... zdravniško zbornico poglej pa ti bo vse jasno.če so res tako ubogi bi že zdavnaj našli mesta drugje po evropi
cirenij
10. 11. 2010 06.55
Victoriosus Veliko je "tujih" zdravnikov, ki so prišl že pred leti. Cenjeni specialisti, spoštovani in dobri osebni zdravniki itd. Ko bomo prenehali ljudi presojat po rasi, narodnosti, veroizpovedi itd. bo svet veliko lepši. Vsi grejemo svoje r.ti pod istim soncem. In vsakemu bi morali privoščit čim lepše življenje teh nekaj let.
Javoje
10. 11. 2010 06.00
Kantor12: pri nas imamo en problem, ki se mu reče nenormalno število ur dela (vključno z dežurstvi) nekaterih /mnogih zdravnikov. Ti zaslužijo spoštovanje njihove pravice do normalnega delovnega časa. Drugič, kaj imamjo v tujini - tega se pri nas ne sme uvesti oz. kopirati - takšni smo. Vsi problemi slovenskega zdravstva bi bili rešeni, če bi preprosto skopirali avstrijski sistem - pa tega nočemo in seveda "se ne da". Ker je cela Slovenija na vseh področjih izzumlja "svoje" rešitve, pač je, kot je - zdravstvo, sodstvo, železnice, itd.
Penzic
10. 11. 2010 05.18
Dvomim da obstaja čudežni recept za naše zdravstvo, verjetno je potrebna kar dolgoročna terapija. Pomanjkanje zdravnikov potrjuje dejstvo, da se dela zelo veliko nadur, ki so zelo dobro plačane. Da pa je denarja premalo, pa bo zelo težko dokazati, kajti z njim se pač preveč razmetava, predvsem pa se neracionalno troši. Verjamem, da je zdravniškemu lobiju po godu, da je situacija takšna. Novi zdravniki bi jim pač odžirali del pogače, kar bi pomenilo manj dežurstev in s tem manjše plače. Novi zdravniki bi prav tako povzročili, da bi se določene prakse morale spremeniti. Mnogo mladih zdravnikov se pač ne more normalno razvijati v takšnem okolju, kjer ni nobene želje po spremembah, predvsem pa morajo biti tiho, če želijo napredovati. Torej receptov bo potrebno kar veliko, predvsem pa bo potrebno dolgotrajno zdravljenja pacienta, ki je trenutno v kritičnem stanju.
victoriosus
10. 11. 2010 00.46
Ne tujim zdravnikom. Ne. Ohranjajmo Slovenijo, iščimo rešitve pri nas, med nami. Se da, zmoremo, samo ne pustit da nas požrejo od zunaj!
Kantor12
09. 11. 2010 22.58
Bobby, to se samo lepo sliši; povsod po svetu imajo delo v obliki dežurstev, ker je to ceneje od redno plačanega dodatnega zaposlenega. Če pa to ne drži, naj pa vlada najprej, pred sajenjem rožic in čudežnih rešitev, predstavi izračune, ki bodo pokazali, da bo zaradi recimo 1000 novih zaposlenih zdravnikov, narejenega veliko več in za manj denarja kot do sedaj. Zveni logično?
variolog
09. 11. 2010 22.46
Čudežni recept za Slovensko zdravstvo je po njihovem zavarovančeva smrt.
Javoje
09. 11. 2010 22.40
Bodo morali novo zaposleni zdravniki tudi obvezno plačevati članarino Zdravniški zbornici, če bodo hoteli opravljati svoj poklic? Se bo raje počakalo enega, da bo s tožbo na evropskem sodišču preveril ali je obvezno plačevanje članarine, da lahko opravljaš svoj poklic, kršitev človekovih pravic ali ne?
Javoje
09. 11. 2010 22.36
Kantor: Tisti zdravniki, ki so do sedaj delali 100 ali več nadur bodo z večjim številom zdravnikov delali manj - in temu primerno tudi manj zaslužili. Tiste ure, ki jih pa sedaj naredijo preko svojega 40 urnega tedenskega delovnika (in so tudi plačane), pa bodo oddelali novozaposleni zdravniki in jih po novem oni dobili plačane. Ostaja pa odprto vprašanje, koliko let se bo Medicinska fakulteta še izgovarjala, da ne more omembe vredno povečati vpisa?
Kantor12
09. 11. 2010 22.27
A ti zdravniki iz tujine bodo imeli nižje plače kot domači? Ker če ni denarja za zdravstvo in je treba šparat, iz česa bodo pa njih plačevali? Vlada je vesela, da je toliko zdravnikov premalo, ker se tako precej več prišpara - manj gre za plače, manj gre za posege in preglede, ker ni zdravnikov, da bi jih izvajali, in manj gre za zdravila, ki pač niso predpisana. Ker pa že trenutno zmanjkuje denarja - od kje bo potem denar za vse te stotine novih zdravnikov iz tujine in vse te tisoče preglede, ki jih bodo bojda izvajali??? Ne nategovat folka, no - če ni denarja, ni denarja!!! Cesar je nag.
quantum
09. 11. 2010 22.12
Larifari. Ljudje potrebujejo enako ali celo boljšo kvaliteto zdravstvene oskrbe kot kdajkoli prej. In ravno tu je vaša naloga. Kako je ime tistemu ki jo izvaja, je vaš problem. Povsod v razvitih zdravstvenih sistemih je urgentna služba vsaj za 30 odstotkov dražja kot naročena oskrba. Najbrž ne kar brez razloga, mar ne? Ob podobnih slovenskih inovacijah se sprašujem, ali bo ta država v parih letih res postala leglo socialnega idiotizma in bomo morali politike začeti uvažati iz tujine.
extradeluxe
09. 11. 2010 22.06
po pravici povedano bi men čist ustrezal da bi med čakanjem ustrezne službe delal na gradbišču. zakaj pa ne. pa če bi to bila splošna praksa sploh nebi čudno zgledal.
pipilongstock
09. 11. 2010 22.02
fajn. mogoče pol ne bo takih gužv. saj je vseeno če je zdravniku ime janez ali nikola.
extradeluxe
09. 11. 2010 21.57
roka:pravice: zakaj pa rabimo toliko tujih zdravnikov? zato ker prihaja ogromno tujih oseb v Slovenijo. Roko na srce slovencev je 1 mio. Za tolko ljudi bi blo zdravnikov čist dost. Tujce rabimo zaradi tujcev! Ostale ljudi z zavoda, ki vlečejo socialne, pa bi blo treba poslat delat druga dela.
extradeluxe
09. 11. 2010 21.53
sj pa za enga anesteziologa bi lahko šli srednješolci z enim tečajem. to pa ja ni nek kunšt?