Ovira v slovensko-hrvaških odnosih niso le odprta vprašanja, temveč
tudi varnostna ograja na vhodu v predsedniško palačo. Slovenski
veleposlanik na Hrvaškem Milan Orožen Adamič, ki je želel z Zelenim Jurijem v meddržavne odnose prinesti nov veter, je namreč ob prihodu v palačo hrvaškega predsednika Stipeta Mesića doživel manjšo nezgodo.
Zaradi nesporazuma je v varnostno ograjo trčil avtomobil slovenskega veleposlanika na Hrvaškem. Škoda na avtomobilu sicer ni velika, vse se da popraviti, morda tudi skrhane odnose med Ljubljano in Zagrebom.
Mesić omilil stališča do Slovenije
Potem ko se je v torek na Reki sešla komisija za vprašanje meje, je hrvaški predsednik Stijepan Mesić danes izjavil, da je optimist glede urejanja odprtih vprašanj s Slovenijo. "Ne moremo biti zadovoljni, če imamo odprta vprašanja,“ je dejal Mesić, hkrati pa priznal, da je namenoma potenciral zadeve, da bi jih premaknili.
"Ne želim se obremenjevati z gospodom Joškom Jorasom niti z nekaterimi marginalnimi nacionalističnimi skupinami v Sloveniji, ker imamo tudi mi ljudi, ki ne razumejo splošnega problema niti splošne koristi. Takšni so v vsakem narodu in vsaki državi," je Mesić odgovoril na novinarsko vprašanje o morebitnem negativnem vplivu napovedanega sobotnega odstranjevanja cvetličnih korit na mejnem prehodu pri Sečovljah na dvostranske odnose.
"Če tistega človeka moti, da sem ga imenoval čudak, bom povedal, da mislim, da ni čudak," je dodal Mesić. Kot je še povedal, razume odziv slovenskega predsednika Danila Türka na njegove izjave.
O komisiji ima dober občutek. "Zame je komisija velika spodbuda za iskanje rešitev za vsa odprta vprašanja, ne le za mejo. Začeli smo dobro in zato je moj današnji nagovor povsem drugačen," je sklenil Mesić. Ocenil je sicer, da rešitve ne bo pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, ki pa naj ne bi bile ovira za nadaljevanje pogovorov.
Tudi Sanader optimističen
Hrvaški premier Ivo Sanader je torkovo prvo srečanje komisije ocenil kot obetavno. Upa, da bo ta komisija mednarodnopravnih strokovnjakov pripravila pravni okvir za predložitev vprašanja meje mednarodni pravosodni instituciji. Po njegovo je že čas, da se vprašanje meje po 18 letih končno reši.
Spomnil je, da slovenska stran poudarja načelo pravičnosti, ki mu Hrvaška nasprotuje na podlagi dosedanje prakse Meddržavnega sodišča v Haagu. Dodal pa je, da v tem trenutku ne želi reči ničesar, kar bi oviralo delo komisije.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.