Slovenija

Črtanje evidentiranja delovnega časa: SDS spet ni prepričala poslancev

Ljubljana, 07. 03. 2024 12.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so s 26 glasovi za in 50 glasovi proti tudi v tretje zavrnili predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati novembra uveljavljene spremembe vložili v SDS. V opoziciji so sicer vztrajali, da je zadnja vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da naj spremembe dorečejo socialni partnerji.

Rado Gladek je v imenu predlagatelja, poslanske skupine SDS, ki je s predlogom novele poskušala že tretjič, ponovil, da je zadnja vladna novela zakona slaba. Različne poklicne skupine po njegovih besedah še naprej opozarjajo na potrato delovnega časa za vodenje evidenc, dodatne stroške za nadgradnjo in vzpostavljanje sistemov za nadzor delovnega časa ter na določene neizvedljive obveznosti. Posebej je izpostavil gostinstvo in turizem, kjer da zato zaznavajo tudi upad prometa.

Kot je nadaljeval, pa so na ministrstvu za delo očitno le spregledali, da so naredili napako, saj so pripravili osnutek sprememb zakona, ki bi odpravil evidentiranje odmora za malico in omogočil, da se evidentiranje lahko na ravni kolektivnih pogodb dejavnosti uredi tudi drugače. "Še en strel v koleno te vlade. Se sploh zavedate, kaj pomeni odpiranje kolektivnih pogodb zaradi vaših neživljenjskih zakonov? Potem se čudite, da je stavkajočih skupin javnega sektorja vsak dan več," je bil oster.

Evidentiranje delovnega časa
Evidentiranje delovnega časa FOTO: Shutterstock

Vladna novela je prinesla le eno veliko novost, in sicer da je treba namesto števila opravljenih ur v evidenco vpisati uro prihoda in uro odhoda, se je odzval državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. "V praksi to pomeni pomišljaj in eno številko več," je ponazoril. V zvezi z na novo potrebnim beleženjem izrabe pravice do odmora med delovnim časom, nočnega, nedeljskega in prazničnega dela ter dela v drugih posebnih pogojih pa je ocenil, da med zaposlenimi v bolj svobodnih poklicih ni dovolj solidarnosti z ogroženimi delavci ter da je delodajalce zmotilo, ker bolj jasno evidentiranje povečuje stroške dela.

Potrdil je, da je ministrstvo zato pripravilo predlog nekaterih popravkov zakona. Sestanek socialnih partnerjev na to temo bo v petek, cilj pa je poiskati rešitve, sprejemljive za vse strani, je sklenil.

Koalicija je v tej luči vnovič zavrnila predlog SDS. Hkrati je bilo iz koalicijskih vrst slišati, da so bile novembrske spremembe nujne za pravičen obračun plač ter varnost in zdravje pri delu. V opoziciji so medtem vztrajali, da je je vladna novela v času novih oblik dela pomenila korak nazaj, da duši gospodarstvo in da ne bo vodila do zmanjšanja kršitev.

Koalicija o zaščiti delavcev, opozicija o birokraciji

Milan Jakopovič (Levica) je v predstavitvi stališč poslanskih skupin spomnil, da je bila vladna novela pripravljena na podlagi dolgoletnih pozivov Inšpektorata RS za delo, saj inšpektorji niso imeli podlage za ustrezno ugotavljanje kršitev. Pri nasprotovanju noveli v resnici ne gre za birokratske ovire ali uničevanje gospodarstva, temveč predvsem za to, da smo v družbi, v kateri sta nagrajeni individualnost in tekmovalnost, postali neobčutljivi, je menil.

Sandra Gazinkovski (Svoboda) si je ob tretji obravnavi istega predloga izposodila besede fizika Alberta Einsteina: "Definicija norosti je delati vedno znova iste stvari in pričakovati drugačne rezultate." Tudi sama je stopila v bran vladni noveli, saj da je spoštovanje določb o delovnem času pomembno tako z vidika pravilnega obračuna plače kot tudi zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. Hkrati je opozorila, da bo evidentiranje, kjer ni potrebno, odpravljeno.

