Slovenija

Črno gradnjo prodal različnim kupcem?

Ljubljana, 16. 07. 2009 13.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prepogosto se zgodi, da kupljene nepremičnine kupci ne vpišejo takoj v zemljiško knjigo, za povrh pa nekateri sploh ne vedo, da kupujejo črno gradnjo. Koga ščiti zakon? Se je možno izogniti prevaram v primeru gradnje na črno?

Kako se obvarovati pred nepremičninskimi prevarami?
Kako se obvarovati pred nepremičninskimi prevarami? FOTO: POP TV

V elektronski poštni nabiralnik Cekina smo pred kratkim prejeli sporočilo z zelo delikatno vsebino. Par je pred kratkim kupil nepremičnino v Piranu, kjer pa lastnik ni hotel overiti podpisa na pogodbi oziroma pri potrdilu plačane kupnine. Paru je to uspelo doseči šele s tožbo, v tem času pa je bil sprožen postopek za črno gradnjo, ki jo je lastnik naredil na parceli hiše, v kateri je omenjeni par kupil stanovanje. Zaradi tako imenovane "plombe“ inšpekcije par ni mogel vpisati lastnine v zemljiško knjigo, saj so vpis lastništva večkrat zavrnili. Šele po plačilu stroškov rušenja črne gradnje (stroške so si razdelili različni kupci) so pristojne institucije "plombo“ umaknile in sprostile vpis lastništva. Žal pa odvetnik, ki je zastopal interese našega bralca, ni ažurno spremljal dogajanja in tako prepozno ugotovil, kdaj je bila plomba umaknjena. Po nekaj tednih, ko je vložil vlogo za vpis v zemljiško knjigo, je bila na isto nepremičnino že vložena zahteva podjetja X za terjatev do te nepremičnine, saj je prodajalec, ki je našemu bralcu prodal hišo, imel do omenjenega podjetja neporavnano obveznost.

Katero načelo velja, ko se "plomba“ umakne? Ali je za tovrstno zadevo kriv odvetnik, ker ni spremljal dogajanja pri samem vpisu? Ali morda celo kakšen čuden zakon dopušča tovrstne "goljufije“? Kaj kupcu nepremičnin v tem primeru sploh preostane, obstaja združenje za reševanje tovrstnih primerov ali je boljša izbira tožarjenje vse do evropskega sodišča? Lahko kaj doseže varuh človekovih pravic? Več o vsem si preberite v članku Nepremičninska prevara ali luknja v zakonu?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
16. 07. 2009 22.54
koga pa zdej še brigajo nepremičnine
arhimed_33
16. 07. 2009 19.53
ta prodajalec je pa verjetno Golobičev sorodnik......
odbogaposlan
16. 07. 2009 16.50
Brzina naših sodišč. je njihova vrlina!
Tonček Balonček
16. 07. 2009 15.03
Mi smo pa na referendumu odločali o tem, ali smo az to, da Slovenija postane neodvisna in suverena država, zamolčali pa so nam, da meje s Hrvaško sploh niso definirane, parcele niso vpisane v zemljiško knjigo in da ima praktično Slovenija plombo!!
Tonček Balonček
16. 07. 2009 15.01
Črna gradnja je bila nek objekt na parceli, ne pa hiša in zemlčjišče, ki ju jr prodal različnim kupcem. Seveda pa je občina zahtevala plombo, dokler se ta črna gradnja ne zruši. Tisti, ki je pisal gornji tekst, nima pojma o teh zadevah!
legnum
16. 07. 2009 14.40
Tako ali drugače v tej deželi so po večini samo še prevaranti.
Tonček Balonček
16. 07. 2009 14.35
Ta "prispevek" je popolnoma zmeden. Plomba je pač pomožni vpis v zemljiško knjigo (drugi pomožni vpis je poočitev), ki kaže na to, da je bil glede določene nepremičnine začet zemljiškoknjižni postopek, v katerem zemljiškoknjižno sodišče o vpisu še ni odločilo. Zemljiškoknjižno sodišče vpiše plombo po uradni dolžnosti na podlagi prejema zemljiškoknjižnega predloga (npr. banke itd.). Pri posamezni nepremičnini mora zemljiškoknjižno sodišče vpisovati plombe po vrstnem redu, po katerem je prejemalo zemljiškoknjižne predloge. Pri kupoprodajah nepremičnin ej problem v tem, ker plombe in stanje v zemljiških knigah ni "on time". Če npr. pri banki vzamem kredit in zastavim kot garancijo hišo (hipotekarni kredit), banki dostavim dokazila o lastništvu, enake papirje pa isti dan predočim tudi kupcu te nepremičnine, ki imnaivnemu is,nibo dobila plombo na podlagi zahteve banke, vendar ne še danes.... S kupcem hitiva k notarju in v /neko drugo/ banko, da urediva kupoprodajno pogodbo in plačilo (vsaj are)!
Damir Zor?i?
16. 07. 2009 14.23
cel čanek lako spremenijo v hiperlink..bo bolje :D
Damir Zor?i?
16. 07. 2009 14.22
Mene zanima samo kako jim uspeva to počet, ne narest, narest se še da, ampak da to počneš...nekdo ti mora gledat skozi prste druge ni. Sicer pa komaj čakam zgodbo, ko bo kupec dobil nepremičnino pa mu bodo za to še plačali, super bi bila taka prevara hehe
medo90
16. 07. 2009 13.51
STROJANI NA SLIKI
TikaTaka00
16. 07. 2009 13.44
clanek o clanku spet.
dchello@yahoo.com
16. 07. 2009 13.33
Jajks. V dolocenih besedah vam manjkajo sumniki, pardon ŠUMNIKI, kot č, š, morda pa tudi ž ...
d899
16. 07. 2009 13.29