Okoli 70 slovenskih lastnikov počitniških hišic v hrvaški občini Marčana v Istri, ki so povezani v civilno iniciativo, je na srečanju v Lukovici v torek oblikovalo peticijo, v kateri opozarjajo na številne nepravilnosti v postopku rušenja njihovih črnih gradenj. Peticijo bodo v kratkem naslovili na hrvaško ministrstvo za okolje prostor, vse lastnike vikendov, ki jim grozi rušenje, pa pozivajo k skupinski tožbi.
Civilna iniciativa je sicer podobno peticijo, v kateri navaja argumente proti napovedanemu rušenju počitniških hišic ter poziva k pogovorom in iskanju sprejemljive rešitve "na več naslovov v slovenskem, hrvaškem in tudi evropskem političnem vrhu" sicer posredovala že tudi v začetku marca. Konec prejšnjega tedna so nato prejeli odgovor s hrvaškega ministrstva za okolje in prostor, v katerem je to ponovno zagrozilo z rušenjem.
Prehitevali zakon
Slovenski lastniki vikendov so bili leta 2002, ko se je na Hrvaškem začel sprejemati nov zakon o gradnji, prepričani, da bodo njihove do takrat črne gradnje z novim zakonom legalizirane, zato so sami že takrat sprožili "neke vrste legalizacijo objektov". Med drugim so zemljišča vpisali v zemljiške knjige, pridobili odločbe o spremembi namembnosti parcel, ki so dovoljevale gradnjo počitniških hišic, dobili hišne številke in začeli so celo plačevati davke na nepremičnine.
Ko se je hrvaška zakonodaja leta 2004 dejansko spremenila, pa do obljubljenih sprememb ni prišlo, saj po novem zakonu t.i. počitniške hišice v bistvu niso več obstajale. V skladu s tem so začeli inšpektorji izdajati odločbe o rušenju, ki jih je doslej prejelo 267 slovenskih lastnikov vikendov. Večino objektov so lastniki sicer že porušili sami - državno rušenje bi jih namreč stalo več desettisoč kun ker znaša nekaj manj kot 1500 evrov. Rušenje naj bi se sicer začelo v torek, 17. aprila, a so se individualno dogovorili, da ga prestavijo na čas po 1. maju.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.