V SD medtem menijo, da je treba inšpektoratu za delo omogočiti učinkovitejši nadzor nad beleženjem delovnega časa v panogah, kjer je največ kršitev, hkrati pa poskrbeti, da se ne povečuje administrativnih bremen v poklicih, kjer evidentiranje "dojemajo kot nepotrebno breme in omejevanje avtonomnosti pri opravljanju svojega dela", je povzela Bojana Muršič.

Vlada je z zadnjo novelo povzročila nezadovoljstvo, nepotrebna sumničenja in oblike nadzora, ki položaja ne izboljšujejo, pa je vztrajala Anja Bah Žibert (SDS). "Kršitelji se bodo v 80 do 90 odstotkov primerov še naprej pritoževali zoper ugotovitve inšpektorata in zahtevali sodno varstvo. Postopki bodo še naprej dolgi, sodišča bodo kršiteljem tudi poslej izrekala milejše ukrepe ... Če pa bo globa izrečena, se lahko zgodi, da bo podjetje našlo kakšno drugo rešitev za izhod v sili," je navedla.

Aleksander Reberšek (NSi) pa se je obregnil ob način, na katerega se vlada loteva debirokratizacije. "Najprej uvedeš štempljanje za vse, razen za peščico, potem ustanoviš delovno skupino, ki bo študirala, kako to štempljanje debirokratizirati. Vlada obljublja debirokratizacijo štempljanja, ki ga je predvčerajšnjim sama uvedla," je opisal. "Za vas je očitno važen prihod in odhod iz dela, ne pa, ali je delo narejeno," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (218)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Samo12
08. 03. 2024 14.35
+3
Sektaši se bojijo, da bi se tudi oni morali semplat. Ve ima njih se nikoli delala v gospodarstvu, samo napajanje iz državnega proračuna.
Smuuki
08. 03. 2024 13.32
-1
Koliko ima delavec na uro ali na opravljeno delo je stvar delodajalca in delavca. Če se delavec strinja lahko dela nadure brez omejitev. Če mu bo delodajalec premalo obljubil za nadure jih pač ne bo imel časa delat. Bo opravljal delo drugje kjer ga cenijo bolj. Enako je z zdravniki. Država je kriva, ker dober kader ne dovoli bolje plačati v javnem sektorju. Samo zato gredo k zasebnikom, ker jih ti pošteno plačajo. Naj to storijo isto tam kjer so zaposleni zagotovo ne bodo nikamor bežali. Kaj je levakom to res tako težko razumeti. Če propagirajo delati zastonj naj za zgled minister dela zastonj potem pa naj v to sili še druge.
Samo12
08. 03. 2024 14.13
+2
Ja kot ona firma na Goričko, kjer ni plačeval nic in noge ženske niso mogle dokazat koliko nadur so delale, ker ni bilo evidentirano. Smešiš se v vsem stilu sekte
Smuuki
09. 03. 2024 09.48
+0
Prav nič se ne smešim. Prva legalna možnost iz sindikata sem izstopil in vem zakaj. Kje bom delal in za koliko bom delal je bila moja odločitev. Svoje delo sem opravljal korektno in dosledno. V kolikor sem se počutil podplačenega ali izkoriščenega sem zamenjal delodajalca. Svojo delovno dobo sem oddelal pri treh delodajalcih. Zadnji je bil nemški. V tem okolju je za pridnega in poštenega sanjsko okolje. Našim sindikalistom se tudi sanja ne za kaj bi se morali boriti. Rdeče sindikaliste je čas že zdavnaj povozil in brcajo v temo. Delajo nepopravljivo škodo sloveniji
Silvester Ali62
08. 03. 2024 10.19
-2
Evidenca beleženja prihoda na delo je zajebavanje delavcev. Mesec še nikoli ni delal .in misli da potem lahko zajebava vso Slovenijo
Samo12
08. 03. 2024 13.09
+3
Tudi pacient nikoli ni delal, se njega omeni, pa se bolj zajeb slo kot neki nepomemben mesec
Uporabnik1884443
07. 03. 2024 21.27
-2
