Dušan Črnigoj je častni občan občine Ajdovščina postal leta 2008, ko je bil še predsednik uprave Primorja. "Črnigoj je nedvomno človek, ki je v zadnjih 25 letih s svojim delom pomembno zaznamoval gospodarski razvoj občine Ajdovščina, veliko prispeval k razvoju družbenih dejavnosti in povsem spremenil urbano podobo Ajdovščine," je med drugim pisalo v obrazložitvi priznanja Črnigoju.
A že takrat je bila dodelitev naziva častnega občana za nekatere sporna. Črnigoj je bil namreč že vpleten v afero Čista lopata, ajdovski SD pa je opozarjal, da se v javnosti porajajo vprašanja in dvomi o primernosti predloga v času, ko je nominiranec v preiskovalnem postopku. Po drugi strani pa je ajdovski župan Marjan Poljšak, ki je Črnigoja tudi predlagal za častnega občana, vztrajal pri svojem predlogu. Občinski svet je nato njegovo pobudo tudi potrdil.
Črnigoj je ob dodelitvi naziva dejal, da si želi, da Ajdovščina postane središče slovenskega gradbeništva in tehnične inteligence nasploh. Leta, ki so sledila, pa so Ajdovščini prinesla vse kaj drugega. Primorje je šlo po poti drugih velikih gradbincev, ki so se soočali z resnimi težavami pri poslovanju. Črnigoj je z mesta predsednika upravnega odbora Primorje odstopil oktobra 2011, Primorje pa je šlo v stečaj.
Predlogu, da Črnigoju odvzamejo naziv častni občan, župan ne nasprotuje
Svetniška skupina ajdovske SD je po vsem tem predlagala, da bi Črnigoju naziv častni občan odvzeli, o tem pa so svetniki odločali na današnji seji. "Predlog je bil dan in zdaj ga je treba še obravnavati," je za 24ur.com povedal ajdovski župan Poljšak. Slednji se z odvzemom tega naziva Črnigoju strinja. 19 od 24 svetnikov se je tako odločilo, da Černigoju odvzamejo naziv.
A Poljšak ne obžaluje tega, da je Črnigoja takrat predlagal za častnega občana. "Nisem vedel, da bo Primorje propadlo. Takrat je bilo Primorje na višku moči," je dejal Poljšak. Pojasnil je, da je bilo častno občanstvo politična podpora proti aferi Čista lopata, ki jo Poljšak še vedno vidi kot diskvalifikacijo.
Med pogovorom nas je Poljšak usmeril na njegov članek v Ajdovskih novicah, v katerem je v naslovu zapisal, da so za stečaj Primorja krivi vladajoči politiki in Dušan Črnigoj. "Če bi leta 2008 imel modrost in podatke tistih, ki z nami manipulirajo, bi vedel, da tuja konkurenca ob pomoči mrež naših kolaborantov vodi scenarij sesutja slovenskega gradbeništva ter da bo ta scenarij uspešen, potem ne bi videl smisla v podeljevanju naziva častnega občana Dušanu Črnigoju," je zapisal župan.
Dodal je, da je takoj razumel, da je afera Čista lopata propagandna akcija za zavajanje javnosti, da ljudje mislijo o pohlepnih "gradbenih baronih", namesto da bi videli uničevanje slovenskega gradbeništva in se temu uprli. "Nič ni slučajnega, 'Čista lopata' je diskvalifikacija, da se potem zgodi ’likvidacija’ velikih podjetij," je zapisal župan. Naziv častni občan je bil po Poljšakovih besedah torej "akcija proti 'Čisti lopati', idejna podpora za obstoj Primorja v ajdovskih, primorskih in slovenskih rokah, ki pa je s propadom Primorja tudi po krivdi Dušana Črnigoja izgubil svoj smisel".
Poljšak je sicer dodal, da so takrat podelitvi naziva Črnigoju nasprotovali nekateri njegovi prijatelji, vendar zaradi svojih moralnih in političnih očitkov na račun Črnigoja, nihče pa ni nasprotoval, ker bi vedel, kaj se bo v prihodnosti zgodilo s Primorjem.
Nekdanji delavci medtem iščejo rešitve
Medtem pa nekdanje delavce Primorja skrbi prihodnost. Na območnem Zavodu za zaposlovanje Nova Gorica ugotavljajo, da je bila zaposlitvena slika delavcev Primorja dokaj neugodna. Skoraj polovica med njimi je starejših od 55 let ali invalidov, ki bodo zelo težko zaposljivi. Nekaj med njimi pa je delo že dobilo – 50 se jih je že zaposlilo v hčerinski družbi Primorja CPG Nova Gorica, 40 delavcev pa naj bi zaposlil stečajni upravitelj za dokončanje nekaterih projektov. Slednji bodo dobili delo le za mesec dni, vendar jim lahko zaposlitev v prihodnje še podaljša.
Med tistimi, ki naj bi jih zaposlil stečajni upravitelj Rudolf Hramec, naj bi bila tudi celotna menedžerska struktura Primorja, je povedal vodja sindikata KS 90 v Primorju Ilija Vukoje, stečajni upravitelj pa naj bi z njimi sklenil šestmesečno pogodbo o zaposlitvi.
Stopnja registrirane brezposelnosti v občinah Ajdovščina in Vipava je sicer 11,9-odstotna in se bo zagotovo še povišala, je prepričana direktorica zavoda za zaposlovanje Lučila Hvala. Kljub temu pa je stopnja brezposelnosti v celotni regiji nižja od slovenskega povprečja.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.