
Direktor Rotisa Ivan Črnkovič je potrdil, da želi združiti slovenske podjetnike in gospodarstvenike, in sicer z ustanovitvijo stranke. V kateri fazi ustanavljanja je stranka ter kako naj bi bila pozicionirana, ni želel povedati. "Rad bi, da bi enkrat tisti, ki dajejo denar za to državo, imeli vpliv, kako se bo ta uporabljal, ne pa da politiki upravljajo z denarjem, ki ga gospodarstveniki vlagajo v državo, in ga dobesedno mečejo stran," je po poročanju Dnevnika povedal Črnkovič.
Črnkovič je eden od obsojenih v zadevi Patria v Sloveniji. V začetku junija ga je prvostopenjsko sodišče obsodilo na 22 mesecev zaporne kazni. Enako kazen je dosodilo tudi brigadirju Tonetu Krkoviču, nekdanjega premierja Janeza Janšo pa je obsodilo na dve leti zapora. Sodbe še niso pravnomočne.
Letos napovedanih že več novih strank
V letošnjem letu se je na tako imenovanem političnem parketu pojavilo že več napovedi o ustanovitvi novih političnih strank. Večina pobud izvira iz vstajniškega gibanja. Konec aprila se je iz slednjega rodila tako imenovana iniciativa za demokratični socializem, katere člani prihajajo iz Delavsko-punkerske univerze. Vidnejša predstavnika univerze Luka Mesec in Rok Kogej sta tedaj pojasnila, da so si za cilj postavili korenito družbeno reformo. Kot pravijo, se spremembe ne morejo zgoditi čez noč, a bodo kot gibanje delovali v smeri vzpostavitve demokratičnega socializma na vseh področjih družbe. Pravijo, da njihov cilj ni oblikovanje stranke, pač pa pravičnejša družba, zato še ni jasno, ali bo in kdaj bo gibanje zaživelo tudi kot politični akter.
Vstaje so "rodile" Solidarnost
Med vstajami se je oblikoval tudi odbor stranke v nastajanju, ki so jo poimenovali Solidarnost. Tržaški zgodovinar Jože Pirjevec je tedaj ocenil, da na slovenski levici obstaja praznina, ki jo je treba zapolniti. Prepričan je, da lahko s svojim programom nagovorijo vse tiste s čutom za socialna vprašanja. V imenu pripravljalnega odbora stranke v ustanavljanju je maja organiziral informativno srečanje, katerega se je udeležilo okoli sto podpornikov. Glavni namen je bilo snovanje programskih in organizacijskih vsebin ter vzpostavitev lokalnih mrež in odborov. Odbor je nato še naprej deloval kot civilno gibanje, ustanovni kongres pa so napovedali za prihajajočo jesen. "Za razmišljanje o imenu predsednika ali predsednice stranke je še prezgodaj," je tedaj dogajanje povzel Dušan Keber, ki skrbi za programske vsebine. Na srečanju so bili prisotni tudi Vlado Miheljak, Božo Repe, Zmago Zadnik, Vesna Mikolič, Boris Vezjak in Božidar Flajšman ter Darko Štrajn, ki sta pred tem izstopila iz LDS.
Tudi Uroš Lubej iz protestniškega gibanja je ob aprilski vstaji za medije dejal, da je cilj pritisk na obstoječo politiko. Tudi on je tedaj ocenil, da je slovenska javnost dovolj jasno pokazala, da v obstoječo politiko nima pravega zaupanja, in izrazil mnenje, da potencial za novo stranko obstaja.
Mediji so nato že ugibali o potencialnih vodjih skorajšnje vstajniške stranke, med njimi pa so omenjali pravnika Mira Cerarja, ki pa tedaj še ni razmišljal o tem, da bi bil vodja vstajniškega gibanja ali stranke, ki bi iz tega nastala.

O ustanovitvi stranke govorila tudi Iniciativa zdravnikov
Julija letos so se oglasili tudi v Iniciativi zdravnikov, ki je 25. junija, na dan državnosti, z Vseslovensko ljudsko vstajo organizirala shod za ohranitev javnega zdravstva, na katerem so opozarjali na korupcijo in potrebo po reformi v zdravstvenem sistemu. Njen vodja Danijel Bešič Loredan je navedel, da je alternativa sedanjemu sistemu skupina neodvisnih ljudi, ki želijo “priti do bolnih korenin, jih izrezati in posaditi nova drevesa”. "Treba je ponuditi alternativo obstoječim politikam. Vsekakor bi lahko pobuda prerasla v konkretnejšo obliko in bila zastopana na volitvah," je slednji tedaj potrdil potek pogovorov. Kirurg Erik Brecelj, ki je prav tako nosilec iniciative, je zagotovil, da pri ustanavljanju nove stranke ne sodeluje. Med imeni morebitnih voditeljev se je tedaj pojavil nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.
Lukšič o morebitni novi levi stranki: Vsem so odprta vsa vrata!
V zvezi z namigi o ustanavljanju nove stranke na levici, katere voditelj naj bi bil Šoltes, je prvi mož SD Igor Lukšič konec julija pripomnil, da smo spet priča že znanemu scenariju ustanavljanja novih levih strank, ki smo ga videli že pri stranki Zares. Vsem, ki želijo ustvariti novo zgodbo in z njo iti na volitve, so odprta vsa vrata, je še dodal.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.