Dejstvo, da je vlada slaba, je že davno preseženo, bolj je pomembno je, kakšni so poslanci, ki so to vlado ustoličili. Gre za poslance Svobode, SD in levice, ki so zgleda totalno nesamostojni, nekompetentni, ......, skratka luzerji.
Samo12
08. 03. 2024 13.12
+3
Tile ti se, da bi lahko bilo veliko slabše. Tako kot je bilo že trikrat, ko ke vladal tvoj veliki in sekta. Nas povrnil skoraj nazaj v komun in diktaturo
Slovenec007
07. 03. 2024 21.09
-1
P sej niste normalni...spreminjajo odločitve kt 6-letni otroci.
ZIPPO
07. 03. 2024 20.32
-3
TA ZAKON JE NEZAKONIT, KER KRŠI NAČELO ENAKOSTI!!!! KAJ TU NI JASNO???!!
Smuuki
08. 03. 2024 13.24
-2
Točno tako. Zakon mora veljati za vse ali ga ni
punkracij
07. 03. 2024 20.05
+1
Disciplinirajo naj svoje vrste in ne ljudi,ki jim je še kako jasen in prihod in odhod iz slušbe.Ne vem koga bi to bolj zaščitilo delodajalca ali delojemalca.
Karikiram
07. 03. 2024 20.04
-2
Karikiram
07. 03. 2024 20.03
-3
Risanka Kremenčkovih
jank
07. 03. 2024 20.02
+1
Drvosečar Reveršek je univerzalni lol. Pri vseh temah vedno iste, iste in iste. Neumnosti.
Anion6anion
07. 03. 2024 19.40
+10
Kaj pa SDS ovce sploh prepriča? Samo tisto kar jim noriški kralj zaukaže.
RevenKapitalist
07. 03. 2024 19.37
-1
Drzavni usluzbenci bi se vsi morali stemplati in to ne s karticami ki se lahko zlorabijo da jih sodelavci stemplajo ali pa jim kartico ukradejo in kdo drug lahko vstopi v sistem... ampak s prstnim ostisom ali zenicami se prej pa jih vse dat na detektor lazi in dat skozi udposabljanje da bodo delal za drzavo in ljudi...
jutri bolje bo
07. 03. 2024 19.36
-6
To kar predlaga Levica, samo proti glasujte...
Miran1960
07. 03. 2024 19.10
+9
Kaj dohtarji se štempljajo že doma ? Drugače od kod jim toliko nadur, če pa že, več kot 240ur mesečno ne boš delal več kot par mesecev
peresni
07. 03. 2024 19.10
+4
KO je važno le, da si proti. Ko pa vladaš pa samo bager-grabiš s pomočjo zavržencev ala Jelinčič, Počivalšek, Simčič in pobesnelih jurišnikov iz lastnih vrst
peresni
07. 03. 2024 19.06
+2
A imate tele socialkar trole plačane po delovnem času, številu napisanih sovražnih besed ali po sočnosti žaljenja in laži?
matko74
07. 03. 2024 19.02
+6
Ob 6.00 gremo iz sedeža firme v Koper, tja pridemo ob 7.30, da se pripravimo za delo je ura 8.00, potem 8 ur efektive, vmes malica, ob 16.30 povratek, v firmi ob 18.00, če je vse prav, no in kje se naj štempljamo, plačam jim pa 12 ur, čeprav je 3 ure samo vožnje, dajte no Mesečniki, ki nimate tudi ure delovne dobe
Uporabnik1908615
07. 03. 2024 18.57
+2
štempljanje pomeni žalitev, nespoštovanje in nezaupanje vsem zaposlenim in ravno nasprotno o praznih obljubah golobove vlade glede debirokratizacije, saj gre za nepotreben in zapleten birokratski poseg, namesto da bi raje bolje načrtovali delo in dvigali produktivnost in učinkovitost z graditvijo dobrih odnosov in zaupanja do zaposlenih, saj je dokazano da zadovoljen in spoštovan delavec naredi več in bolj kot pa če ga nekdo šikanira in nadzoruje
mr.poper
07. 03. 2024 19.51
-1
Zanzibar1
07. 03. 2024 18.40
+11
Dajte no mir s tem stempljanjem delovnega časa. V vseh normalnih firmah v gospodarstvu se delavci stempljajo, ker je to normalno Vsa javna uprava, in zdravniki se morajo stempljati pa da vidimo koliko ur delajo zares.
vednokontra
07. 03. 2024 18.36
+0
Zanzibar; Ampak ne način kot je sedaj, ko se vračamo v komunizem.